Kiedy Twoje dziecko nie chce czytać…

Jako rodzice pewnie nie raz mieliście ten problem. Jak zainteresować dzieci czytaniem? Jest kilka sposobów, by to zrobić, nie stosując przy tym metody kija i marchewki. Wypróbujcie poniższe podpowiedzi.

Rodzinne czytanie

Jeśli Twoje dziecko zauważy, że czytasz, z pewnością chętniej sięgnie po książkę. Zorganizujcie czas każdego wieczoru, kiedy cała rodzina siada wspólnie i czyta. Dziecko, które widzi, że jego rodzice czytają dla przyjemności, nie będzie traktowało czytania jako pracy, czy szkolnego zadania, które trzeba odrobić.

Czytanie na dobranoc

Nad dobrymi przyzwyczajeniami trzeba pracować od samego początku. Tak samo jak dzieci biorą kąpiel wieczorem, czy myją zęby, tak zanim pójdą spać, powinny coś poczytać lub posłuchać głośnego czytania. Dzieci nie cierpią chodzić spać, być może boją się, że jak tylko zasną, ominie je świetna impreza 🙂 Jeśli poczytają sobie przed snem przez 15 minut, będzie im łatwiej zasnąć.

Szukaj książek, które zainteresują Twoje dziecko

Główny powód, dla którego dziecko nie chce czytać, to nudna, nieinteresująca go historia. Znajdź książki, które zainteresują Twoje dziecko, które są zgodne z jego/jej zainteresowaniami. Jeśli kocha super bohaterów, kup mu/jej komiksy o ich przygodach. Jeśli lubi konkretny sport, odwiedź lokalną bibliotekę i poszukaj książek o sporcie. A może przepada za zwierzętami? Znajdź opowieści o zwierzętach.

Pamiętaj, żeby czytanie kojarzyło się dziecku z dobrą zabawą. Nie wywieraj presji, żeby czytało, bo wtedy czytanie stanie się karą lub ciężką pracą. Znajdź książki, które trudno odłożyć zanim nie doczyta się do końca. I wkrótce dzieci zaczną prosić o dłuższe czytanie przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.