Rozmowa po angielsku wcale nie musi kojarzyć się Twojemu dziecku ze żmudnym rozwiązywaniem testów w szkolnej ławce. Wiemy, że najlepszy sposób na naukę drugiego języka to spontaniczne używanie go na co dzień. W tej kwestii wiele zależy od rodziców, którzy są wzorcami do naśladowania. Dzieci uczące się mówić po angielsku poprzez naśladownictwo szybko doceniają umiejętność rozmowy w drugim języku. Stwórz dla swojego malca odpowiednie okoliczności, by chciał szlifować angielski poza szkołą..

Dlaczego warto zachęcać dzieci do mówienia po angielsku?

Kilkulatki mają naturalną zdolność do uczenia się języków – znacznie szybciej i efektywniej od osób dorosłych czy nawet nastolatków przyswajają słowa w innym języku. Dlatego już takie maluchy warto zachęcać do jak najczęstszego mówienia po angielsku. W przyszłości będzie im łatwiej nie tylko w szkole, ale również w dorosłym życiu. Będą mogły swobodnie komunikować się z ludźmi na całym świecie, rozwijać swoje zainteresowania i znaleźć lepszą pracę.Oczywiście nigdy nie jest za późno na naukę drugiego języka. Z tego powodu także starsze dzieci w wieku nastoletnim warto zachęcać do mówienia po angielsku. W ten sposób mogą budować swoją pewność siebie. Chętniej decydują się m.in. na udział w wymianach międzynarodowych, które pozwalają im zawierać nowe przyjaźni i zapadają w pamięć na całe życie.

Gabi podróżniczka | Byłam już w ponad 20 krajach | Angielski Helen Doron przybliża świat!

Rozmowy po angielsku poza szkołą – jak zachęcić do nich dziecko?

Jeśli chcesz skutecznie zachęcać dziecko do mówienia po angielsku poza szkołą językową, przede wszystkim musisz odczarować skojarzenie, że angielski równa się nauka. Nie proponuj dziecku dodatkowych zajęć, nie odpytuj z nowo poznanych słówek. Znacznie lepiej sprawdzą się:

  • wspólne zabawy po angielsku – m.in. w głuchy telefon, „Simon says”, chowanego, podchody czy kalambury,
  • wizyty w miejscach, gdzie można porozmawiać w drugim języku – np. w kawiarni albo restauracji z anglojęzycznym menu,
  • angielskie wieczory – podczas których poznajecie brytyjską kulturę, np. oglądając filmy bez dubbingu i lektora, a później rozmawiacie o nich,
  • gotowanie z anglojęzycznych przepisów – to świetny pomysł, by zachęcić dziecko do mówienia po angielsku. Twój mały pomocnik może mówić, jakich składników trzeba użyć w następnej kolejności.

Pamiętaj, że malec wyczuwa Twoje nastawienie. W trakcie wymienionych wyżej sposobów spędzania czasu wolnego Ty też musisz dobrze się bawić.

Wakacyjne wyjazdy za granicę – świetna okazja do rozmów po angielsku

Angielski to popularny język międzynarodowy, którym można posługiwać się w wielu krajach na całym świecie. Są jednak narody mniej skłonne do rozmawiania po angielsku, na przykład Francuzi. Podczas planowania tegorocznych wakacji weź to pod uwagę. Wybierając anglojęzyczny cel podróży, dajesz swojemu dziecku możliwość:

  • Obserwowania, jak Ty rozmawiasz w drugim języku – na przykład z obsługą hotelową albo kelnerem w restauracji. Dzięki temu maluch widzi, że warto mówić po angielsku, ponieważ można w ten sposób załatwić wiele spraw i dowiedzieć się ciekawych informacji. Co więcej, nawet jeśli robisz błędy, ale mimo to nie zniechęcasz się do śmiałej rozmowy, dodajesz odwagi małemu obywatelowi świata,
  • Spróbowania własnych sił w komunikacji po angielsku – dzieci, które dotychczas mówiły po angielsku tylko w szkole, na kursie językowym albo w domu, mogą stresować się przed rozmową w tym języku w zupełnie nowych okolicznościach. Wakacyjny wyjazd daje szansę na sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce. Zdolność komunikowania się z native’ami w ich rodzimym języku to niemała satysfakcja także dla najmłodszych,

Nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości – poznanie innych dzieci, które mówią po angielsku, szczególnie motywuje do używania drugiego języka. Dobra zabawa skutecznie wypiera stres, a rozmowa staje się bardziej intuicyjna, bez nadmiernego analizowania każdego słówka, czasu czy gramatyki.

Jakie są atuty mówienia po angielsku na wakacjach?

Dobrze wszystkim znane powiedzenie głosi: podróże kształcą. Podczas lekcji angielskiego w szkole wiele dzieci nie rozwija umiejętności mówienia po angielsku – więcej czasu poświęca się na pisanie, czytanie oraz słuchanie.

