Każdy rodzic z niecierpliwością wyczekuje momentu, w którym dziecko wypowie pierwsze słowo. Na ogół dzieje się to między 10. a 18. miesiącem życia niemowlaka. Dokładny czas, kiedy następuję rozwój mowy u dziecka to kwestia jego indywidualnych predyspozycji. Warto mieć jednak na uwadze, że rodzic to pierwszy nauczyciel w życiu maluszka. Uczymy dzieci mowy i możemy znacznie ułatwić im to zadanie.

Przede wszystkim mów do dziecka

Wielu za nabycie umiejętności mowy przez dziecko uznaje moment, gdy niemowlak powie swoje pierwsze „mama”, „tata”, „baba” lub inne, nieskomplikowane słowo. Jednak dzieci uczą się mowy znacznie wcześniej, jeszcze na etapie życia płodowego. W ostatnim trymestrze ciąży rozpoznają głos mamy, a także język, jakim się posługuje. Po narodzinach stosują różne narzędzia komunikacyjne – początkowo jest to płacz, później także mimika czy gestykulacja. Z tego powodu powinno się jak najwięcej mówić do maluszka, zarówno w brzuchu mamy, jak i po narodzinach.

Z czasem, gdy dziecko rośnie, przybiera na wadze, podnosi główkę i raczkuje, rozwija się także jego komunikacja socjalna.

Rozwój mowy u dziecka jest tak samo istotny jak fizyczny rozwój małego obywatela świata. Jak możesz go w nim wesprzeć?

https://www.youtube.com/watch?v=1pVtgU7aE0M&list=PLj88Sj1OoWnkivb7g5MLceiWCgQxejGMm&index=9&t=98s
#31 Moje dzieci po prostu myślą po angielsku. Iza Lutek | Podcast Angielski z przyszłością

Szukaj kontaktu wzrokowego

Od najwcześniejszych tygodni życia dziecka nawiązuj kontakt wzrokowy, gdy coś do niego mówisz. W ten sposób maluch uczy się, że podczas rozmowy patrzymy sobie w oczy. Ponadto możesz obserwować jego mimikę, a on Twoją.

Początkowo dzieci uczą się mówić także z ruchu warg swoich rodziców. Między innymi z tego powodu pierwsze słowa dziecka składają się z sylab, które są głoskami wargowymi. 

Daj dziecku czas na wypowiedź

Dzieci chcą się z nami komunikować, ale potrzebują na to odpowiedniej przestrzeni. Na początku jest to język ciała, następnie głużenie, gaworzenie, aż w końcu pojedyncze słowa i proste komunikaty.

Staraj się nie dopowiadać, gdy dziecko chce się z Tobą porozumieć. Zamiast tego zadawaj pytania. Maluch nie tylko szybciej rozwinie sprawność mowy, ale również poczuje, że jego zdanie jest ważne i zawsze jest wysłuchane przez ukochanego rodzica. Chwal dziecko za każde wypowiedziane słowo. Pozytywne wzmocnienie zachęca do dalszego wysiłku wkładanego w mowę i kształtuje pewność siebie.

Aranżuj rozwijające zabawy

Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Wobec tego to Ty musisz inicjować codzienne rozmowy. Rozwijającą aktywność dla malucha może stanowić nauka podążania za Twoimi instrukcjami. Pokazuj mu świat wokół, nazywając jego poszczególne elementy. Mogą być to zarówno zabawki, rośliny i zwierzęta, jak i przedmioty codziennego użytku. Następnie możesz prosić dziecko, by samo wskazywało, gdzie są konkretne rzeczy. Polecenia mogą dotyczyć także wykonywania określonych czynności, takich jak uśmiechanie się, dotykanie nosa czy dawanie buziaków.

Czytaj z dzieckiem książeczki

Codzienne czytanie dziecku ma istotny wpływ na rozwój mowy u dziecka. Dla maluchów najlepiej wybierać książeczki z obrazkami, które mają niewiele tekstu. Można zadawać dziecku pytania dotyczące książki, na które może ono odpowiadać, wskazując paluszkiem na grafiki. Dzieci bardzo często mają ulubione książki, które chcą czytać regularnie. Szybko uczą się ich historii na pamięć, stając się specjalistami w zakresie fabuły.

Integruj dziecko z otoczeniem

Aby mały obywatel świata uczył się poprawnej wymowy, powinien słuchać nie tylko swoich rodziców, ale również innych ludzi. Warto zatem często odwiedzać z dzieckiem rodzinę i znajomych, przyjmować gości czy chodzić wspólnie do sklepu. Rodzice często uczą się rozumieć swoje dzieci, nawet jeśli mówią one niewyraźnie lub przekręcają słowa. W przypadku osób z zewnątrz maluchy muszą dokładać jednak większych starań, by zostać zrozumiane. Wpływa to pozytywnie na rozwój mowy u dziecka.

Metoda Helen Doron English

Czy wiesz, że nauka angielskiego metodą Helen Doron korzysta z tych samych zasad co uczenie dziecka języka ojczystego? Uczniowie szkół Helen Doron English poznają drugi język poprzez codzienne słuchanie angielskiego w tle.

Dzięki temu stopniowo wymawiają proste słowa, następnie krótkie komunikaty, aż w końcu są w stanie rozmawiać z rówieśnikami pełnymi zdaniami.