Wrzesień – czas zakończenia wakacji i powrotu do nauki. To moment, kiedy uczniowie ponownie zapełniają szkolne ławki, a plecaki pełne są podręczników i zeszytów. To idealny moment by poznać nazwy przedmiotów szkolnych po angielsku. Może się wydawać, że wszystkie są nam dobrze znane, ale niektóre mogą nas zaskoczyć. 

Dlaczego warto się uczyć nazw przedmiotów

Nauka nazw przedmiotów szkolnych po angielsku niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, poszerza naszą wiedzę językową i umożliwia swobodniejsze poruszanie się w środowisku międzynarodowym. Co więcej, zrozumienie tych nazw może ułatwić korzystanie z materiałów edukacyjnych dostępnych w języku angielskim, co jest szczególnie przydatne podczas studiowania czy rozwijania umiejętności zawodowych.

Znajomość terminologii edukacyjnej w języku angielskim pomaga w lepszym zrozumieniu kultury     i systemów edukacyjnych innych krajów. Możemy dzięki temu zyskać szerszy kontekst i perspektywę na różnorodne metody uczenia się.

Wiedza encyklopedyczna przydaje się na co dzień

Dlaczego warto wiedzieć, jak nazwać odpowiedni przedmiot szkolny po angielsku? Przecież w każdej chwili możemy znaleźć interesujące nas słówka w słowniku lub odpowiedniej książce.

Metoda Helen Doron zakłada rozwijanie umiejętności językowych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym również poprzez przekazywanie im wiedzy encyklopedycznej. Mózg małego dziecka jest bardzo chłonny i z łatwością przyswaja dużą ilość nowych pojęć, a to sprawia, że dziecko uczy się nazywać otaczający je świat. Zobacz też nasz artykuł: Jak wiedza encyklopedyczna pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych?

Już podczas kursów dla najmłodszych, stosujemy zasadę przekazywania wiedzy encyklopedycznej. Cały proces jest dostosowany do możliwości uczniów. Wierzymy, że rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dziecka to również droga do umiejętności logicznej dyskusji. Do tego, by dzieci potrafiły prowadzić jasne, rzeczowe i szerokie konwersacje, potrzebna jest wiedza i zasób słownictwa. Równie ciekawe i poszerzające wiedzę może być uczenie się śmiesznych idiomów angielskich. Ich znajomość może urozmaicić proces przyswajania wiedzy.

Znajomość przedmiotów w szkole po angielsku jest niezwykle przydatna, nie tylko w kontekście nauki języka, ale również w codziennym życiu. W dobie globalizacji i powszechnego dostępu do wiedzy, język angielski staje się kluczem do otwierania wielu drzwi, zarówno na poziomie edukacyjnym, jak i zawodowym. Dlatego warto poznać nazwy najważniejszych przedmiotów szkolnych po angielsku, które mogą się przydać w wielu sytuacjach, na przykład podczas międzynarodowej wymiany uczniowskiej, wyjazdów zagranicznych czy po prostu rozmów z obcokrajowcami.

Przejdźmy zatem do przedstawienia nazw kilku nazw przedmiotów szkolnych po angielsku.

Informatyka po angielsku przedmiot

Informatyka po angielsku to computer science lub information technology (IT). Informatyka skupia się na nauce o komputerach, programowaniu i technologii informacyjnej. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się, jak tworzyć oprogramowanie, rozumieć algorytmy i zarządzać danymi.

Technika przedmiot po angielsku

Technika czyli po angielsku technology to przedmiot bardziej praktyczny, koncentrujący się na umiejętnościach manualnych, projektowaniu i inżynierii, co rozwija zdolności twórcze i techniczne uczniów. Ma na celu przygotowanie uczniów do radzenia sobie w nowoczesnym, technologicznym świecie.

Przedmiot chemia po angielsku

Chemia, po angielsku chemistry, to przedmiot, który bada właściwości, skład i przemiany substancji. Uczniowie uczą się o atomach, cząsteczkach, reakcjach chemicznych oraz związkach, które tworzą materię. Przedmiot ten łączy teorię z praktyką, umożliwiając eksperymentowanie w laboratorium i zrozumienie, jak substancje reagują ze sobą.

