Jak mówienie w innym języku zmienia postrzeganie świata?

Jako rodzic z pewnością zdajesz sobie sprawę z atutów nauki drugiego języka przez swoje dziecko. Czy masz jednak wiedzę na temat wszystkich spośród nich? Mówić innym językiem to jak mieć dodatkową parę oczu, którą ogląda się świat.

Zmienia ono także percepcję rzeczywistości, w znacznym stopniu poszerzając horyzonty i podnosząc jakość życia. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Uczenie się języków to nie tylko szansa na zostanie obywatelem świata

Nauka języków a odbiór świata

Mówienie w określonym języku to umiejętność taka jak każda inna. Można przyrównać ją do umiejętności, jakie zdobywa się w trakcie nauki określonego zawodu.

Pilot, lekarz czy prawnik zyskują szereg kompetencji, które mają szeroki wpływ na ich życie. Skupiają się na nieco innych jego aspektach, lepiej rozumiejąc swoje otoczenie pod wieloma względami. Podobnie uczenie się języków zmienia percepcję rzeczywistości.

Wszystko za sprawą nauki myślenia w innym, nowym kluczu, który porządkuje określone zjawiska, doświadczenia oraz przeżycia. Część języków robi to podobnie, a niektóre zupełnie inaczej.

Mówić innym językiem to jak dodatkowa para oczu – badania kognitywistyczne

To, że mówienie w innym języku zmienia postrzeganie świata, nie jest jedynie teorią. Co więcej, nie zawsze odnosi się to wyłącznie do samej komunikacji. Takie zjawisko potwierdzają badania naukowe.

Prowadziła je na przykład Lera Boroditsky, profesorka pracująca na Uniwersytecie Kalifornijskim. Naukowczyni przeprowadziła między innymi eksperyment weryfikujący orientację przestrzenną uczestników mówiących w różnych językach.

Osoby biorące udział w badaniu miały z zawiązanymi oczami wskazywać kierunki świata. Ich odpowiedzi różniły się zależnie od tego, w jakim języku mówili. Co zaskakujące, południowy wschód poprawnie wskazała jedynie… pięciolatka.

Australijka o aborygeńskim pochodzeniu dysponowała w tej kwestii znacznie wyższymi kompetencjami, właśnie ze względu na swój język.

Aborygeni nie używają na co dzień określeń kierunków takich jak „prawo” czy „lewo”. Zamiast nich posługują się nazwami kierunków świata, które doskonale utrwalają w podświadomości ich zapamiętywanie.

Angielski Helen Doron przybliża świat

Wpływ języka na grupowanie pojęć

Twój mózg jest wprost stworzony do katalogowania rozmaitych informacji. Na takie kategoryzowanie bardzo duży wpływ ma jednak język, którym się posługujesz.

Aby uświadomić sobie, jak w różnych językach interpretujemy rzeczywistość, wystarczy prosty przykład szklanek i filiżanek. Język angielski, podobnie jak polski, rozróżnia szklanki (glasses) i filiżanki (cups) na podstawie materiału ich wykonania.

Z kolei w języku rosyjskim naczynia te są odróżniane po ich kształcie. Tę cenną wskazówkę warto wykorzystywać w trakcie nauki języka.

Opłaca się poznawać nowe słownictwo w ten sam sposób co dziecko, czyli nie tłumacząc go bezpośrednio na swój język rodzimy.

Znacznie lepiej doszukiwać się nowych kluczy i sortować pojęcia według nich. 

Zobacz też: Jak zadbać o regularność w nauce języka angielskiego?

Nauka języka a pamięć

Mówienie określonym językiem może aktywować u nas inne emocje i obszary pamięciowe.

Doskonały tego przykład stanowi twórczość rosyjsko-amerykańskiego pisarza Vladimira Nabokova. Mężczyzna pisał i wydawał między innymi swoje pamiętniki. Ich pierwsza wersja powstała w języku angielskim.

Następnie pisarz postanowił przetłumaczyć je również na język rosyjski. W trakcie tłumaczenia jednak okazało się, że przypominał sobie o wydarzeniach, których nie pamiętał podczas pisania po angielsku.

W rezultacie musiała powstać jeszcze jedna, trzecia wersja pamiętników – znowu po angielsku.

Dzięki temu Nabokov mógł zaznajomić swoich anglojęzycznych czytelników z faktami na temat swojego życia, o których przypomniał sobie wyłącznie podczas pisania po rosyjsku.

Mówienie w wielu językach wzbogaca życie

Jak można wywnioskować z niniejszego artykułu, nauka języków w znaczny sposób wzbogaca życie: zarówno Twoje, jak i Twoich dzieci.

Warto uczyć się drugiego języka jak najwcześniej – plastyczny umysł dziecka znacznie lepiej radzi sobie z przyswajaniem nowych pojęć w naturalny sposób.

Dzięki temu maluch jest w stanie w dorosłym życiu rozwinąć dwu- lub nawet wielojęzyczność, zyskując szeroki zasób kompetencji językowych, które mogą przydać się w rozmaitych okolicznościach.