Masz doświadczenie w nauczaniu angielskiego i rozważasz otwarcie swojego biznesu? Być może to dobra pora na założenie własnej szkoły językowej, np. w modelu franczyzowym. W Helen Doron English prowadzimy szkoły językowe na całym świecie. Możesz skorzystać z naszego 35-letniego doświadczenia w branży. Sprawdź, jakie są w niej wymagania, koszty i zarobki związane z prowadzeniem szkoły językowej dla dzieci.

Chcesz założyć szkołę językową? Mamy do Ciebie 4 kluczowe pytania

Prowadzenie szkoły językowej to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak jeśli interesuje Cię otwarcie własnej szkoły językowej, na początek zadaj sobie 4 podstawowe pytania:

 1. Czy jesteś gotowa, by prowadzić własny biznes?
 2. Czy masz w sobie cechy przedsiębiorcy?
 3. Czy dysponujesz odpowiednim kapitałem?
 4. Czy zwyczajnie lubisz pracę z ludźmi?

Kiedy odpowiesz na te pytania, przemyślisz temat i zyskasz większe przekonanie, czy własna szkoła językowa to dobry pomysł.

Założenie szkoły językowej dla dzieci – wymagania osobiste

Otwarcie szkoły językowej wymaga posiadania umiejętności zarządczych. Od samego początku na Twoich barkach będą spoczywać obowiązki, takie jak: 

 • znalezienie, wynajęcie i utrzymywanie lokalu,
 • rekrutowanie i zatrudnianie nauczycieli, 
 • dbałość o najwyższe standardy obsługi klienta,
 • prowadzenie skutecznej reklamy.

Założenie szkoły językowej to nie tylko duża zmiana zawodowa, ale również mentalna. W kwestii takiej jak pomysł na biznes szkoła językowa nie różni się szczególnie od innych form działalności gospodarczych. Tak samo wymaga wyjścia ze strefy komfortu i przysłowiowego „wzięcia bryka za rogi”. 

Jako przedsiębiorca potrzebujesz:

 • otwartości na zmiany,
 • zdolności do budowania trwałych i zdrowych relacji, 
 • odwagi do podejmowania decyzji.

Klucz do sukcesu Twojej szkoły językowej – 3 grupy „klientów”

Prowadząc szkołę językową, musisz zadowolić 3 różne grupy osób, z którymi będziesz mieć kontakt na co dzień:

 • dzieci – dla których szkoła to miejsce odkrywania umiejętności językowych, rozwijania osobowości, otwierania się na świat i jego różnorodność, a także budowania pewności siebie,
 • rodziców – pragnących zapewnić swoim maluchom lepszy start w życiu, wyczulonych na jakość i skuteczność nauczania, ale też zwyczajnie spragnionych miłej domowej atmosfery,
 • swoich pracowników – uczących z pasją, pragnących działać w zgranym zespole i czuć satysfakcję z osiągnięć swoich uczniów, mając przy tym możliwość ciągłego rozwoju.

Wśród rodziców zapisujących dzieci na kursy Helen Doron English średnio 60% stanowią osoby „z polecenia”. A to oznacza, że większość zarekomenduje Twoją szkołę, jeśli znajdzie u Ciebie wysoką jakość nauczania, widoczne efekty oraz przyjazną atmosferę.

jak otworzyć szkołę języków obcych

Jak założyć szkołę językową dla dzieci? Wymagania prawne

Prowadzenie szkoły językowej nie wymaga specjalnych pozwoleń. Musisz być osobą pełnoletnią, która może założyć działalność gospodarczą. Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego – ważne, by Twoi nauczyciele dobrze znali język i potrafili przekazywać wiedzę. Są jednak pewne wymagania prawne, które należy spełnić. 

Założenie szkoły językowej wymaga wyboru:

 • formy prawnej – jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, osobowej spółki handlowej lub kapitałowej spółki handlowej,
 • formy opodatkowania – na zasadach ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej,
 • kodu PKD – w kwestii takiej jak szkoła języków obcych kod PKD określany jako główny dla działalności to 85.59.A (nauka języków obcych). Możesz rozważyć także dodatkowe kody PKD, np.
  •  85.60.Z (działalność wspomagająca edukację), 
  • 74.30.Z (działalność związana z tłumaczeniami) 
  • czy 85.59.B (pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane),
 • księgowości – zadanie to warto powierzyć zaufanemu biurowi rachunkowemu,
 • firmowego konta bankowego – możesz założyć je, mając już własną działalność gospodarczą.

Jak założyć własną szkołę językową? Pozostałe wymagania prawne

 • Żeby prowadzić szkołę językową dla dzieci, musisz przygotować umowy dla swoich kursantów. Powinny zawierać szczegóły dotyczące przebiegu nauczania, a także klauzule informacyjne dotyczące przetwarzania danych osobowych (RODO). 
 • Żeby podnieść prestiż swojej szkoły językowej, możesz ubiegać się o wpis do rejestru szkół i placówek oświatowych prowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uzyskanie akredytacji wymaga spełnienia dodatkowych wymogów prawnych, które dotyczą m.in. odpowiedniego wyposażenia pomieszczeń dydaktycznych oraz spełnienia zasad BHP.
jak otworzyć szkołę języków obcych

Wymagania finansowe – ile kosztuje założenie szkoły językowej?

