Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadza do szkół ponadpodstawowych nowy przedmiot: biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot zastąpi  podstawy przedsiębiorczości od 1 września 2023 r. MEN informuje, że praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości w szkołach pomoże uczniom zdobyć kompetencje w rozwijaniu zdolności analitycznych i zarządzających. Praktyczna nauka przedsiębiorczości będzie głównym założeniem tego przedmiotu. Dlatego program BiZ oparty będzie na wiedzy specjalistów, doświadczeniu przedsiębiorców i rozwiązaniach z rynków międzynarodowych.

Nowy przedmiot w szkole: co to jest przedsiębiorczość? 

Przedsiębiorczość to rodzaj kompetencji, umiejętność, dzięki której potrafimy zarządzać swoimi finansami. Tak zazwyczaj wyjaśnia się istotę przedsiębiorczości w szkołach. W  Helen Doron English staramy się jednak mocno poszerzyć tę definicję. Pokazujemy naszym uczniom i uczennicom, że przedsiębiorczość to pewna postawa wobec życia, która przydaje się od najmłodszych lat i wcale nie skupia się na handlowaniu lizakami już w przedszkolu 😉 

Nowy przedmiot w szkole  jest zwieńczeniem ważnej dyskusji społecznej o tym, czy Polacy potrafią zarządzać swoimi finansami i jakie są cechy przedsiębiorcy. Z badań i ankiet jasno wynikało, że nasza wiedza o przedsiębiorczości nie jest za duża i wprowadzenie nowego przedmiotu nauczania jest konieczne. Biznes i zarządzanie jest więc przedmiotem, który oficjalnie wejdzie do programu nauczania od września.

Podczas lekcji języka angielskiego w Helen Doron English od samego początku „przemycamy” uczniom elementy przedsiębiorczości. Traktujemy ją nie tylko jako umiejętność zarządzania i planowania finansów, ale również jako rodzaj kreatywności, umiejętność dostrzeżenia okazji i szans.

Podczas naszych zajęć oswajamy dzieci z tym, czym są pieniądze i dlaczego finanse są tak istotne. Jesteśmy na przedprożu świata, w którym jedyną pewną jest zmiana. W Helen Doron English uczymy, że zmieniający się świat to szansa, a nie przeszkoda. 

Przedsiębiorcze dziecko: powiedz to po angielsku!

Minister Edukacji zapowiedział, że biznes i zarządzanie to przedmiot, którego treść programową opracowywali specjaliści z zakresu prowadzenia przedsiębiorstw, inwestorzy i ludzie ściśle związani ze środowiskiem finansowym. Nie podano, czy w programie przedmiotu znajdą się też elementy biznesu po angielsku.

W kursach Helen Doron English, szczególnie tych dla nastolatków, jak Teen Talent, przykładamy do tego tematu szczególną wagę. Prawda jest taka, że biznes całego świata odbywa się w języku angielskim, dlatego nauka przedsiębiorczości powinna również zawierać elementy tego języka.

W Teen Talent omawiamy takie zagadnienia jak przedsiębiorczość, oszczędzanie, pieniądze, planowanie finansów. Bardzo istotne jest również pokazanie naszym uczniom, że najważniejszy w życiu jest balans między zarabianiem pieniędzy, a czerpaniem radości z życia rodzinnego i osobistego.

Na przykładach znanych osób ze świata inwestycji i biznesu pokazujemy, jak ważny jest język angielski w zarządzaniu finansami.

Z Helen Doron English Twoje przedsiębiorcze dziecko będzie umiało nie tylko odnaleźć się w świecie finansów, ale zbuduje go na własnych zasadach. 

Biznes i zarządzanie a sztuczna inteligencja AI

Czy sztuczna inteligencja zdominuje edukację? Jak duży wpływ będzie miała na przyszłe wybory naszych dzieci? To temat, który z pewnością dziś mocno interesuje nas wszystkich. Tak, jak napisaliśmy wcześniej: w Helen Doron English uczymy, że zmieniający się świat to szansa, a nie przeszkoda.

Wiele treści naszych kursów językowych od lat dostępnych jest w formie aplikacji. Nasz stosunek do nowych technologii jest bardzo otwarty, zachęcamy dzieci do używania ich odpowiednio do ich możliwości i wieku. Na naszym blogu możesz przeczytać niezwykle interesujący artykuł:  Czy AI będzie symbolem zmian w edukacji?

Wychodzimy z założenia, że najważniejsza w zrozumieniu ciągle zmieniającego się świata jest umiejętność uczenia się narzędzi, które pozwolą w tym świecie się poruszać. Wiara w swoje kompetencje, pewność siebie i szeroko rozumiana edukacja są kluczem do zrozumienia przyszłości, która wydarza się właśnie teraz.

Jedno jest pewne: język angielski to język nowoczesnego świata. Roboty zbierające dane, sztuczna inteligencja posługują się językiem angielskim jako nadrzędnym wobec innych języków świata. 

Nauka języka angielskiego – nauka przedsiębiorczości

Nauka przedsiębiorczości po angielsku zaczyna się w Helen Doron English już na wczesnym etapie poznawania języka angielskiego.

Nasi uczniowie w przyjaznej, równościowej i otwartej na odmienność atmosferze, uczą się poznawać wartość pieniędzy, powody i sposoby na ich oszczędzanie i gromadzenie. Poruszamy się w tym temacie niezwykle uważnie, tak, by dzieci czuły się bezpiecznie i swobodnie.

Zawsze za naszymi teoretycznymi i praktycznymi zajęciami idą przykłady z życia. Takie prawdziwe, z którymi dzieci i nastolatki mogą się porównać, zmierzyć i odnaleźć siebie. Biznes i zarządzanie w Helen Doron to jeden z tematów, o którym rozmawiamy od lat.

Zapraszamy do lektury artykułu o naszej uczennicy, która przeszła drogę od studentki filologii do własnego biznesu