Najlepiej uczymy się, gdy … chcemy się uczyć. Kiedy temat nas ciekawi i pragniemy wiedzieć więcej. Efektywne metody uczenia się z naszego artykułu pomogą Wam uczyć się jeszcze sprawniej.

Metody efektywnego uczenia się: regularność

Podstawowy sposób na efektywną naukę to regularność. Wielogodzinne ślęczenie nad książkami, bez przerw, a czasem nawet bez odpowiedniego nawodnienia i jedzenia, przeciąża mózg. Wiedza podawana w mniejszych porcjach jest o wiele łatwiej przyswajalna.

Mózg lubi również nawyki i dlatego krótsze, ale regularne okresy nauki są dla niego bardziej korzystne. Pracując systematycznie mamy czas na powtórkę, dzięki której lepiej zapamiętamy materiał i dodamy do niego nowe elementy. Dokładnie tak, jak działa metoda spiralna w Helen Doron – do już poznanej i powtórzonej wiedzy dokładamy nową, cegiełka po cegiełce.

Efektywne uczenie się: powtórki

Dzieci i młodzież nie lubią powtórek. To je nudzi i męczy. Nie widzą w tym sensu, bo wiedza przecież sama powinna wchodzić do głowy 😉 Dlatego to powtarzanie warto sobie urozmaicić.

Oto kilka sposobów na efektywne uczenie się przez powtarzanie:

  1. wielokrotne czytanie,
  2. przepisywanie,
  3. robienie ściąg (tak, to też jest sposób na naukę!),
  4. zadawanie sobie pytań i udzielanie odpowiedzi,
  5. podkreślanie w tekście najważniejszych informacji,
  6. uczenie kogoś,
  7. mapy myśli,
  8. rysunki i piktogramy.

Te i inne efektywne metody uczenia się znajdziecie opisane bardziej szczegółowo w książce Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu”. Warto je przeczytać (i zastosować) samemu oraz podsunąć swojemu dziecku.

Gdy przychodzi do powtórek, można więc za każdym razem wybrać inną technikę. To tak, jakby się ciągle robiło coś nowego, nie postrzegamy więc powtarzania jako nudnej rutyny.

Sposoby efektywnego uczenia się: metoda Suzuki

Metody efektywnego uczenia się zostały też skodyfikowane i są wykorzystywane w różnych obszarach edukacji. Metoda Suzuki stała się jednym z filarów naturalnej metody uczenia języków Helen Doron.

Metodę opracował Shinichi Suzuki – japoński skrzypek i wprowadził ją na rynek w latach 40.-50. XX wieku. Opiera się ona na uczeniu małych dzieci gry na instrumentach na zasadzie naśladownictwa. Dzieci nie korzystają z nut, a jedynie osłuchują się z melodią i następnie próbują ją same odtworzyć. Wszystkie ich wysiłki są nagradzane wsparciem i zachętą.

Metodę Suzuki wykorzystała również Helen Doron tworząc swoją metodę nauki drugiego języka. Dzieci uczą się angielskiego lub hiszpańskiego w taki sam sposób, jak nabywają język ojczysty – poprzez codzienny z nim kontakt i regularne osłuchiwanie. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: „Nauka przez naśladownictwo – dlaczego jesteśmy do tego stworzeni”.

Efektywne metody uczenia się: szybkie czytanie

Szybkie czytanie to zestaw kilku technik, które umożliwiają wyrobienie sobie umiejętności czytania tekstów powyżej przeciętnej (czyli 180-250 słów na minutę). Podstawą jest koncentracja na większej ilości tekstu niż pojedyncze słowo (cała linijka, zdanie, a nawet kartka w książce) i wyłapywanie kontekstu.

Przy technikach szybkiego czytania można wykorzystywać dodatkowe pomoce, jak linijka (którą trzymamy na czytanym wersie) lub ołówek (którym wodzimy wzdłuż czytanego tekstu). Metoda ta wymaga dużej regularności, aby pojawiły się widoczne efekty.

Szybkie czytanie wspomaga skuteczne uczenie się. Pozwala na przyswojenie dużej porcji materiału w krótkim okresie i pozostawia więcej czasu na systematyczne powtarzanie najważniejszych elementów.

Zasady efektywnego uczenia się: czytanie globalne

Czytanie globalne polega na całościowym (fotograficznym) odczytywaniu całych wyrazów bez dzielenia ich na litery lub sylaby. Dzieci nie analizują danego słowa, lecz zapamiętują je w całości jako obrazek lub piktogram. Uczą się więc czytać o wiele wcześniej (nie muszą nawet znać alfabetu) i z .iększą łatwością.

Elementy globalnego czytania są wykorzystywane również w nauce innych języków. W Helen Doron już od najmłodszych lat pokazujemy dzieciom flashcardy czyli karty z napisami słowami. Prezentując karty dość szybko jedna po drugiej, jednocześnie wymawiamy dane słowo na głos. W mózgach dzieci zapisuje się połączenie obrazu słowa (z karty) z jego wymową (usłyszanym dźwiękiem).

Efektywne metody uczenia się: kiedy jest najlepszy czas na naukę

Tak samo, jak metody nauki, tak i czas na naukę najlepiej dostosować do predyspozycji i potrzeb swojego dziecka. Nie każdy potrafi skupić się od samego rana (a szczególną trudność wykazują tu nastolatki). Są też tacy, którzy o 20.00 po prostu zasypiają nad książkami. Najlepiej poobserwuj swoje dziecko i wspólnie zdecydujecie Kiedy najlepiej się uczyć, rano czy wieczorem.

Natomiast zawsze warto przypomnieć swojemu dziecku, aby zaczynało naukę, gdy jest:

  • Wypoczęte i wyspane,
  • Nawodnione,
  • Najedzone,
  • Zrelaksowane.

Wtedy zadbany mózg pracuje najsprawniej i efekty nauki przychodzą szybko.

A jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Poza wszystkimi metodami i technikami opisanymi w tym artykule, przy nauce drugiego języka można też skorzystać z następujących sposobów: