Jeden z najwspanialszych klasycznych filozofów, Platon,  powiedział: „muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”. Jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, Dawid Podsiadło, też powiedział coś o muzyce: “wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś chce rozmawiać o muzyce, to należy z nim porozmawiać. Może mi to wyjść tylko na dobre”. Nieważne, czy jesteś #teamplaton czy #teampodsiadło, muzyka jest ważna i dziś opowiemy, dlaczego dzięki niej łatwiej jest nauczyć się drugiego języka i jaki jest wpływ muzyki na naukę. 

Co pomaga w nauce: jak muzyka wpływa na mózg

Przygoda z muzyką zaczyna się w życiu płodowym każdego człowieka. Wrażliwość na dźwięki pojawia się około 20 tygodnia ciąży. Wtedy to dziecko jest w stanie usłyszeć dźwięki z zewnątrz przekraczające 100 Hz. 

Poza dźwiękami z zewnątrz, dzieci słyszą również dźwięki pochodzące z ciała matki: bicie serca, szmer krwi, dźwięk tętna, odgłosy przepływającego powietrza. 

Pierwszym głosem ludzkim, jaki słyszymy, jest zazwyczaj głos rodziców. Warto pomyśleć więc o głosie rodzica jako pierwszym, najważniejszym instrumencie muzycznym dziecka. Mówienie do dzieci spokojnym, przyjemnym tonem otwiera je na świat i ma wpływ na jego umuzykalnienie w przyszłości. 

To, czego dziecko nauczy się podczas pierwszych pięciu lat życia, odegra szalenie istotną rolę w jego dalszej edukacji – jak twierdził Edwin E. Gordon, wspaniały naukowiec, twórca wielu teorii uczenia się muzyki, amerykański profesor University of South Carolina. Był on również pedagogiem, psychologiem muzyki, badaczem i muzykiem jazzowym. To autor wielu książek oraz twórca testów na uzdolnienia muzyczne dla dzieci i dorosłych. 

Wróćmy do muzyki w dzieciństwie. Gordon twierdził, że wpływ muzyki na mózg jest ogromny.

Co daje słuchanie muzyki według naukowca? Profesor dowodził, że regularne słuchanie muzyki w dzieciństwie ma wpływ na odbieranie bodźców, wspiera silne struktury neuronowe w mózgu, ma wpływ na naukę języków, poczucie przestrzeni i rozwój pamięci. Muzyka poprawia koncentrację, wspiera rozwój pamięci, wyobraźni, niezwykle ułatwia naukę czytania i pisania, zwiększa motywację, ma zbawienny wpływ na obniżenie napięcia mięśniowego, poprawia koordynację ruchową. Czy muzyka pomaga w nauce? To nie ulega wątpliwości! 

Słuch muzyczny, muzyka do nauki – jak muzyka wpływa na mózg?

Również najbardziej współczesne badania mówią, że regularny, częsty kontakt z muzyką kształtuje emocje naszych dzieci i otwiera je na poznawanie świata wokół. Na tym stwierdzeniu Helen Doron opracowała wielopoziomowy system nauki języka angielskiego. Inspirowała się metodą Suzuki. O metodzie Suzuki i innych fantastycznych technikach nauki przeczytasz w naszym artykule: Poznaj mnemotechnik – efektywne metody uczenia się.

Zajęcia, w których naukę języka angielskiego łączy się z muzyką, szczególnie w grupach, uspołeczniają dzieci, zapobiegają poczuciu samotności oraz sprzyjają współpracy. To wszystko powoduje, że język angielski przyswajany jest naturalnie, bez oporów. Nie używamy w szkołach Helen Doron English określenia: języki obce. Angielski nie jest obcy. Jest to drugi język, którym dzieci posługują się chętnie i intuicyjnie. 

Wpływ muzyki na człowieka jest tak szeroki, że trudno go ująć: muzyka ma wpływ na poruszanie się, koordynację i samoświadomość ciała, pomaga swobodnie, głęboko oddychać. Jeśli przyjrzeć się najważniejszym formom ekspresji muzycznej: rytmowi i melodii, można zauważyć, jak te są przedłużeniem naturalnych ludzkich form ekspresji: mowy i ruchu. Przypomnij sobie, jak Twoje dzieci reagują na muzykę? Śmieją się, zaczynają poruszać w jej rytmie. To, w jaki sposób dziecko przeżywa muzykę, jest oczywiście uzależnione od jego wieku i stopnia otoczenia go dźwiękami. 

Co daje słuchanie muzyki? – wpływ muzyki na naukę

Słuchanie dźwięków, muzyki to podstawowa sprawa w nauce mowy. Dzieci tworzą sobie własny słownik, dźwiękonaśladowczy. Stąd “wymyślone” słowa lub niegramatycznie wypowiadane określenia. W Helen Doron English nie poprawiamy tych przeinaczeń. One są szalenie ważne dla rozwoju mowy i komfortu mówienia w drugim języku dla dziecka. Czy wiesz już skąd bierze się bariera językowa? Między innymi właśnie z tego, że ktoś nas wiecznie poprawiał. Co pomaga w nauce? Przede wszystkim – swoboda. 

Niemowlęta, które słuchają muzyki, są w stanie wyłapać różnice w dźwiękach, wydobywać z nich te elementy, które z czasem coraz częściej będą rozpoznawać. Półroczne maluchy są gotowe do używania dźwięków. Za kolejne kilka miesięcy dźwięki te zamienią się w sylaby, słowa. Stopniowe używanie coraz większej liczby słów ośmiela dzieci do swobodnej komunikacji w języku angielskim. 

To niesłychanie ciekawy proces rozwoju mowy: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie (w takiej kolejności) zaczyna się w momencie narodzin i trwa w przedszkolu i wczesnych latach szkolnych. To bardzo ważny czas na naukę języka angielskiego. 

W szkołach językowych Helen Doron English mamy własne kanały muzyczne na YouTube, angielskie radio Helen Doron Teen Buzz dla nastolatków, autorskie piosenki i śpiewane wierszyki. 

Bardzo mocno stawiamy na muzykę autorską, napisaną specjalnie pod wymogi naszych kursów. Piosenki Helen Doron są śpiewane przez dzieci Helen – Ellę i Benayę. Do części z nich samodzielnie skomponowali muzykę. Oczywiście, w Helen Doron English co kurs to inna muzyka – dostosowana do potrzeb, chęci i możliwości uczniów.

Naturalnym jest też oczywiście, że im starsze dziecko, tym zasób słownictwa w piosenkach i treściach muzycznych jest bardziej skomplikowany. Regularne słuchanie muzyki w Helen Doron to część programu, dzieci uczące się u nas języka angielskiego, słuchają muzyki  wraz z resztą materiałów audio 2 razy dziennie, dzięki czemu mają codzienny kontakt z angielskim w sposób przyjazny i nieinwazyjny.

Stawiamy na intensywną edukację muzyczną, więc muzyka w Helen Doron to muzyka z całego świata. Dzieci słuchają kastanietów, bębnów, tradycyjnych instrumentów muzycznych z całego świata. Deszczownica jako tło do piosenki po angielsku? W Helen Doron każdy dzień nauki to wielka przygoda! 

Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo nam muzyka w duszach gra, zapraszamy do Helen Doron Song Club!