Jak się nauczyć angielskiego raz a dobrze? Nauka języka obcego (choć w Helen Doron English mówimy: nauka drugiego języka) nie jest trudna. Kluczowa jest systematyczność w nauce i odpowiednia metoda. Dzisiaj przypominamy, jak zadbać o regularność w nauce języka angielskiego. 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego: historia prawdziwa

Nauka drugiego języka (po co mówić: nauka języka obcego? Stawianie sobie dystansu do przedmiotu powoduje strach przed nim, na przykład barierę językową!) jest jak jazda na rowerze – to umiejętność praktyczna. Oznacza to, że jest zespół zasad, dzięki którym nauczymy się języka, ale wyłącznie praktyka pozwoli nam posługiwać się nim płynnie.

Prawdopodobnie znajdziesz w sieci wiele artykułów o tym, jak skutecznie uczyć się angielskiego, ale zaufaj nam: ważne są 3 podstawowe elementy. Co więcej, są darmowe. Są to: systematyczność, różnorodność i otoczenie. 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego: ważna jest pamięć

Pamięć w nauce języka angielskiego jest bardzo ważna, ponieważ – niestety – wiele elementów języka angielskiego można zapomnieć. Wiedza o języku, jego dźwięk, zapis i reguły muszą być ciągle przypominane, aby nasz mózg nie zepchnął ich w niepamięć. Neurony potrzebują stałego zasilania, pracy w obu półkulach.

Dlatego warto uszeregować sobie informacje i zadania, które są naprawdę ważne. Zamiast scrollować Instagram, warto zainstalować sobie aplikację wspomagającą uczenie słówek lub wymowy w telefonie. Małe kroki dają wielkie efekty.  Szczególnie ważne są te małe kroki wykonane na początku naszej drogi z językiem angielskim. To odpowiedź na pytanie, w jakim wieku dziecko może zacząć naukę języka angielskiego – w każdym. 

Nauka języka obcego: systematyczność

Pomyśl o powtórkach jak o interwałach. Zamiast spędzać dużo czasu powtarzając materiał,  rób to często, ale przez krótki czas, dzięki temu nie zmęczysz głowy, nie rozkojarzysz się, a słowa, frazy i zdania zapamiętasz na długo!

Zapamiętaj, że najlepiej zapamiętujemy rzeczy z  początku i końca nauki. To oznacza, że warto wyrzucić jak najwięcej treści “pomiędzy”. A CO TO OZNACZA? Oznacza to częste, krótkie i przyjemne sesje powtórkowe. Jest wiele metod na to, jak uczyć się języków. Każda, absolutnie każda z nich zawiera w sobie element systematycznego powtarzania.

Systematyczność w nauce to rodzaj dobrego nawyku, który warto pielęgnować. Ćwicz więc nawykowość u dziecka, a zobaczysz, jak szybko zacznie płynnie mówić po angielsku! 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego: stawiaj na różnorodność 

Ucz się z różnych źródeł i szukaj tej formy nauki, która sprawia Ci największą przyjemność.

W Helen Doron English już od pierwszych kursów stawiamy na zróżnicowane formy przekazywania wiedzy. Taniec, zabawy sensoryczne, gry rozwijające koordynację, element niespodzianki, śpiewanie  – to tylko niektóre formy otaczania dzieci językiem angielskim.

Systematyczność w nauce czy regularność w nauce są ważne, ale nic tak łatwo nie zniechęca jak nuda. Dla trochę starszych dzieci przygotowaliśmy specjalne aplikacje, które w mądry i bezpieczny sposób oswajają je z językiem angielskim. 

Jak się nauczyć angielskiego: otoczenie naprawdę ma znaczenie

Mówią, że porządek na biurku to porządek w głowie. Pewnie wielu artystów, pisarzy i naukowców nie zgodziłoby się z tą teorią, ale jedno jest pewne – czysta, otwarta, spokojna przestrzeń pomaga się skoncentrować.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rozpraszaczy nas otacza: migająca lampka, ulubione figurki czy maskotki, telefon, stosy notatek. Warto zadbać o swoją przestrzeń, jeśli akurat uczymy się w jednym miejscu. 

Do otoczenia należą też wyjazdy – te małe i duże. Nauka języka obcego (DRUGIEGO!) w czasie podróży świetnie się sprawdza. Nowa sytuacja i miejsca powodują, że dużo swobodniej jest sięgać do wiedzy, której rzadkiej używamy w codziennych sytuacjach.

Otoczenie działa na nas różnymi drogami, dlatego warto na przykład w tle domowych obowiązków czy wypoczynku, ustawić sobie radio po angielsku. Może to być równie dobrze streaming naszego Teen Buzz Radio Helen Doron, ale świetnie sprawdzą się serwisy informacyjne czy po prostu muzyka po angielsku. 

Nasze dzieci potrzebują mądrych, odpowiedzialnych przewodników. Takich, którzy będą podążali za nimi, nie dyktowali świat. Chodzi o to, żeby być, rozumieć i wspierać. Zachęcenie dziecka do nauki języka angielskiego to naprawdę mądra inwestycja w jego przyszłość. Jeśli wiesz, jak się poruszać i Ty jako rodzic również masz wsparcie, wszystko przed Wami.

W Helen Doron English znamy te zasady i wiemy, jak ważne jest współuczestniczenie w procesie edukacji dzieci. Zobacz, czym to owocuje: