Na świecie żyje ponad 7,5 miliarda ludzi, którzy używają prawie 7 tysięcy różnych języków. Jakby doliczyć do tego narzecza czy gwary, liczby byłyby dość oszałamiające 🙂 W języku angielskim mówi się oficjalnie w ponad 100 krajach świata, ale językiem urzędowym jest on w 35. Język angielski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie, ale czy jest też najczęściej używanym? Odpowiedź może Cię naprawdę zaskoczyć. 

Światowy Dzień Języka Angielskiego: najbardziej popularny język świata

Najpierw musimy sobie wyjaśnić warunki kategorii “najpopularniejszy”. Zakładamy, że najpopularniejszym językiem świata będzie ten, którym posługuje się najwięcej ludzi.

W takim układzie miejsce numer jeden zajmuje język mandaryński (chiński) – ponieważ posługuje się nim ponad 1.3 miliarda ludzi na Ziemi, co oznacza, że po chińsku mówi aż 15% ludzkości.

Niestety, mandaryński jest wybitnie trudnym językiem do opanowania. Zbudowany jest on z tysięcy znaków, które w połączeniu z innymi tworzą wyrazy.

W języku mandaryńskim każda sylaba może oznaczać zupełnie niepołączone ze sobą znaczenia, w zależności od tego, jak zostanie wymówiona.

Wszystko zależy od tonacji, w jakiej zostanie wypowiedziana. Chińczycy mają aż cztery różne tony: jednostajny wysoki, wznoszący się, opadająco-wznoszący oraz opadający. To tak na początek 🙂

Mandaryński to zdecydowanie wartościowy, ciekawy i piękny język, ale zdecydowanie nie jest tym, który warto wybrać do nauki jako pierwszy. 

Dzień języka angielskiego: święto prawie 2 miliardów ludzi! 

Język angielski to jeden z najważniejszych języków urzędowych świata. Jest też oficjalnym językiem wielu międzynarodowych organizacji, jak NATO, EU czy ONZ. To język nowojorskiej giełdy i światowej giełdy towarowej. To oficjalny język najlepszych światowych uniwersytetów i korporacji. 

Jest to też język kina, sztuki i rozrywki. czy wiesz, w ilu krajach mówi się po angielsku? Angielskiego używa się jako oficjalnego lub półoficjalnego języka w 60 krajach świata.

A w jakich krajach mówi się po angielsku? Nie musisz ich zapamiętywać, ale warto wiedzieć, że w tych krajach mówi się po angielsku:

 
Helen Doron o powstaniu metody Helen Doron English

Kraje amerykańskie, w których mówi się po angielsku:

Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Kajmany, Dominika, Grenada, Gujana, Jamajka, Puerto Rico, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Trynidad i Tobago czy Wyspy Dziewicze.

Kraje azjatyckie, w których mówi się po angielsku:

Na Filipinach, w Singapurze, w Indiach i Pakistanie języka angielskiego używa się jako urzędowego. 

Angielski jest w tych krajach językiem, którym posługują się urzędy, siły zbrojne, szkolnictwo średnie i wyższe, media, przemysł i biznes oraz turystyka.

Co ciekawe, w Singapurze język angielski jest nie tylko językiem urzędowym ale i tym używanym na co dzień. 

Afrykańskie kraje, w których mówi się po angielsku:

Ghana, Kenia, Lesotho, Namibia, Nigeria, Rwanda, RPA, Uganda, Zimbabwe.  Między innymi w tych krajach język angielski jest językiem urzędowym oraz tym używanym na co dzień. 

Język angielski pojawił się na kontynencie afrykańskim wraz z kolonizatorami i został brutalnie narzucony rdzennym mieszkańcom.

Ten wstydliwy rozdział historii Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich jest ważny i nie wolno o nim zapominać. 

