Mity na temat uczenia dzieci języków obcych

Dziś wpis poświęcony obaleniu kilku mitów, związanych z uczeniem dzieci.

Mit 1

Nie ma sensu mówić do brzucha ciężarnej kobiety.

W 2010r. w „Psychological Science” opublikowano wyniki eksperymentu, który dowiódł, że noworodki już w pierwszym dniu swojego życia potrafią rozróżnić języki, które słyszały będąc w łonie matki.

Mit 2

Dzieci wychowujące się w rodzinach dwujęzycznych mieszają oba języki i dopiero kiedy mają trzy lata, potrafią je odróżnić.

Badania profesora psychologii z Uniwersytetu McGill w Montrealu obalają ten mit. Nawet bardzo małe dzieci rozumieją, że z niektórymi osobami, np. z babcią, mówi się tylko po polsku. Natomiast mieszanie dwóch języków świadczy o bardzo dobrej znajomości obu kodów lingwistycznych, ponieważ tylko osoby dwujęzyczne potrafią łączyć różne systemy lingwistyczne.

Mit 3

Dzieci z domów dwujęzycznych później niż ich rówieśnicy zaczynają mówić.

Według profesor neurobiologii Ellen Bialystok z University of York w Toronto dzieci tak samo łatwo i szybko uczą się dwóch języków jak jednego. Dzieci dwujęzyczne zaczynają mówić, mając 11,2 miesiąca, a jednojęzyczne średnio w wieku 12 miesięcy.

Mit 4

Hipoteza okresu krytycznego – po okresie dojrzewania nikt nie jest zdolny, by przyswoić sobie perfekcyjnie język obcy.

Mit obalony przez badaczy z University of Niimegen. Dowiedli, że angielski akcent Holendrów, którzy zaczęli uczyć się angielskiego w wieku 12 lat, nie różni się od wymowy rodowitych Brytyjczyków.

Mit 5

„Jedna osoba, jeden język” – każdy z dwujęzycznych rodziców komunikuje się z dzieckiem w swoim rodzimym języku – inaczej nie będzie efektów.

Naukowcy proponują, by rozdzielić języki w inny sposób. Umówić się z dzieckiem, że np. podczas obiadu mówi się w jednym języku, a na spacerze w drugim.

Wpis napisany na podstawie książek „The bilingual family”, „Raising a bilingual child” oraz artykułu M. Zaraskiej z „Polityki” nr 29 (2867)

Jedna myśl nt. „Mity na temat uczenia dzieci języków obcych

  1. koszty windy

    Witaj, to niesłychanie intrygujący temat artykuł. Myślę,
    że powinieneś opisać także o tym jak mają się kłopoty osób niepełnosprawnych.
    Zobacz też na tym pamiętniku internetowym jak wygląda kwestia pokonywania barier budowlanych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.