Czy zdarzyło Ci się znaleźć w czytanym tekście zbitkę liter, której nie potrafiłaś rozpoznać, a kontekst zdania nie wskazywał rozwiązania łamigłówki? Dostałaś od swojego nastolatka wiadomość, która była dla Ciebie niejasna, a dla niego była oczywista? Prawdopodobnie miałaś do czynienia ze skrótami! Dziś przedstawimy wam angielskie skróty, które warto znać!

Często możemy je zobaczyć w SMS-ach, na portalach społecznościowych w Internecie i w e-mailach. Tak samo jak język angielski, z którego często pochodzą, stały się powszechne i na stałe zagościły w naszym codziennym języku.

Są narzędziem ułatwiającym nam komunikację ze znajomymi, rodziną czy z współpracownikami. Pomagają oszczędzać czas i miejsce w wiadomości.

Jeśli zastanawiałaś się co oznacza skrót ASAP, IDC, BRB, itd., w tym artykule rozwiejemy zawiłości z tym związane.

Czym jest skrót?

Skrót, inaczej akronim, w kontekście języka i komunikacji, to skrócona forma słowa lub wyrażenia, w której zamiast pełnej wersji używa się skrótu literowego lub literowo-sylabowego.

Akronimy dzieli się na:

 1. Skróty (abbreviations) – są to części słowa, zakończone kropką, np. verb v. (czasownik), tablespoon tbsp. (łyżka stołowa). W języku polskim także możemy wyróżnić skróty np. profesor – prof., ulica ul. Służą one do krótszego i szybszego zapisania wyrazu i nie występują w języku mówionym.
 2. Skrótowce – używamy ich po to by zaoszczędzić nie tylko miejsce w tekście, ale także czas podczas mówienia. Tworzymy je poprzez pozostawienie, zazwyczaj, pierwszej litery wyrazu i usunięciu całej reszty, np. UK United Kingdom, ASAP – as soon as possible, itd.

Po co używamy skrótów?

 1. Oszczędność czasu – skróty pozwalają skompresować długie wyrażenia lub słowa, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, w których zależy nam na czasie. Zamiast męczyć się i mówić National Aeronautics and Space Administration, powiedz NASA!
 2. Oszczędność miejsca – nie w każdej sytuacji masz możliwość puścić wodzę fantazji. Pisząc smsy czy wymyślając nagłówek artykułu musisz liczyć się z ograniczoną liczbą znaków. W takich wypadkach przydadzą Ci się skróty i skrótowce!
 3. Wygoda – używając skrótów, ułatwiasz swoim odbiorcom przyswojenie tekstu. Powtarzające się, długie wyrażenie mogą być nużące, a skróty pomagają łatwiej przebrnąć przez tekst. Oczywiście pod warunkiem, że Twoi odbiorcy rozumieją skróty, których używasz 😉
 4. Specjalistyczne dziedziny – istnieją dziedziny np. medycyna czy informatyka, gdzie używanie skrótów jest na porządku dziennym. Usprawnia to proces komunikacji i pomaga szybko przekazać informacje między osobami, które zajmują się daną dziedziną.
 5. Trudne nazwy – w przypadku skomplikowanych terminów czy nazw własnych, skróty mogą być bardziej powszechne i bardziej akceptowalne niż pełne nazwy.

Slang angielski

Skróty są bardzo często używane w tak zwanym slangu. Jest to język nieformalny, używany przez konkretne grupy społeczne lub środowiska, np. młodzież. Jest to istotna część codziennej komunikacji.

W języku młodzieży pojawia się najwięcej nowych skrótów, nadają one charakterystyczny ton i wprowadzają w komunikację dozę tajemniczości. Używanie skrótów świadczy o tym, że jesteśmy cool i identyfikujemy się z daną społecznością. 

IMO – co to znaczy?

