Wiedza encyklopedyczna ułatwia dzieciom i dorosłym rozwijać umiejętności językowe, komunikacyjne i emocjonalne. Dlaczego jest taka ważna, jaki jest powód, dla którego wiedza encyklopedyczna jest jednym z fundamentów metody Helen Doron i co to tak właściwie jest ta wiedza encyklopedyczna – o tym dzisiejszy artykuł.

Wiedza encyklopedyczna: co to jest i dlaczego jest tak ważna

Wiedza encyklopedyczna to zbiór faktów z różnych dziedzin życia, na przykład dni tygodnia po angielsku, godziny po angielsku czy  liczby po angielsku. Krótko mówiąc, jest to wiedza powszechna, której nie można podważyć. Bez wiedzy o świecie, wiedzy encyklopedycznej, bardzo trudno jest radzić sobie w życiu. Dlaczego więc jej nauczanie stanowi dziś przedmiot dyskusji?

Żyjemy w skomplikowanych czasach, kiedy idolami nastolatków i dorosłych są YouTuberzy lub biznesmeni,  a nie kosmonauci, aktorzy czy wielcy odkrywcy. Wiedza mocno traci na znaczeniu w obliczu sławy, instagramowych gwiazd i popularności takich osób, jak Elon Musk.

Nie jest żadną tajemnicą, że coraz mniej ludzi wie, na czym polegają podstawowe zjawiska fizyczne, jak nazywają się rośliny i jak są zwierzęta po angielsku. W czasach cyfryzacji i fake newsów bycie przedsiębiorczym i sławnym wypiera powoli chęć posiadania rozległej wiedzy. Wciąż słyszymy, że aby mieć dobrą pracę, należy się w czymś specjalizować, że jak wiesz po trochu z każdego tematu, to tak naprawdę nie wiesz nic. To nieprawda.

Podstawowym budulcem inteligencji jest wiedza. Wyjaśnijmy najpierw, co to jest inteligencja. W skrócie inteligencja to umiejętność radzenia sobie z problemami i rozwiązywanie ich. Krótko mówiąc, osoba inteligenta szybciej i łatwiej poradzi sobie z rozwiązaniem danego zadania. Ale żeby zadanie czy problem rozwiązać, nie wystarczy być bystrym. Trzeba też mieć z czego czerpać podpowiedzi. I tymi właśnie podpowiedziami jest wiedza encyklopedyczna.

Wiedza encyklopedyczna a rozwijanie umiejętności językowych

Jeszcze trochę teorii, czyli wiedza encyklopedyczna o wiedzy encyklopedycznej 😉

Każda pojedyncza informacja, każdy fakt zwany jest bitem inteligencji (z ang. bits of intelligence). Jak to mierzyć? To proste. Kiedy jesteś z dzieckiem w sklepie i mówisz do niego: „Spójrz, to jest melon”. To “to jest melon” to jeden bit inteligencji. Kiedy powiesz: “To jest melon. Jest żółty i słodki” przekazujesz dziecku dwa bity inteligencji. Wiedzą encyklopedyczną mogą być na przykład ubrania po angielsku lub członkowie rodziny po angielsku.

W nauce mówienia, czytania i pisania, czyli w czasie rozwijania umiejętności językowych, bardzo ważne jest, aby przekazywać dziecku zróżnicowane bity inteligencji. Oznacza to między innymi używanie różnych określeń na to samo zjawisko. Rozwijanie umiejętności językowych dziecka to świetna zabawa, również dla Ciebie. Melon może być przecież żółty, ale i słoneczny, złoty, w kolorze miodu. Kolory po angielsku to świetny przykład wiedzy encyklopedycznej.

