Nauka dni tygodnia po angielsku może być świetną zabawą. Twoje dziecko nauczy się ich szybko i będzie dumne z wiedzy, jaką posiadło. Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy dni tygodnia po angielsku? Czy wiesz, jak poprawnie wymówić “czwartek” po angielsku? Zapraszamy do artykułu, który być może przyniesie Wam nie tylko wiedzę, ale i kilka miłych niespodzianek!

Nazwy dni tygodnia po angielsku

Na dzień dobry pierwsza niespodzianka – pierwszym dniem tygodnia w Wielkiej Brytanii jest…niedziela. 

NIEDZIELA: Sunday

Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza  dies solis – dzień słońca. Dzień ten w starożytności był obchodzony przez rzymskich pogan. Nazwa pochodzi z  XIII w n.e. i wywodzi się ze słowa sunedai, które z kolei wzięło się od staroangielskiego sunnandæg oznaczającego „dzień słońca”. Mamy więc dwa zapisy na nazwę tego samego dnia:

 • Middle English:Sone(n)day lub Sun(nen)day
 • Old English: Sunnandæg – “Day of the Sun

PONIEDZIAŁEK: Monday

Nazwa poniedziałek ma pochodzenie anglo-saksońskie. Monandaeg oznacza dzień księżyca. To również od dawien dawna dzień celebracji zwyczajów pogańskich – tym razem ku czci księżyca. Słowo, jakie znamy dziś, ukształtowało się  w XII wieku. Bardzo podobnych brzmień używano w językach germańskich, ponieważ germańskie  lunaes dies to „dzień księżyca” (moon day). Zapisujemy więc kolejno:

 • Middle English: Monday lub Mone(n)day
 • Old English: Mon(an)dæg – “Day of the Moon

WTOREK: Tuesday

Wtorek w dawnych czasach brzmiał: tiwesdæg, gdzie Tiwes (lub Tiu) nawiązywało do nazwy nordyckiego boga Tyra, czyli boga wojny. I nie chodzi wcale o to, że wtorek to dobry dzień na konflikt, ale w mitologii rzymskiej, patronem drugiego dnia tygodnia był Mars, bóg wojny właśnie.  Ciekawostką jest, że do dzisiaj w części języków romańskich, to powinowactwo się zachowało: we Francji mamy więc mardi, Hiszpanii martes, a we Włoszech martedì, Katalonia mówi: dimarts. Tutaj zapisy wyglądają tak:

 • Middle English: Tiwesday lub Tewesday
 • Old English: Tiwesdæg lub “Tiw’s (Tiu’s) day

 
Nieśmiałe dzieci mówią po angielsku | Sylwia – lektor Helen Doron English

ŚRODA: Wednesday

Środkowy dzień tygodnia w tradycji anglo-saksońskiej nosi imię Woden. W obrzędach nordyckich, czyli wśród ludów północy, tego dnia swoje święto miał Odyn. Zapis wygląda tak:

 • Middle English: Wodnesday, Wednesday, lub Wednesdai
 • Old English: Wodnesdæg – “Woden’s day”

CZWARTEK: Thursday

To może się Wam spodobać! Czwartek to dzień Thora, syna Odyna. Staroangielskie staroangielskiego Thunresdæg – “Thunder’s Day” z biegiem lat zmieniło swoje brzmienie na łatwiejsze do wymówienia: “Thor’s Day”. Przy okazji, niedawno opisaliśmy popularne seriale na Netflix, może się skusisz na serial o Wikingach. Oczywiście w języku angielskim.

Sprawdź również: Pory roku po angielsku – pisownia, wymowa i pochodzenie

PIĄTEK: Friday

W końcu kobieta! Piątek to jedyny dzień tygodnia  w języku angielskim, który ma żeńską etymologię. Freya była boginią miłości, piękna i płodności. Jej imię wywodzi się z germańskiego Freo, czyli wolny (free). Piątek, piąteczek, piątunio-wszyscy wiemy, że to dzień, w którym człowiek staje się wolny 😉 

SOBOTA: Saturday

z anglo-saksońskego sater daeg, to nazwa na dzień Saturna, boga wywodzącego się z mitologii rzymskiej. 

Jak zapamiętać dni tygodnia po angielsku

Podamy Ci bardzo prosty i intuicyjny sposób na zapamiętanie dni tygodnia. Przy okazji, Twoje dziecko nauczy się całkiem sporo dodatkowego słownictwa. Pierwsza sprawa do zapamiętania: nazwy dni tygodnia składają się z dwóch części. Musisz znać tylko pierwszą. Ta metoda sprawi, że dni tygodnia po angielsku dla dzieci będą kaszką z mleczkiem! 

Monday – poniedziałek. Do zapamiętania mamy tylko trzy litery: „mon”, a mono oznacza pojedynczy, jeden. Poniedziałek to pierwszy dzień tygodnia. Łatwe, prawda? 

Tuesday – wtorek. Do zapamiętania jest „tues” który brzmi jak “two”, czyli dwa, a którym dniem tygodnia jest wtorek? 🙂 

Wednesday – środa, do zapamiętania więc „wednes” które wypowiadamy prosto [łens]. Może skojarzy się nam od razu z serialem o tym samym tytule na Netflix? 

Thursday – czwartek, do zapamiętania jest „thurs”. Początek brzmi bardzo podobnie jak cyfra cztery, ‘four’, a właśnie czwartym dniem tygodnia jest czwartek. 

Friday – to piątek, do zapamiętania mamy trzy litery „fri” [frai], które brzmi bardzo podobnie do  „free”, czyli wolności: końca szkoły i pracy, kiedy człowiek staje się wolny! 

Saturday – sobota, zapamiętujemy ‘satur’, a Saturn to szósta planeta od Słońca. Tak samo jak sobota jest szóstym dniem tygodnia. 

Sunday – to niedziela, zapamiętujemy tylko “Sun” czyli słońce. Słońce to odpoczynek, wolne i radość. Słońce to niedziela! 

Dni tygodnia po angielsku - Helen Doron English

Dni tygodnia po angielsku wymowa

Kiedy już wiesz, jak zapamiętać dni tygodnia po angielsku, nauczymy się razem tego: jak są dni tygodnia po angielsku i jak się je wymawia! 

 • Monday (mandej) – poniedziałek
 • Tuesday (tiusdej) – wtorek
 • Wednesday (łensdej) – środa
 • Thursday (fersday) – czwartek
 • Friday (fraidej) – piątek
 • Saturday (saterdej) – sobota
 • Sunday (sanday) – niedziela

Wymowa dni tygodnia po angielsku dla dzieci jest intuicyjna, zobaczysz, że Twój maluch nie będzie miał z nią problemów! 

Zobacz, jak wymawiać i pisać miesiące po angielsku.