Wiosna kojarzy się z odrodzeniem, kiełkowaniem nowego życia. Dni są dłuższe, słońce grzeje intensywniej. Świat budzi się z zimowego letargu. Nic dziwnego więc, że ludzie od wieków chętnie świętowali przyjście tej pory roku. Nadejściu wiosny  towarzyszy radość i optymizm – nadzieja na lepsze jutro, które ma nadejść wraz z nową porą roku. Wiele zwyczajów, które przetrwały do współczesnych czasów, dotyczy punktu przejścia – od mroku i chłodu zimy w ciepło i blask wiosennych dni. Dowiedz się, jak dzieci obchodzą pierwszy dzień wiosny po angielsku!

Pierwszy dzień wiosny: topienie Marzanny

Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny obchodzimy 21 marca. Nie zawsze pokrywa się on z wiosną astronomiczną, na przykład w 2022 roku astronomiczna wiosna przypadła na 20 marca. Ważne, żeby wiedzieć, że  wiosna jest wtedy, gdy Słońce wspina się do punktu równonocy wiosennej.

A czym jest równonoc wiosenna? To moment, kiedy na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej, Słońce przesuwając się będzie przez pół roku oświetlać mocniej tę półkulę, a słabiej półkulę drugą.

Każdy z pewnością kiedyś topił Marzannę. Morena, Mora czy Śmiertka – tak nazywana była Marzanna w mitologii słowiańskiej i nordyckiej. Była to bogini zimy, zwiastunka śmierci i odrodzenia. Aby przywołać życie i rozpocząć przemianę, należało ją symbolicznie “utopić”. Słomiana, kolorowa kukła, obwiązana kolorowymi wstążkami, ubrana w szmaty i stare ubrania, płynąc w dół rzeki, miała zwiastować urodzaj i szczęście gospodarzom. Przy okazji żegnania zimy, składano sobie życzenia na pierwszy dzień wiosny. 

Pierwszy dzień wiosny po angielsku

Pierwszy dzień wiosny po angielsku: 21st March – the first day of spring

Pierwszy dzień wiosny po angielsku  brzmi: The first day of Spring. Możemy też powiedzieć: March 21 is the first day of spring. Jak powiedzieć, że nadchodzi wiosna? To proste: The spring is coming! W Wielkiej Brytanii równonoc wiosenna (czyli pierwszy dzień wiosny) łączona była z obrzędami pogańskimi związanymi z magicznym terenem wokół Stonehenge.

Druidzi i poganie spotykali się w tym miejscu, by pierwszy wiosenny brzask powitać tańcem, zabawą i śpiewami. Składano sobie też oczywiście życzenia na pierwszy dzień wiosny. Podobne obrzędy odbywały się w wielu kulturach na całym świecie.

Co ciekawe, pierwszy dzień wiosny to jedna z bardzo niewielu okazji, podczas których turyści odwiedzający kamienny krąg (przypomnijmy, Stonehenge znajduje się w hrabstwie Wiltshire, na południe od Londynu), mogą tak blisko podejść do monolitycznych głazów. 

Prehistoryczny kamienny krąg oczywiście można zwiedzać przez cały rok, ale tylko podczas letniego i zimowego przesilenia można być tak blisko kamiennych bloków, a nawet je dotykać.

Pierwszy dzień wiosny: co można robić? 

Poza tradycyjnym topieniem Marzanny i składaniem sobie życzeń na pierwszy dzień wiosny, można po prostu… pójść na spacer. W Polsce pierwszy dzień wiosny to również dzień wagarowicza. Oczywiście, opuszczanie lekcji nie jest tym, co radzimy naszym uczniom, ale zdecydowanie jesteśmy za spędzaniem wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Od wielu lat tego dnia w szkołach – może właśnie po to, by zapobiec wagarom – organizowane są różne imprezy, wyjścia do teatru czy kina. Świetnym pomysłem dla nauczycieli, ale i rodziców w pierwszy dzień wiosny będzie wyjście do lasu czy parku z uczniami, by poszukać oznak budzącej się do życia wiosny. Przy okazji, można poćwiczyć słownictwo. Przygotowaliśmy hasła na pierwszy dzień wiosny i pojedyncze słówka

Angielskie hasła na pierwszy dzień wiosny i pojedyncze słówka

bright day – słoneczny dzień

spring fever – wiosenna gorączka

a dandelion – mlecz

to turn green – zazielenić się

a flower bud – pąk kwiatowy

one swallow doesn’t make a summer – jedna jaskółka wiosny nie czyni (choć tutaj dosłownie: lata)

grass – trawa

a lark – skowronek

a lilly of the valley – konwalia

no spring chicken – nie pierwszej młodości 🙂

spring cleaning – wiosenne porządki

spring has sprung – wiosna nadeszła

in full bloom – w pełnym rozkwicie

april showers bring may flowers – kwietniowe deszcze przynoszą majowe kwiaty

the birds are singing – ptaki śpiewają

fresh start – świeży początek

rejuvenation – odrodzenie

warm up – rozgrzać się

bright and sunny – jasne i słoneczne

new beginnings – nowe początki

Mamy też dla Was miłą zabawę: napiszcie na karteczkach hasła na pierwszy dzień wiosny i rozdajcie swoim przyjaciołom w szkole lub na podwórku. Pamiętaj, że życzenia wypowiedziane na głos spełniają się częściej 😉  A co robić z dzieckiem w deszczowe dni? Kliknij w link, zebraliśmy dla Ciebie masę wskazówek: co robić z dzieckiem w deszczowe dni.

Nauka dzieci to sztuka | Iwona – lektor Helen Doron English

Pierwszy dzień wiosny po angielsku w Helen Doron 

Pierwszy dzień wiosny będzie dla nas okazją do kolejnych ciekawych aktywności w języku angielskim. Każda szkoła językowa Helen Doron przygotowuje dla swoich uczniów niespodzianki: będziemy ubierać i topić Marzannę, śpiewać i tańczyć, poznawać nowe zwroty i słówka w języku angielskim.

Jednym z elementów filozofii Helen Doron jest ruch na świeżym powietrzu i poznawanie otaczającego dzieci świata. Jeżeli pogoda pozwoli (choć wierzymy, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania!), zaprosimy uczniów do zabawy na zewnątrz. I wtedy podczas różnych aktywności ruchowych poćwiczymy również, jak są  sporty dla dzieci po angielsku.

Pierwszy dzień wiosny już niebawem, więc warto przyjść do nas na darmową lekcję pokazową i zobaczyć, co to znaczy, że Przyszłość brzmi Perfect!