Jak nauka języków rozwija umysł dziecka

Na stronie http://www.npr.org/ ukazał się artykuł, poruszający tematykę rozwoju mózgu u dzieci w pierwszych latach ich życia. Okazuje się, że potrafią one rozróżniać sylaby i nowe dźwięki bardzo wcześnie. Rodzice zatem mogą pomóc im rozwijać językowe zdolności od najwcześniejszych lat życia.

 Poniżej kilka pomysłów, jak to robić.

Nauka języka jest najprostsza i najefektywniejsza do 6 roku życia. Jednak zmuszanie dzieci, by zaczęły czytać zanim skończą 4 lata, nie przyniesie oczekiwanych skutków. Mózg na tym etapie rozwoju nie jest jeszcze gotowy, by np. odróżnić literę „b” od „d”, itp.

 Najprostszym sposobem, by szybko nauczyć dziecko języka, to po prostu jak najczęściej do niego mówić. A także odpowiadać, kiedy dziecko próbuje coś przekazać. Nawet jeśli nie potrafi ono sformułować jeszcze poprawnie swojej wypowiedzi czy nie wymawia dobrze poszczególnych słów. Zachowujmy się, jakby rozmowa miała miejsce, czyli uśmiechajmy się, przytakujmy i zachęcajmy pociechę, by kontynuowała próby porozumienia się z nami.

 Dzieci, które wychowują się w dwujęzycznym środowisku, wyróżniają się na tle swoich rówieśników. Szybciej i łatwiej uczą się abstrakcyjnych zasad i potrafią podchodzić kreatywnie do reguły, których już się nauczyły. Mają mniejsze problemy przy podejmowaniu decyzji, kiedy rozważają dwie podobne możliwości. Lepiej wychodzi im także wczucie się w myśli, czy emocje drugiej osoby. Wynika to zapewne stąd, że muszą podjąć decyzję, w którym języku odpowiedzieć, za każdym razem, gdy chcą się z kimś porozumieć.

 To tylko krótkie streszczenie głównych myśli z artykułu. Więcej znajdziecie tutaj:

http://www.npr.org/2011/09/14/140340903/how-to-help-your-childs-brain-grow-up-strong&sc=nl&cc=bn-20110915

1 obrazek

Jedna myśl nt. „Jak nauka języków rozwija umysł dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.