MATURA Z ANGLIKA

matura2

 

Maj miesiącem matury 🙂 Wczoraj ponad 440 tys. uczniów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Dziś maturzyści zdawali egzamin z języka obcego. Aż 80% wszystkich zdających czyli 357 tysięcy uczniów wybrało język angielski.

 

Angielski okazał się zdecydowanie najpopularniejszym językiem na maturze. Jak doniosły media, 86% maturzystów wybrało opcję egzaminu w formie podstawowej. Poziom rozszerzony był trudniejszy: egzamin trwał 190 minut (podstawowy 120), sprawdzał rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, gramatykę i umiejętność pisemnej wypowiedzi. W opcji podstawowej zadanie pisemne polegało na stworzeniu listu i krótkiej informacji adresowanej do kolegi z Anglii. W liście maturzysta miał poinformować znajomego, że po maturze zamierza na rok przerwać naukę, wytłumaczyć koledze dlaczego to robi i opisać swoje plany, na końcu opisać jeszcze jak zareagowali na te wieści przyjaciele i wyrazić obawę odnośnie reakcji rodziców. Drugi tekst miał być krótką informacją: autor odwołuje zaplanowany na przyszły tydzień przyjazd do Anglii ze względu na kłopoty ze zdrowiem, pyta kolegę o jego wakacyjne plany i proponuje wspólny wyjazd w góry.

Oczywiście bardzo szybko pojawiły się w Internecie arkusze pytań, z którymi dziś zmagali się maturzyści. Dostępne są na niemal każdym portalu informacyjnym i w większości serwisów związanych z edukacją. Czytelnicy zamieszczają pod artykułami swoje komentarze. Co zrozumiałe, najbardziej aktywni są sami zainteresowani tematem: maturzyści. I wiecie co wynika z ich komentarzy? Że matura z angielskiego była przysłowiową bułką z masłem. Słuchanie było w miarę proste, a czytanie wprost banalne. Zdaniem naprawdę niewielu zadania były trudne. Żeby wyrobić sobie własne zdanie, warto przejrzeć maturalne arkusze pytań. Naprawdę warto. Bo wiecie co jako pierwsze przychodzi po tej lekturze na myśl? Że Centralna Komisja Egzaminacyjna chyba w tym roku wykonała miły gest i ukłoniła się pytaniami z angielskiego w stronę dzieciaków: o ile matura rozszerzona zachowuje jeszcze jako taki sensowny poziom, to już podstawowa oscyluje raczej w okolicach podręcznika trzeciej klasy gimnazjum… A co więcej, żeby zaliczyć wystarczy zdobyć 15 punktów czyli 30%. Bez względu na to czy zdawało się formę podstawową, czy rozszerzoną. Nie pozostaje już nic innego, jak cierpliwie czekać na wyniki i medialne doniesienia o tym, jak tegoroczni maturzyści zapisali się w oficjalnych statystykach. Biorąc pod uwagę poziom wczorajszych pytań z języka polskiego i dzisiejszych z angielskiego – miejmy nadzieję, że wyniki pozytywnie zaskoczą wszystkich. Zwłaszcza samych maturzystów, ale też i zgorzkniałych malkontentów wiecznie narzekających na „tę dzisiejszą młodzież”…

 

 

 

Zobacz maturę z angielskiego:

poziom podstawowy cz. 1: http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvn24/angielski_PP.pdf


poziom rozszerzony cz. 1:

http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvn24/angielski_PRI.pdf


poziom rozszerzony cz. 2:

http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvn24/angielski_PRII.pdf

 

2 myśli nt. „MATURA Z ANGLIKA

 1. Ronon

  Ja również dorzucę trzy grosze , po wczorajszej rozmowie z synem ( za dwa lata zdaje maturę) doszedłem do wniosku że to my rodzice bardziej przeżywamy ich egzaminy , porażki i sukcesy. Kiedy zadałem synowi pytanie „ czy dałby sobie radę z pytaniami z tegorocznej matury z angielskiego – uśmiechnął się i powiedział luzik 🙂 “.
  Fakt, uczy się tego języka od 6 roku życia , wyjeżdza co roku zagranicę gdzie szlifuje swój angielski jednak zbyt duża pewność mojego syna napawa mnie pewną dozą niepewności. Dokładnie 22 lata temu sam zdawałem mature i pamiętam doskonale co działo się w mojej głowie , widziałem też swoich kolegów i koleżanki , które były gwiazdami przez 4 lata ogólniaka a tu pach , pach i pustka w głowie nie potrafili nic powiedzieć czy napisać . Napewno nasze matury były inne ale też my sami byliśmy inni . Patrzę na syna i jego znajomych to całkowicie inna młodzież , która też innaczej podchodzi do życia.
  Życzę tegorocznym Maturzystom aby wszystkie pytania , które są jeszcze przed nimi były tak łatwe jak te na maturze z angielskiego a ich Rodzicom mniej stresu czego i sobie życzę za dwa lata.

  Odpowiedz
 2. mrfate2

  Ech matura…
  Dzień dobry. Kto to śpiewał kilkadziesiąt lat temu (jak ten czas leci..) “znów za rok matura”? Nie pamiętam, a teraz wszyscy śpiewają tylko piosenkę Farben Lehre “Matura” 😎
  Rzeczywiście wszyscy piszą, że matura była bardzo prosta. Wystarczy przeczytać chociażby artykuł na gazeta.pl – http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6572996,Klucz_maturalny_nie_pozwala_wykazac_sie_ambitnym.html
  Ale zapominamy, że odbieramy te tematy jako dorośli bezstresowo. Inaczej podchodzi do tego młodzież, dla której taki egzamin (wiem, że to banał ale wszak to prawda) to duży stres. Co ciekawe w moim mieście maturzyści pytani przed egzaminem z polskiego o tematy wymieli trafnie dwa – Wesele i Pana Tadeusza. Spodziewali się jeszcze martyrologi Żydów, ale tej nie było.
  A może przewrotnie zapytać czy to nie matura była prosta ale uczniowie dobrze przygotowani! Cieszmy się dobrymi wynikami, a nie narzekajmy, jak to w Polsce popularne 😎
  Tata Maćka (przyszłego maturzysty)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.