Europejskie kraje, w których mówi się po angielsku:

Są to oczywiście Anglia, Irlandia, Irlandia Północna, Szkocja, Malta, Walia ale również  Gibraltar, Wyspa Man, Jersey i Guernsey. UWAGA, ciekawostka! Czy wiesz, że Wielka Brytania (z resztą podobnie jak Stany Zjednoczone) nie ma oficjalnego języka urzędowego?

Przy okazji, polecamy Ci bardzo ciekawy artykuł, który opisuje miesiące po angielsku – okazuje się, że historia ich nazw jest często zaskakująca! 

Historia języka angielskiego: William Szekspir

Kiedy już wiesz, w jakich krajach mówi się po angielsku i w których krajach mówi się po angielsku, czas na chwilę z historią języka angielskiego.  Kiedy jest Dzień Języka Angielskiego?

Światowy Dzień Języka Angielskiego przypada dnia  23 kwietnia. Nic nie dzieje się bez przyczyny! To ten dzień uważa się za dzień narodzin i śmierci Williama Szekspira, genialnego angielskiego dramatopisarza. William Szekspir jest niezwykle ważną postacią w kulturze anglosaskiej.

Nie tylko napisał światowej sławy komedie i dramaty, ale też sprawił, że język angielski przeszedł rewolucję. Ten wspaniały pisarz pisał własnym językiem – tworzył nowe znaczenia słów i zwrotów.

To dzięki niemu ponad 1000 neologizmów weszło do codziennego użycia Angielek i Anglików, ale nie tylko  -wielu z nich używa się również po przetłumaczeniu na inne języki europejskie.

To Szekspir wymyślił takie słowa jak “puppy dog” i “fashionable” (szczeniak, modne). Co zrobiłyby dzisiejsze influencerki modowe bez Szeksipra? 🙂

Jak już jesteśmy przy Williamie Szekspirze, czy wiesz, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Teatru? 

Dzień języka angielskiego: przyszłość brzmi Perfect!

Język angielski to nie tylko łatwy do nauczenia się, ale i intuicyjny, sprawnie skonstruowany język, który ułatwia porozumiewanie się z całym światem.

Jego wielkim atutem jest również to, że wciąż się rozwija i zmienia. Oznacza to, że każdy i każda z nas bierze czynny udział w jego ewolucji. Dzień języka angielskiego to dzień języka świata. 

Nie tylko gwary i dialekty, ale i slang są źródłem powstawania nowych słówek i zwrotów w języku angielskim. Sprawia to, że język angielski jest ciekawy, wciągający i jego nauka to naprawdę zabawa!

Język angielski zupełnie inaczej brzmi na ulicach Nowego Jorku i Belfastu. Dzisiaj jest nie tylko językiem seriali i ulic, ale też nowoczesnych technologii.

Większość gier napisana jest w języku angielskim i to w nim toczy się ich narracja. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wiosenną grę, która nie tylko Was rozerwie, ale i jest fantastyczną lekcja języka angielskiego dla dzieci w różnym wieku!

Kliknij w link poniżej i zagraj w naszą wyjątkową grę wielkanocną: https://helendoron.com/2023/spring/

Z pewnością wiesz, jak bardzo opłaca się nauka języka angielskiego. A jak już wiesz, to zerknij zaraz na szybką powtórkę z gramatyki, bez której jednak ani rusz. Czasy w języku angielskim polecają się, by przyszłość brzmiała Perfect!

Dzisiaj jest nie tylko językiem seriali i ulic, ale też nowoczesnych technologii. Większość gier napisana jest w języku angielskim i to w nim toczy się ich narracja. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wiosenną grę, która nie tylko Was rozerwie, ale i jest fantastyczną lekcja języka angielskiego dla dzieci w różnym wieku! Kliknij w link poniżej i zagraj w naszą wyjątkową grę wielkanocną:

Z pewnością wiesz, jak bardzo opłaca się nauka języka angielskiego. A jak już wiesz, to zerknij zaraz na szybką powtórkę z gramatyki, bez której jednak ani rusz. Czasy w języku angielskim polecają się, by przyszłość brzmiała Perfect! https://helendoron.com/2023/spring/