Angielski dla dzieci i młodzieży Wrocław Gaj - Helen Doron Skontaktuj się z nami
25.10.2023

HALLOWEEN

Początek jesieni to w wielu krajach również początek obchodów Święta Halloween. W Polsce ten zwyczaj od wielu lat cieszy się coraz większą popularnością, a dzieci na całym świecie jednym głosem wołają w tym dniu: „trick or treat!”. Niemniej, czy na pewno wiecie już wszystko na temat halloweenowych zabaw? Kim był Jack O’lantern, który stał się inspiracją do tworzenia upiornych dyń? Dlaczego w tym dniu przebieramy się za duchy? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Geneza Halloween

Halloween ma prawdopodobnie swoje korzenie w Irlandii, gdzie celtyccy druidzi obchodzili święto Samhain. Nazwa również ma niepewny rodowód, ale twierdzi się, iż może wywodzić się od słów: „All Hallows’ Eve” tj. „Wigilia Wszystkich Świętych”. Uroczystościprzypadały na początek zimy, kiedy to kończyły się żniwa. Ludzie wierzyli, iż w tym czasie dusze zmarłych przychodzą odwiedzać świat ludzi żyjących na ziemi. Mogły być to zarówno dobre jak i złe duchy, dlatego też palono w trakcie święta ogniska, żeby odpędzić w ten sposób upiorne siły. Ludność oraz druidzi ubierali w ten dzień czarne stroje, znoszone i brudne ubrania oraz maski, co również miało zapewnić ochronę przed złymi mocami. Uroczystość była obchodzona w nocy z 31 października na 1 listopada.

Halloweenowe tradycje:

Aktualnie, nieco inaczej spędzamy to Święto, niemniej tradycja maskarady, gdzie dzieci przebierają się za duchy oraz noszą maski, przetrwała do dziś. Typowymi obyczajami w czasie Halloween są:

  • „Trick or treat” czyli „cukierek albo psikus”: dzieci odwiedzają sąsiadów, żeby zebrać jak najwięcej łakoci. Jeśli mieszkańcy się są przygotowani, dostają w zamian psikusa.
  • „Scary farm”: oprócz imprez organizowanych w szkołach lub w domach, coraz większą popularnością cieszą się tzw. „straszne farmy”, czyli specjalnie udekorowane przestrzenie, przypominające scenerie z horrorów typu: „Drakula” czy „Nosferatu”.
  • „Apple bobbing”: sympatyczna zabawa, polegająca na tym, aby ugryźć jabłko, wiszące na sznurku, lub pływające w wodzie, bez użycia rąk. Nieugryziony owoc oznacza szczęście w przyszłym roku.
  • Przygotowywanie dyni: coraz popularniejsza forma spędzania czasu z dziećmi w trakcie Halloween. Polega na wydrążeniu w dużej dyni otworów przypominających oczy, usta i nos oraz umieszczeniu w środku lampionu. W krajach anglosaskich taką dynię nazywa się: „Jack O’lantern”. Nazwa nawiązuje do legendy o pewnym mężczyźnie, który zawarł pakt z diabłem. Za oddanie mu duszy, miał dostać ogromne bogactwa. Jednak kiedy diabeł przyszedł po swoją obiecaną nagrodę, Jack podstępem go uwięził. Niemniej, skąpiec i tak umarł 31-ego października. Ze względu na to, iż nie mógł wstąpić do nieba, gdyż był zbyt chciwy, ani do piekła, bo żartował z diabła, został skazany na chodzenie po ziemi z latarnią, aż do Sądu Ostatecznego.
  • Dekorowanie domów: do niedawna można było zauważyć ten fenomen tylko za granicą, jednak od jakiegoś czasu moda na przystrajanie domów pajęczynami oraz dyniami jest zauważalna także w Polsce. Tworzenie halloweenowych ozdób może być ciekawą alternatywą na spędzenie z naszymi dziećmi jesiennego wieczoru. 
  • Przebieranie się: w tym dniu organizowane są liczne imprezy, na które dzieci przychodzą przebrane za upiory, czarownice, kościotrupy lub znane postaci z bajek i filmów.
  • Pieczenie ciastek: ciekawa propozycja na spędzenie czasu z naszymi pociechami. Polega oczywiście na tworzeniu z ciasta kształtów przypominających: dynie, koty, czaszki itp.
  • Bal maskowy: imprezy szkolne lub domowe, gdzie dzieci przebrane za upiory, bawią się w halloweenowe gry, często przypominające te andrzejkowe jak np. skakanie przez świeczki, tak aby nie zgasły, wróżenie z obierek jabłek itp.

Symbolika Halloween:

Co się tyczy halloweenowych symboli, to głównie należą do nich:

  1. czarownice
  2. czarne koty
  3. wampiry
  4. dynie
  5. zombie
  6. nietoperze
  7. duchy
  8. kościotrupy
  9. pająki

Krótko mówiąc, wszystko co kojarzy się ze światem umarłych oraz magią. Święto obchodzone jest głównie w Kanadzie, USA, Australii, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, ale coraz większą popularność zyskuje również w Europie, w tym od lat 90-tych, także w Polsce.

Halloween w naszej szkole:

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad imprezą halloweenową dla swojego dziecka, to mamy dla Was świetną wiadomość. W Helen Doron co roku organizujemy halloweenowe „sleepovery” (impreza ze spaniem w szkole) oraz halloweenowe warsztaty, na które serdecznie zapraszamy.

Źródło:

https;//dziecisawazne.pl/skad-sie-wzielo-halloween

https;//wikipedia.org/wiki/Halloween

Porozmawiajmy

ul. Buforowa 34, 52-131 Wrocław
Godziny pracy sekretariatu:
poniedziałek – piątek 15:00 – 19:30