Z kolei na wakacjach maluchy mogą komunikować się po angielsku niemal cały czas. W rezultacie dzieci:

  • poznają nowe akcenty – lepiej rozumieją mowę po angielsku u osób w różnym wieku i o różnym pochodzeniu,
  • uczą się myśleć po angielsku – rzadziej zastanawiają się nad tym, jak coś powiedzieć po angielsku, a po prostu mówią automatycznie,
  • otwierają się na mówienie w drugim języku w różnych okolicznościach – na przykład na placu zabaw, w hotelu czy restauracji,
  • robią większe postępy w nauce angielskiego – naśladując native speakerów, szlifują prawidłową wymowę słówek, uczą się nowych idiomów i kontekstów różnych wypowiedzi.

Jak zachęcać, a nie zniechęcać dziecko do mówienia po angielsku?

Jeśli zależy Ci, by Twoje dziecko mówiło po angielsku poza szkołą, zwróć uwagę na kilka kwestii.

  • Przede wszystkim każdy maluch jest inny i nie należy zmuszać go do mówienia w drugim języku, jeśli nie czuje się na to gotowy.
  • Zwykle przedszkolaki są bardziej skłonne do rozmów po angielsku, ponieważ nie czują się jeszcze tak oceniane jak dzieci uczęszczające do szkoły.
  • Zauważ, że dziecko, które z natury jest nieśmiałe i nawet po polsku samo nie inicjuje zabaw czy rozmów, prawdopodobnie nie będzie śmielsze także w drugim języku.

Poza tym postaw na różnorodność. Dzieci nie lubią monotonii, szybciej się nudzą. Dlatego wymyślaj nowe sposoby na zachęcanie malca do mówienia po angielsku. Przeplataj ze sobą różne zabawy i aktywności. Staraj się wybierać różne miejsca i okoliczności.

Zachęcaj małego obywatela świata do angielskiego

  • Dawaj dobry przykład, samemu mówiąc po angielsku.
  • Nie stresuj się popełnianymi błędami.
  • Stwarzaj dobre okazje do szlifowania języka, na przykład planując wakacje na własną rękę, a nie wczasy all-inclusive. Dzięki temu w niektórych sytuacjach będziesz zmuszony do mówienia po angielsku.
  • Poznawaj malucha z anglojęzycznymi rówieśnikami. Nic tak nie motywuje do rozmowy w drugim języku, jak towarzysz zabawy.
  • Bierzcie udział w zajęciach organizowanych dla dzieci, na przykład w hotelu, w którym nocujecie.
  • Zaproponuj dziecku, by zamówiło po angielsku lody w lodziarni albo ciasto w kawiarni.
  • Daj malcowi czas – w końcu sam odważy się mówić po angielsku, gdy poczuje się wystarczająco komfortowo.
  • Chwal dziecko, gdy mówi po angielsku.

Jak nie zniechęcać do angielskiego?

  • Przede wszystkim nie zmuszaj malca, jeśli nie czuje się gotowy na mówienie po angielsku.
  • Nie poprawiaj dziecka, jeśli robi błędy, bo to zawstydza i demotywuje. Zamiast tego skup się na tym, by samemu mówić poprawnie.
  • Nie rzucaj małego obywatela świata na głęboką wodę. Początkowo dziecko chętniej posługuje się angielskim w najbliższym gronie. Rozmowa w drugim języku z nowo poznanymi osobami może go przerosnąć.
  • Nie zachęcaj malca do rozmowy po angielsku w okolicznościach, które i tak są stresujące, np. w gabinecie dentystycznym. Może to budować negatywne skojarzenia z językiem.

Zachęcanie dziecka do mówienia po angielsku – doceniaj małe sukcesy

Zwykle to pierwsze okazje do mówienia po angielsku są dla dzieci najbardziej stresujące. Może pojawić się m.in. szok kulturowy i onieśmielenie nowymi miejscami, ludźmi, atrakcjami czy nawet jedzeniem. Dla małego człowieka to po prostu nowe bodźce, które muszą zostać przepracowane.

Nie rezygnuj jednak z zachęcania dziecka do mówienia po angielsku, np. poprzez planowanie wakacji za granicą. Wręcz przeciwnie – im wcześniej dziecko nauczy się funkcjonować w nowych okolicznościach, tym szybciej mówienie po angielsku będzie dla niego rzeczą naturalną.

Sprawdź również nasz inny artykuł: Czasy w angielskim – wiedza w pigułce z przykładami

Jak zachęcić dziecko do mówienia po angielsku? Podsumowanie

Istnieje wiele atrakcyjnych sposobów, by zachęcać dzieci do mówienia po angielsku poza szkołą. Świetny przykład stanowią wakacyjne wyjazdy, jednak można szlifować drugi język także na co dzień, w najbliższym otoczeniu. Klucz do sukcesu stanowi Twoje nastawienie i autentyczność. Jeśli pokażesz malcowi, że mówienie po angielsku to świetna zabawa, dziecko szybciej ośmieli się, by używać drugiego języka w nowych okolicznościach.