Jeżeli interesuje Cię otwarcie szkoły językowej, wymagania finansowe są dość istotne. Musisz przecież skalkulować, czy będzie Cię stać na prowadzenie takiego biznesu, czy będziesz potrzebować kredytu na start albo dofinansowania. Jednak to, ile kosztuje założenie szkoły językowej, zależy od różnych czynników.

 • Twoje koszty mogą różnić się zależnie od tego, czy masz już odpowiedni lokal, planujesz go kupić albo wynająć. W przypadku biznesu takiego jak szkoła językowa wymagania lokalowe również są istotne. Dlatego dolicz koszty remontu i wyposażenia sal lekcyjnych. 
 • Założenie szkoły językowej to również inwestycja w zakup materiałów dydaktycznych dla uczniów
 • Jeśli otwierasz szkołę w sieci franczyzowej, dodatkowo musisz się liczyć z kosztami zakupu licencji.
 • Jeżeli nie jesteś nauczycielem języka angielskiego, od początku musisz zatrudniać i opłacać nauczycieli. Dodatkowe osoby mogą być potrzebne do pracy w sekretariacie.
 • Żeby pozyskać klientów, trzeba zainwestować w reklamę. Zwykle na początku wydatki są znacząco większe, aż do czasu, gdy twój szkoła uzyska renomę. Wtedy coraz więcej rodziców będzie przychodzić z polecenia innych zadowolonych klientów.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, do założenia własnej szkoły językowej potrzebujesz od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych

Jak otworzyć szkołę językową Helen Doron?

Zastanawiasz się, jak działają szkoły językowe Helen Doron oparte o franczyzę? Nasi partnerzy biznesowi są zobowiązani do wykupienia licencji, która upoważnia do działania pod szyldem naszej marki. Stawiamy na elastyczność, dzięki czemu możesz wybrać najdogodniejszą dla siebie formę współpracy. 

Szkoła języków obcych na zasadach franczyzy

Nam również zależy, by nasze placówki franczyzowe działały prężnie i były najlepszymi szkołami angielskiego w Twoim mieście lub okolicy. Jako specjaliści w branży wiemy, że o tym, jak założyć szkołę językową dla dzieci, nie dowiesz się nawet z najlepszego poradnika. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny kurs dla nowo otwierających się szkół, dzięki któremu wystartowanie z naszym biznesem jest zdecydowanie prostsze. Oferujemy Ci rzetelne wsparcie w formie porad, konsultacji i trafnych wskazówek.

Sprawdź franczyzę edukacyjną w Helen Doron English.

Jak założyć szkołę językową Helen Doron krok po kroku?

Jeśli spełniasz wymagania z początku tego artykułu, pozostaje Ci 5 kroków do otwarcia własnej szkoły językowej Helen Doron English.

 1. Zdobyć licencję.
 2. Przejść szkolenie.
 3. Wynająć lokal.
 4. Zatrudnić nauczycieli.
 5. Zacząć się reklamować.

Otwarcie szkoły językowej Helen Doron – czy warto? 

Wiesz już, jak otworzyć szkołę języków obcych, jednak czy warto stać się partnerem biznesowym Helen Doron? Zdecydowanie tak! Nasza szkoła językowa Helen Doron od początku była fenomenem w Polsce. Jesteśmy na rynku już ponad 35 lat i wciąż mówi się, że nasza szkoła jest inna niż wszystkie. Podejmując z nami współpracę:

 • zyskujesz rozpoznawalność – prowadzisz własny biznes pod znaną na świecie marką,
 • czujesz bezpieczeństwo – wynikające ze współpracy z solidnym partnerem biznesowym,
 • regularnie się szkolisz – m.in. z zakresu HR, obsługi klienta, marketingu,
 • masz najlepszą ofertę edukacyjną w mieście – dajemy Ci wsparcie, narzędzia, aplikacje, nowoczesne platformy komunikacyjne,
 • oferujesz więcej – np. egzaminy Cambridge.
 • możesz liczyć na satysfakcjonujący dochód – w kwestii takiej jak własna szkoła językowa zarobki rosną wraz z Twoją pozycją na rynku, 
 • cieszysz się szacunkiem i zaufaniem – ze strony uczniów, rodziców i pracowników.

W wielu przypadkach szkoła językowa Helen Doron była dla naszych lektorek i lektorów ucieczką przed wypaleniem zawodowym. Pozwala uczyć w sposób przyjazny dla dzieci i przynosi satysfakcję wszystkim stronom.

Weź przykład z osób, które otworzyły szkołę językową z Helen Doron English

Posłuchaj naszej rozmowy z Szymonem Oczkowskim. To młody franczyzobiorca szkoły Helen Doron, który opowiedział Grzegorzowi Grabcowi o tym, jak otworzyć szkołę językową dla dzieci. Być może stanie się Twoją inspiracją.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz o coś dopytać? Skontaktuj się z nami! Zapraszamy do rozmowy, wymiany uwag i poglądów. Wiemy, że nasza metoda jest często komentowana. Chętnie o niej pogadamy przy kubku dobrej kawy.