Wiosna kojarzy się z odrodzeniem, kiełkowaniem nowego życia. Dni są dłuższe, słońce grzeje intensywniej. Świat budzi się z zimowego letargu. Nic dziwnego więc, że ludzie od wieków chętnie świętowali przyjście tej pory roku.

Nadejściu wiosny  towarzyszy radość i optymizm – nadzieja na lepsze jutro, które ma nadejść wraz z nową porą roku. Wiele zwyczajów, które przetrwały do współczesnych czasów, dotyczy punktu przejścia – od mroku i chłodu zimy w ciepło i blask wiosennych dni.  

Pierwszy dzień wiosny: topienie Marzanny

Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny obchodzimy 21 marca. Nie zawsze pokrywa się on z wiosną astronomiczną, na przykład w 2022 roku astronomiczna wiosna przypadła na 20 marca.

Ważne, żeby wiedzieć, że  wiosna jest wtedy, gdy Słońce wspina się do punktu równonocy wiosennej.

A czym jest równonoc wiosenna? To moment, kiedy na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej, Słońce przesuwając się będzie przez pół roku oświetlać mocniej tę półkulę, a słabiej półkulę drugą.

Każdy z pewnością kiedyś topił Marzannę. Morena, Mora czy Śmiertka – tak nazywana była Marzanna w mitologii słowiańskiej i nordyckiej.

Była to bogini zimy, zwiastunka śmierci i odrodzenia. Aby przywołać życie i rozpocząć przemianę, należało ją symbolicznie “utopić”.

Słomiana, kolorowa kukła, obwiązana kolorowymi wstążkami, ubrana w szmaty i stare ubrania, płynąc w dół rzeki, miała zwiastować urodzaj i szczęście gospodarzom. Przy okazji żegnania zimy, składano sobie życzenia na pierwszy dzień wiosny. 

Pierwszy dzień wiosny po angielsku: 21st March – the first day of spring

Pierwszy dzień wiosny po angielsku  brzmi: The first day of Spring. Możemy też powiedzieć: March 21 is the first day of calendar spring. Jak powiedzieć, że nadchodzi wiosna? To proste: the spring is coming! 

W Wielkiej Brytanii równonoc wiosenna (czyli pierwszy dzień wiosny) łączona było z obrzędami pogańskimi związanymi z magicznym terenem wokół Stonehenge.

Druidzi i poganie spotykali się w tym miejscu, by pierwszy wiosenny brzask powitać tańcem, zabawą i śpiewami. Składano sobie też oczywiście życzenia na pierwszy dzień wiosny. Podobne obrzędy odbywały się w wielu kulturach na całym świecie.

Co ciekawe, pierwszy dzień wiosny to jedna z bardzo niewielu okazji, podczas których turyści odwiedzający kamienny krąg (przypomnijmy, Stonehenge znajduje się w hrabstwie Wiltshire), mogą tak blisko podejść do monolitycznych głazów. 

Prehistoryczny kamienny krąg oczywiście można zwiedzać przez cały rok, ale tylko podczas letniego i zimowego przesilenia można być tak blisko kamiennych bloków, a nawet je dotykać i składać sobie życzenia na pierwszy dzień wiosny. 

wiosna1a - Helen Doron English

Pierwszy dzień wiosny 2023: co można robić? 

Poza tradycyjnym topieniem Marzanny i składaniem sobie życzeń na pierwszy dzień wiosny, można po prostu… pójść na spacer. W Polsce pierwszy dzień wiosny to również dzień wagarowicza.

Oczywiście, opuszczanie lekcji nie jest tym, co radzimy naszym uczniom, ale zdecydowanie jesteśmy za spędzaniem współnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Od wielu lat tego dnia w szkołach organizowane są rożne imprezy, wyjścia do teatru czy kina. 

Świetnym pomysłem dla nauczycieli, ale i rodziców w pierwszy dzień wiosny będzie wyjście do lasu czy parku z uczniami, by poszukać oznak budzącej się do życia wiosny.

Przy okazji, można poćwiczyć słownictwo. Przygotowaliśmy hasła na pierwszy dzień wiosny i pojedyncze słówka:

Nauka dzieci to sztuka | Iwona – lektor Helen Doron English

Angielskie hasła na pierwszy dzień wiosny i pojedyncze słówka

Bright day – słoneczny dzień

Spring fever – wiosenna gorączka

A dandelion – mlecz

To turn green – zazielenić się

A flower bud – pąk kwiatowy

One swallow doesn’t make a summer – jedna jaskółka wiosny nie czyni (choć tutaj dosłownie: lata)

Grass – trawa

A lark – skowronek

A lilly of the valley – konwalia

No spring chicken – nie pierwszej młodości 🙂

Spring cleaning – wiosenne porządki

Spring has sprung – Wiosna nadeszła

In full bloom – W pełnym rozkwicie

April showers bring May flowers – Kwietniowe deszcze przynoszą majowe kwiaty

The birds are singing – Ptaki śpiewają

Fresh start – Świeży początek

Rejuvenation – Odrodzenie

Warm up – Rozgrzać się

Bright and sunny – Jasne i słoneczne

New beginnings – Nowe początki

Mamy też dla Was miłą zabawę: napiszcie na karteczkach hasła na pierwszy dzień wiosny i rozdajcie swoim przyjaciołom w szkole lub na podwórku.

Pamiętaj, że życzenia wypowiedziane na głos spełniają się częściej 😉  A co robić z dzieckiem w deszczowe dni? Kliknij w link, zebraliśmy dla Ciebie masę wskazówek: co robić z dzieckiem w deszczowe dni.

Pierwszy dzień wiosny 2022 w Helen Doron 

Pierwszy dzień wiosny 2023 będzie dla nas okazją do kolejnych ciekawych aktywności w języku angielskim. Każda szkoła językowa Helen Doron przygotowuje dla swoich uczniów niespodzianki: będziemy ubierać i topić Marzannę, śpiewać i tańczyć, poznawać nowe zwroty i słówka w języku angielskim.

Jednym z elementów filozofii Helen Doron jest ruch na świeżym powietrzu i poznawanie otaczającego dzieci świata. Jeżeli pogoda pozwolI (choć wierzymy, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania!), zaprosimy uczniów do zabawy na zewnątrz i w praktyce przekonamy się, czy są sporty dla dzieci po angielsku.

Pierwszy dzień wiosny 2023 już niebawem, więc warto przyjść do nas na darmową lekcję pokazową i zobaczyć, co to znaczy, że przyszłość brzmi Perfect!