Metoda Helen Doron zakłada rozwijanie umiejętności językowych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poprzez przekazywanie im wiedzy encyklopedycznej. Helen Doron wiedziała, że mózg małego dziecka jest chłonny jak gąbka, dlatego tak łatwo przyswaja wiedzę encyklopedyczną. Choć zwykliśmy nazywać świat wokół siebie mówiąc, że to drzewo, ptak i kwiatek, ale dziecko chętnie dowie się, że to oak tree, magpie i daffodil.

Wiedza encyklopedyczna: rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dziecka

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dziecka odbywa się w szkołach Helen Doron English na wielu poziomach. Jednym z nich jest temat dzisiejszego artykułu, wiedza encyklopedyczna. Już na pierwszych kursach stosujemy zasadę przekazywania wiedzy encyklopedycznej. Jest ona oczywiście dostosowana do możliwości poznawczych i chęci dzieci. Obserwujemy, że wiedza encyklopedyczna sprawia naszym uczniom wielką radość.

Dzieci czują silne pragnienie dowiedzenia się o świecie jak najwięcej. To dlatego czterolatki nie przestają zadawać pytania: “Mamo, a dlaczego?”, “Tato, a skąd..?” lub oszczędzają swój czas i ograniczają się do krótkiego: “Czemu?” zadawanego sto razy pod rząd 🙂 Ciesz się, że Twoje dziecko zadaje te pytania. Oznacza to, że nosi w sobie dużą ciekawość świata i otaczających je zjawisk.

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dziecka to również droga do umiejętności logicznej dyskusji. Do tego by dzieci potrafiły prowadzić jasne, rzeczowe i szerokie konwersacje, potrzebna jest wiedza i zasób słownictwa. rzydają się one nie tylko w domu i szkole, ale także na wyjazdach, szczególnie zagranicznych.

Obserwujemy, że młodsze pokolenia coraz rzadziej ze sobą rozmawiają. Wolą wymieniać się opiniami przez internet, wysyłać sobie smsy lub snapy. To naturalne, że korzystają z technologii, ale w Helen Doron pamiętamy, że najlepszą, niezawodną technologią jest po prostu ludzki mózg.

Wiedza encyklopedyczna daje bity inteligencji, te przekładają się na znajomość faktów. To fakty są budulcem dobrej, treściwej rozmowy. W innym przypadku, mamy do czynienia z wypowiedzią zawierającą głównie opinie. Tak właśnie, jak to się dzieje w wymianie komentarzy na portalach społecznościowych.

Wspomnieliśmy o umiejętności prowadzenia rozmowy. To ważna umiejętność, szczególnie wtedy, kiedy dziecko uczy się drugiego języka. Prowadzenie częstych konwersacji powoduje, że dużo rzadziej pojawia się bariera językowa i opór przed mówieniem w innym języku.

Nauka wiedzy encyklopedycznej wpływa na mózg małych i dużych dzieci poprzez:

  • stymulację zmysłu wzroku
  • stymulację zmysłu słuchu
  • produkowanie nowych połączeń neuronalnych w mózgu
  • utrwalanie połączeń neurologicznych i budowę pamięci.

Wiedza encyklopedyczna u nastolatków

Starsze dzieci i młodzież również chętnie przyswajają wiedzę encyklopedyczną. Zazwyczaj czerpią ją z książek i internetu.

Jeśli szukasz dobrej lektury, która będzie zawierała sporo wiedzy encyklopedycznej, udaj się w księgarni do działu popularnonaukowego i szukaj takich tytułów jak: “100 zagadek świata”,  “Jak działa kosmos” czy “Atlas owadów”. Dobrym źródłem wiedzy encyklopedycznej są też seriale popularnonaukowe na Netflix, HBO czy sprawdzonych kanałach YouTube.

Poza bitami inteligencji, młodzi ludzie poznają też angielskie skróty młodzieżowe, które zdecydowanie ułatwiają im komunikację wśród rówieśników. Również nauka praktycznej wiedzy, jak sporty po angielsku jest wiedzą encyklopedyczną, zwiększającą inteligencję dzieci.