Czego uczymy się od superbohaterów?

Fascynacja superbohaterami rośnie z dnia na dzień. Siedem filmów spośród 25, wymienianych jako najlepsze, jest opartych na komiksach o ich przygodach. Sprzedaż tych ostatnich znacznie wzrosła na przełomie ostatnich pięciu lat. Ludzie w każdym wieku, czy to kobiety czy mężczyźni, uwielbiają superbohaterów.

Ta fascynacja to nic nowego. Mityczni herosi są obecni w kulturze od wieków. Grecka mitologia dała nam Zeusa, Herę, Posejdona, Demeter, wymieniamy ich tu zaledwie kilkoro. Współcześni superbohaterowie w wielu przypadkach do nich nawiązują – Superman, Wonder Woman, Aquaman, nawet Trujący Bluszcz. Jest między nimi wiele podobieństw. Nowi superbohaterowie uczą nas tego samego, czego opowieści o greckich bogach.

Nie zapominaj o swojej przeszłości

Przeszłe wydarzenia naszego życia mają wpływ na naszą przyszłość. Wraz z upływem czasu wszyscy to dostrzegamy. Tego między innymi uczą nas opowieści o superbohaterach. Bruce Wayne został Batmanem, by upomnieć się o sprawiedliwość, której nigdy nie zaznali jego zamordowani rodzice. Superman chronił świat przed zniszczeniem, bo jako dziecko nie był w stanie uratować planety Krypton, z której pochodził. Przeszłość, która ma bezpośredni związek z przyszłością, to jeden z głównych tematów opowieści o superherosach.

Wszystkie przeszkody można przezwyciężyć

Wszyscy napotykamy w życiu na przeszkody, które albo sprawiają, że zatrzymujemy się w drodze do obranego celu albo próbujemy jeszcze wytrwalej. Superbohaterowie uczą nas, że jesteśmy w stanie zmierzyć się z każdym problemem. Billy Batson (Kapitan Marvel) i Dick Grayson (pomocnik Batmana) byli sierotami i mieli wiele powodów, by znienawidzić świat, zostali jednak herosami. Jeżeli oni potrafili osiągnąć wielkość i my możemy.

Nie ma nic złego w byciu innym

Każdy ma takie momenty w życiu, kiedy czuje się nie na swoim miejscu. Najczęściej doświadczamy tego uczucia w dzieciństwie. Superbohaterowie, tacy jak na przykład X-Meni, pokazują nam, że bycie innym jest OK. W wielu przypadkach może się to okazać ogromną zaletą.

Nie rodzimy się herosami, stajemy się nimi

Jak często widzimy ludzi, którzy wychowali się w wykształconych, zamożnych rodzinach i mieli zapewnione wszelkie warunki, by odnieść w życiu sukces, a jednak polegli? Z drugiej strony mamy ludzi pozbawionych tego całego zaplecza, czasem nie mają nawet rodziców, a udaje im się zdobyć dobry zawód i odnosić sukcesy. Opowieści o herosach pokazują, że nie jest ważne, w jakich warunkach przychodzi się na świat. Ważne jest, w jakim stanie się go opuszcza. Jeśli będziesz podejmować złe decyzje, prędzej czy później albo staniesz się życiowym nieudacznikiem albo zostaniesz bohaterem i zmienisz swoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.