Dobre nawyki są jak dobre buty – towarzyszą nam przez lata. Zachowania nawykowe w pewnej mierze są dla nas naturalne. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, co tak właściwie jest w naszym życiu nawykiem. Badania behawiorystów mówią, że nawet połowa naszych codziennych czynności to działania nawykowe.
Co ciekawe, większość z  nich ma na nas negatywny wpływ. I tak, codzienne picie dwóch litrów wody to nawyk. Ale nie picie wody to też nawyk – tyle, że niepożądany. Dlaczego zapominamy o regularnym nawadnianiu, skoro woda to podstawowy budulec naszego ciała? Doprawdy, nawyki to niezwykle ciekawa sprawa – dziś to im poświęcamy uwagę. 
nawyki u dziecka

Wychowanie dziecka a nawyki dziecka – jak to się łączy?

Na początek Cię uspokoimy. Czy nauczysz swoje dziecko dobrych nawyków czy nie – i tak będzie Cię ono zawsze kochać. A teraz opowiemy nieco o tym, dlaczego warto kształtować w dziecku dobre nawyki i przyzwyczajenia już od pierwszego roku życia. Wpływ rodziców na wychowanie dziecka jest fundamentalny, z pewnością wiesz, że Twoje dziecko bacznie Cię obserwuje. Jesteś jego pierwszym i z pewnością – najważniejszym nauczycielem.

Rodzicielstwo nie jest łatwe, ale kiedy zrozumiemy, że w tym procesie liczy się tak naprawdę miłość, może być dla Ciebie doświadczeniem, które mimo trudności, będzie przynosiło Ci ogromną satysfakcję. 

Wychowanie dziecka często rozumiane jest opacznie: jako zadanie, które należy wykonać bezbłędnie. Jako Twój obowiązek, w którym na każdym kroku musisz się sprawdzać jako idealny rodzic. Nie istnieje idealny rodzic. Istnieje jednak idealny sposób, by nim zostać: to budowanie relacji z dzieckiem w głębokim zrozumieniu, szacunku i ciągłej obserwacji. 

Nauka dziecka przez nawyki

Zdrowe nawyki dziecka w wielu poradnikach i na forach internetowych zamykają się często w podstawowych czynnościach, takich jak zdrowe odżywianie, higiena osobista, zmieniające się z biegiem lat obowiązki domowe i społeczne. W filozofii Helen Doron idziemy jednak krok dalej – jak zawsze.

Uważamy, że jednym z najważniejszych zdrowych nawyków dzieci jest regularna nauka. Regularna, a więc powtarzana, nawykowa. Mamy tu na myśli nie tylko naukę języka angielskiego, ale też naukę ciekawości świata, naukę poznawania i oswajania emocji, naukę pomagania innym. Oczywiście, takie przyzwyczajenia jak codzienna aktywność fizyczna, codzienne czytanie czy przyswajanie dzieciom obowiązków są ogromnie ważne.

Staramy się pokazywać naszym uczniom (i ich rodzicom!), że powtarzanie dobrych dla ciałą i ducha codziennych czynności, rozwijanie swoich umiejętności to przyjemność, nie przykry obowiązek, który wiele poradników zamyka pod pojęciem: wychowanie dziecka. Co więcej, nie stosujemy w ogóle określenia “złe wychowanie dziecka”. Można się mylić, można wybierać błędny kierunek. Ale najważniejsze – to zawsze próbować. 

Nawyk po angielsku to habit lub custom.

Jeżeli naukę języka angielskiego potraktujecie jako zdrowy nawyk, będzie to najbardziej intensywny kurs językowy, jaki istnieje na rynku.

Uwierz, nic nie działa tak dobrze, jak zasada: angielski codziennie. Dzieci kochają wyzwania!

Co myślisz o wyzwaniu: 10 słówek dziennie angielski?

Aby dziecko wiedziało, że jesteś jego pełnym wsparciem, zaangażuj się w wyzwanie na 100%! Niech każde z Was codziennie wybierze 10 słówek po angielsku i powtórzcie je głośno na przykład podczas śniadania.

Nie chodzi o to, by wkuwać na pamięć. Zapamiętajcie każdego dnia po 2-3 nowe słowa. Te, które były zapisane i głośno wypowiedziane, uwierz, i tak zostaną w Waszych głowach.

Codzienne słówka angielskie mogą opisywać Wasze poranki i inne zdrowe nawyki, ale też wspomnienia z wyjazdów, weekendów i wakacji.

Po czasie zobaczycie, że angielski codziennie jest jak mycie zębów – nie trzeba się zastanawiać, czy go chcemy. Jest i tyle. Na tym polega sekret metody Helen Doron.

Sprawiamy, że dzieci kodują, że język angielski jest ich drugim naturalnym językiem – i tyle. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak nauczyć mówić dziecko po angielsku, zdradzimy Ci sekret. To kwestia nawyków.

Nawykowego uczenia się, czytania, nawykowej ciekawości świata. W szkołach Helen Doron uczymy dzieci i młodzież żywo interesować się światem.

Dotyczy to też świata wewnętrznego, świata emocji i społecznych relacji.

To dlatego nasi uczniowie nie tylko mówią perfecto po angielsku, ale też rosną na odważnych, zdrowo pewnych siebie, empatycznych i inteligentnych ludzi. 

nawyki u dziecka

Angielski od początku – zdrowy nawyk Twojego dziecka

Język angielski to nie tylko drugi język, który warto poznać. To głos współczesnego świata. Nie ma bardziej pewnej przepustki do dobrej pracy (dobrej, czyli nie tylko dobrze płatnej, ale i dającej radość, satysfakcję i rozwój) i po prostu – dobrego życia w miejscu, które Twoje dziecko kiedyś wybierze samodzielnie, a nie zostanie mu ono narzucone.

Nauka angielskiego dla dzieci powinna być w naszej ocenie jednym z fundamentalnych praw społecznych każdego człowieka. Aby ta nauka przekształciła się w dobry nawyk, dobrze jest, by zaczęła się wcześnie, już od najmłodszych lat.

W wielu naszych artykułach znajdziesz informacje, dlaczego naukę języka angielskiego warto zacząć we wczesnym dzieciństwie. Jest ich cała masa: umysły małych dzieci są otwarte, pozbawione oporów i niezwykle chłonne. Coś, co roczniakowi przychodzi spontanicznie, dorosłemu człowiekowi może sprawiać trudności.

Dobrze jest traktować codzienną, regularną naukę języka angielskiego w podobny sposób jak jedzenie warzyw, ścielenie łóżka czy zdrowy sen. Wszystkie te dobre nawyki budują zdrowych, pewnych siebie i empatycznych ludzi, dla których zachowanie dobrej formy umysłowej i psychicznej jest czymś najbardziej naturalnym na świecie.