Przyroda przedmiot po angielsku

Natural sciences– przyroda, (rozumiana jako nauki ścisle, w szkole podstawowej są uczone razem, jako jeden przedmiot, a dopiero na kolejnych etapach edukacji rozdzielone na physics, chemistry i biology), Przyroda uczy dzieci podstawowych zasad funkcjonowania świata przyrodniczego, w tym różnorodności organizmów, zjawisk naturalnych, cykli biologicznych, a także podstaw ekologii i ochrony środowiska.

Przedmiot religia po angielsku

religious education (RE) – religia

Co ważne, w przypadku religii nauczanej po angielsku jako przedmiot w szkole, mamy tak naprawdę do czynienia z edukacją religijną. Musimy pamiętać, że w angielskich szkołach na tych zajęciach uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko na temat katolicyzmu, ale również i innych systemów religijnych oraz wyznań.

Przedmiot język polski po angielsku

Na koniec warto wspomnieć o przedmiotach humanistycznych, takich jak język polski. W kontekście anglojęzycznym mówimy tutaj o „Polish Language” – [czyli język polski jako przedmiot po angielsku]. Znajomość tego terminu może być pomocna, zwłaszcza jeśli uczymy języka polskiego obcokrajowców lub uczestniczymy w międzynarodowych programach wymiany.

Nazwy innych przedmiotów szkolnych po angielsku

algebra – algebra (w Stanach Zjednoczonych to dziedzina wydzielona z matematyki, odrębny przedmiot)

art – plastyka

biology – biologia

geography – geografia

history – historia

mathematics (maths) – matematyka, mathematic (math) – nazwa używana w wersji amerykańskiej

music – muzyka

physical education (PE) – wychowanie fizyczne (WF)

physics – fizyka

social studies – wiedza o społeczeństwie

Pisownia – o czym należy pamiętać

Wszystkie przedmioty szkolne po angielsku zapisujemy małą literą. Wyjątkiem od tej zasady są języki obce, których nazwy piszemy wielką literą, np. English czy German. Warto o tym pamiętać, jeśli np. chcesz pochwalić się, że Twoim ulubionym przedmiotem jest język angielski – nie zapomnij o tym, by jego nazwę zapisać wielką literą!

Języki obce po angielsku

Chinese – język chiński

French – język francuski

German – język niemiecki

Italian – język włoski

Japanese – język japoński

Polish – język polski

Spanish – język hiszpański

System edukacji w USA i Wielkiej Brytanii

Systemy edukacji w USA i Wielkiej Brytanii różnią się od siebie, ale oba składają się z kilku podstawowych poziomów edukacji. W USA edukacja rozpoczyna się od przedszkola (kindergarten), po czym uczniowie przechodzą przez szkołę podstawową (elementary school), gimnazjum (middle school) i szkołę średnią (high school). Po ukończeniu szkoły średniej uczniowie mogą kontynuować naukę w college’u lub na uniwersytecie (college/university).

W Wielkiej Brytanii edukacja zaczyna się od szkoły podstawowej (primary school), która obejmuje dwa etapy: Key Stage 1 i Key Stage 2. Następnie uczniowie przechodzą do szkoły średniej (secondary school), która dzieli się na Key Stage 3 i Key Stage 4. Po ukończeniu Key Stage 4 uczniowie mogą kontynuować naukę w szkole średniej wyższego stopnia (six form college), aby przygotować się do egzaminów A levels przed podjęciem studiów wyższych (university).

Porównując te systemy do polskiego systemu edukacji, widzimy pewne podobieństwa i różnice. W Polsce edukacja zaczyna się od przedszkola, następnie uczniowie przechodzą do szkoły podstawowej (klasy 1-8). Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie idą do szkoły średniej, co oznacza, że może to być liceum, technikum lub szkoła zawodowa. Po ukończeniu szkoły średniej uczniowie mogą kontynuować naukę na studiach wyższych.

Nazwy przedmiotów szkolnych po angielsku – dlaczego warto je znać

Podsumowując, znajomość nazw przedmiotów szkolnych po angielsku to nie tylko praktyczna umiejętność, ale także element, który może wzbogacić naszą wiedzę i otworzyć nowe możliwości edukacyjne i zawodowe. Warto poświęcić więc czas na naukę tych terminów, aby móc lepiej poruszać się w świecie anglojęzycznym i korzystać z jego zasobów. Poznanie podstawowej terminologii związanej z uczeniem pozwoli lepiej i efektywniej przyswajać wiedzę.