Skrót IMO na stałe przeszedł z języka angielskiego do języka polskiego. W tym momencie możemy go zobaczyć w dyskusjach w mediach społecznościowych, czy codziennych konwersacjach, nie tylko tych na komunikatorach. Ale co on oznacza?

IMO jest akronimem od wyrażenia in my opinion, czyli moim zdaniem.

IMO – in my opinion 

IMO, that new restaurant serves the best sushi in the area.

Moim zdaniem ta nowa restauracja serwuje najlepsze sushi w okolicy.

Sprawdź również: Jak motywować nastolatka do nauki języka angielskiego?

Co to znaczy BTW?

Podobnie jak IMO, tak i BTW jest regularnie używanym skrótem, nie tylko w języku angielskim. Także polska młodzież wplata go bez problemu w swoje rozmowy i dla każdego ten skrót jest zrozumiały.

Oznacza on by the way – swoją drogą. Używamy go, gdy chcemy nawiązać do czegoś, co zostało uprzednio powiedziane.

BTW – by the way 

BTW, do you know that today is my birthday?

Swoją drogą, wiesz, że dziś są moje urodziny?

RN – co to znaczy?

W przeciwieństwie do poprzedników, skrót RN nie zadomowił się w polskim języku codziennym, ale jest bardzo popularny w slangu angielskim.

RN oznacza right now – właśnie teraz, w tym momencie.

RN – right now

RN, I’m busy, but we can talk later.

W tym momencie jestem zajęty, ale możemy porozmawiać później.

ASAP – co to znaczy?

As soon as possible gości na stałe w języku korporacyjnym. Być może widziałaś kiedyś lub sama dostałaś maila z prośbą o zrobienie czegoś ASAP? Nadawcy chodziło o to, by dana czynność została wykonana tak szybko, jak to możliwe!

ASAP – as soon as possible 

I need those reports on my desk ASAP.

Potrzebuję tych raportów na moim biurku tak szybko jak to możliwe.

TBC, co to oznacza?

To skrót, który bardzo często możesz zobaczyć na końcu odcinka serialu, pierwszej części filmu, czy kolejnego rozdziału książki. Domyślasz się, co oznacza?

TBC po polsku brzmi ciąg dalszy nastąpi. Użyjesz go, gdy będziesz chciała zaznaczyć, że pewien wątek konwersacji nie został jeszcze dokończony i będziesz chciała do niego wrócić.

TBC – to be continued 

It’s not over yet, wait for the next part of our main characters’ adventures, to be continued!

To jeszcze nie koniec, czekajcie na kolejną część przygód naszych głównych bohaterów, ciąg dalszy nastąpi!

BRB – co to znaczy?

Pewnie nie raz, gdy rozmawiałaś z kimś przez komunikator internetowy, coś wymagało Twojej uwagi w innym miejscu. Mógł być to kurier z paczką czy dziecko, które obudziło się z drzemki. I rozmowa z koleżanką musiała chwilę poczekać.  Wystarczy w takiej sytuacji napisać BRB!

Skrót ten oznacza be right back – zaraz wracam.

BRB – be right back 

BRB, I need to open the door. 

Zaraz wracam, muszę otworzyć drzwi.

Sprawdź również: Narzędzia do nauki angielskiego, z wielu z nich skorzystasz za darmo

Najpopularniejsze skróty w języku angielskim

Oprócz powyższych skrótów, warto znać też te przedstawione poniżej. Spotkasz się z nimi w komentarzach na Facebooku, ale także możesz ich użyć do komunikowania się ze znajomymi.

 • TLDR: Too long, didn’t read – Za długie, nie przeczytałem
 • LMK: Let me know – Daj mi znać
 • NVM: Never mind – Nieważne
 • TBH: To be honest – Szczerze mówiąc
 • LOL: Laugh out loud – Śmieję się na głos
 • IDK: I don’t know – Nie wiem
 • IDC: I don’t care – Nie interesuje mnie to