Wiele dzieci przechodzi okres fascynacji superbohaterami. Współcześnie odgrywają oni podobną rolę, co bohaterowie greckiej mitologii. Ich kolorowe światy, przygody i supermoce łatwo zaskarbiają uwagę i sympatię najmłodszych członków rodziny. Jednocześnie komiksy i filmy o superbohaterach mogą przekazywać ważne wartości. Mają wpływ na światopoglądowy, intelektualny, a także językowy rozwój maluchów.

Odróżnianie dobra od zła

Superbohaterowie to zawsze postaci „po jasnej stronie mocy”, czyli działające w dobrej intencji. Chronią słabszych i uciśnionych przed swoimi antagonistami. Mają wielu przeciwników, którymi kierują złe pobudki. Muszą stawiać im czoła, nierzadko ratując świat. Podczas gdy superbohaterowie przejawiają pozytywne cechy, takie jak odwaga, wierność i empatia, czarne charaktery odznaczają się egocentryzmem, zachłannością, nieuczciwością i dążeniem do zemsty. Dzieci mogą zatem uczyć się wartościowych postaw, łatwiej rozpoznając te niepożądane u siebie i w swoim otoczeniu.

Stawianie czoła przeciwnościom losu

Wielu superbohaterów doświadczyło trudności w życiu. Batman stracił rodziców, a Spiderman ukochanego wujka. Kapitan Ameryka został osierocony, a Profesor X jest osobą z niepełnosprawnością. Większość postaci za dnia wiedzie zwyczajne życie, jak choćby chłopiec Billy Batson, który otrzymał moce, dzięki którym zamienia się w Shazama. Mimo ciężkich doświadczeń oraz powszechnych trudów codzienności superbohaterowie nie poddają się i są w stanie dokonywać wielkich rzeczy. Uczą najmłodszych odwagi i wytrwałości. Motywują do spełniania marzeń, pomimo własnych ograniczeń.

Chęć pomocy słabszym

Każdy superbohater pragnie pomóc osobom w swoim otoczeniu i dąży do uratowania świata. Batman łapie złoczyńców w Gotham City i oddaje ich w ręce policji. Avengersi chronią cały Wszechświat przed Thanosem, który przy pomocy Kamieni Nieskończoności pragnie wymazać z niego połowę istnień. Wonder Woman walczy z Aresem, bogiem wojny i cierpienia. Historie te mogą motywować dzieci do własnych, superbohaterskich czynów. Ich odzwierciedlenie w rzeczywistości to na przykład uczestnictwo w wolontariatach, prowadzenie zbiórek na rzecz potrzebujących czy postawy proekologiczne.

Szacunek względem autorytetów

Superbohaterowie mają w swoim otoczeniu osoby, które obdarzają szacunkiem i zaufaniem. Mogą być to zarówno rodzice i opiekunowie, jak i mentorzy oraz przewodnicy duchowi. Dobry przykład stanowi Luke Skywalker, który uczył się od Obi-Wana Kenobiego, jak być Jedi. Jego kolejnym mistrzem był Yoda, który przekazywał młodemu bohaterowi mądrości na temat bycia dobrym człowiekiem. Takie wzorce mogą skłaniać najmłodszych do słuchania rodziców i nauczycieli z większą uwagą.

Nowe zainteresowania do kolekcji

Rozbudowane światy superbohaterów angażują duże społeczności fanów z całego świata. Młodsi i starsi widzowie oraz czytelnicy tworzą fanarty i fanfiki, które udostępniają w mediach społecznościowych. Rozwijają zatem własne umiejętności plastyczne oraz pisarskie. Nierzadko fani superbohaterów dzielą się swoimi interpretacjami poszczególnych wątków fabuły na międzynarodowych forach. Za pośrednictwem sieci mogą zawierać przyjaźnie z osobami o pokrewnych zainteresowaniach, które mieszkają w odległych zakątkach świata.

Superbohaterowie a nauka angielskiego

Język popkultury to zdecydowanie angielski. Młodzi ludzie uwielbiający superbohaterów mają do dyspozycji liczne komiksy, filmy i seriale. Szczególnie wierni fani wybierają pozycje wydane w oryginalnym języku. Dzięki temu mogą uczyć się angielskiego w czasie wolnym. Jako rodzic możesz zachęcać dziecko do oglądania filmów o superbohaterach w języku angielskim (z polskimi lub anglojęzycznymi napisami). Jako prezenty świetnie sprawdzają się również komiksy napisane po angielsku. Takie pozycje zwykle charakteryzują się stosunkowo prostym, potocznym językiem, którego można używać na co dzień.