Prawdopodobnie słyszałeś już o tym narzędziu. Pojawiło się w mediach tradycyjnych np. telewizji i gazetach, ale przede wszystkim jego popularność widać w mediach społecznościowych.
Nie zabrakło go również w sektorze edukacji – tu chyba widzimy najwięcej niebezpieczeństw wynikających z powszechności ChatuGPT. Ale czy istnieją sposoby, aby to wykorzystać?
Czym właściwie jest ChatGPT?
Krótko mówiąc, ChatGPT to bot, któremu możesz zadawać nieograniczoną liczbę pytań i odpowie na jak najwięcej z nich. Wyrażenie ROBI TO NAJLEPIEJ JAK POTRAFI jest ważne, ponieważ Chat nie może powiedzieć, że czegoś nie wie. Zamiast przyznać się do niewiedzy, „kłamie” prosto w twarz. Styka się z tekstami pisanymi, nie radzi sobie z bardziej złożonymi zadaniami matematycznymi. Dzieje się tak, ponieważ Czat nie ma dostępu do Internetu. Często można usłyszeć, że ChatGPT czerpie informacje z publicznie dostępnych materiałów w Internecie, co nie jest prawdą. Czat odbywa się na podstawie podanych tam danych. Można to odebrać jako wadę – wszak nie ma on aktualnych informacji, dostępu do nowych wydarzeń itp. Trzeba na to spojrzeć z drugiej strony: nie odpowiada na pytania dotyczące wydarzeń ostatnich 24 godzin, ale unika nienaukowych źródeł generujących odpowiedzi.
Jakie KORZYŚCI generuje:
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą korzystać z ChatuGPT, aby wzbogacić proces nauki i poprawić przepływ informacji w szkole.
1. Przygotowanie egzaminów, sprawdzianów, pytań.
ChatGPT świetnie nadaje się do tworzenia pytań w puszkach. Możesz go użyć na zajęciach jako powtórki przed testem lub egzaminem. Dzięki temu tworzysz quiz, który aktywizuje Twoich uczniów i pomaga utrwalić materiał.
2. Poprawianie prac pisemnych.
Czy jesteś zmęczony wieloma esejami lub krótkimi zadaniami pisemnymi, które możesz poprawić? Możesz zlecić taką korektę tekstu ChatowiGPT, a on zrobi to za Ciebie. Poprawia interpunkcję, pisownię i literówki oraz oszczędza czas.
3. Tłumaczenia.
Obecnie w polskich szkołach jest wielu uczniów, którzy słabo znają język polski. To wyzwanie dla nauczycieli. ChatGPT pomaga tłumaczyć złożone pytania i wyjaśniać materiał w zrozumiały sposób. Sztuczna inteligencja może ułatwić tłumaczenie słów i zdań z dowolnego języka.
Jak uniknąć zagrożeń możliwych z ChatemGPT:
Jeśli chodzi o ChatGPT nauczyciele mogą prawdopodobnie dowiedzieć się więcej od uczniów niż uczniowie od nauczycieli. Jeśli jednak nauczyciel wie, jak działa Chat, może pokazać swoim uczniom, jak bezpiecznie i poprawnie korzystać z nowej technologii – to ważne!
1. Sprawdź informacje samodzielnie. Zrób to sam za pomocą ChatuGPT, ale zwróć też uwagę na uczniów. Pamiętaj, że nie jest to narzędzie z nieograniczoną wiedzą, ale model języka, który często pisze to, co myśli, a nie to, co jest prawdą. Ciągłe zwracanie uwagi na ćwiczenia stworzone przez Chat trenuje krytyczne myślenie.
2. Pokaż, że ChatGPT często się myli. Można np. zorganizować osobną lekcę lub dwie na temat działania ChatGPT. Prezentując uczniom fałszywe odpowiedzi generowane przez AI, pokazujesz im, że jest to narzędzie, które wymaga czujności i pewności siebie. Uniemożliwia im to ściąganie na egzaminach lub używanie chatbotów do pisania wypracowań.
3. Zachęcaj do niezależnych badań: wskaż uczniom inne, lepsze źródła informacji, których potrzebują. Wraz z lekcją, która pokazuje niepowodzenie tego mechanizmu, uczniowie są zachęcani do faktycznego wyszukiwania informacji
Czy powinno się zakazywać ChatuGPT?
Po pierwsze, nie ograniczajmy dostępności ChatuGPT i innych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w szkołach.
Pamiętaj, że to co zakazane, smakuje lepiej. To, że uczniowie nie używają sztucznej inteligencji w szkole, nie oznacza, że nie używają jej w domu. Robią to – po prostu niezręcznie, dlatego tak ważne jest pokazanie młodym ludziom, jakie pytania zadawać na czacie, a czego unikać. Wiele osób obawia się, że ChatGPT jest zbyt łatwy. Nigdy nie myślałeś tak samo o Internecie, telefonie i innych „cudach techniki”? Teraz te narzędzia są dla nas codziennością.
Wszystko zależy od tego, JAK je wykorzystasz.
Masz pytania dotyczące zajęć? Potrzebujesz pomocy w dopasowaniu kursu dla dziecka? Zapraszamy do kontaktu przez formularz.
71 1050 1881 1000 0091 4871 7243 (ING Bank Śląski)