Bardzo często trafiają do nas rodzice, którzy zadają pytanie: jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? My zazwyczaj odpowiadamy: najlepiej nie przeszkadzać 🙂 Mogłoby się wydawać, że to niezbyt grzeczna odpowiedź, ale stanowi ona sedno filozofii metody Helen Doron English.
Każdy człowiek, któremu dane jest rozwijać się prawidłowo, ma w sobie naturalną chęć do poznawania nowych języków. Niemowlę nie zna pojęcia “języka angielskiego”, dziecko nie definiuje angielskiego jako “język obcy”. Cały zbiór dźwięków, który nazywamy językiem – jest dla dzieci naturalny. Więc jak to zrobić, by nie przeszkadzać dziecku w poznawaniu drugiego języka? 
Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego

Po co dzieciom nauka angielskiego?

Podejrzewamy, że doskonale wiesz, po co dzieciom nauka języka angielskiego.

Ale chcemy opowiedzieć Ci, jak z perspektywy specjalistów nauczających tego języka, wygląda znajomość języka angielskiego w praktyce.

Rzadko mówi się o tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność inteligentnego posługiwania się językiem angielskim. Inteligentnego, więc wielowymiarowego.

Innych zwrotów używamy w korespondencji służbowej, innych w rozmowie prywatnej.

Kiedy opowiadamy dowcipy, używamy prostych, obrazowych określeń. Kiedy dzielimy się swoimi emocjami, sięgamy po mniej oczywiste definicje, szukamy metafor.

Niestety, polski system edukacji jakby nie zauważał tej złożoności języka angielskiego i od dziesiątek lat forsuje język, którego używania nasze dzieci się po prostu wstydzą. 

Zastanawiasz się, dlaczego, pomimo lat nauki języka angielskiego w szkole podstawowej czy średniej, a nawet w czasie studiów, wciąż odczuwasz silny dyskomfort przed swobodnym użyciem języka angielskiego w codziennych sytuacjach?

Dzieje się tak, ponieważ najprawdopodobniej Ty, jak i całe pokolenia Polaków, byłaś nauczana języka obcego systemem znanym jeszcze w latach 70.

Posługiwanie się językiem angielskim jest kluczowe dla poczucia pewności siebie Twojego dziecka.

Najprawdopodobniej za 10-20 lat, rynek pracy będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż wygląda dziś.

Przewiduje się, że w przyszłości praktycznie każdy, kto będzie chciał pracować w komfortowym środowisku pracy, z dobrymi zarobkami, będzie musiał umieć programować, ponieważ większość zadań, będzie wykonywać wokół osobistej sieci komunikacyjnej. Wszystko będzie odbywało się oczywiście w środowisku anglojęzycznym.

Jak motywować dziecko do nauki angielskiego

Motywacja dzieci do nauki angielskiego

Metody nauki języka angielskiego z grubsza są do siebie podobne.

Jednak metoda nauki angielskiego Helen Doron English nie ma w sobie nic z klasycznego nauczania drugiego języka.

Opiera się ona na zaufaniu, jakim darzymy naturalne kompetencje dzieci do przyswajania wiadomości. Rolą lektorów, nauczycieli i rodziców – jest doglądać, by ta motywacja, zapał i radość nie zgasły. 

W tej części nie będziemy skupiać się wyłącznie na motywacji dzieci do nauki angielskiego, ale opowiemy Ci o motywacji dzieci w ogóle.

Nie ma w życiu dziecka ważniejszej osoby niż Ty. To Ciebie podpatruje od urodzenia, Ciebie słyszy przez cały dzień, z Tobą się śmieje, płacze, tuli, zasypia. To, w jaki sposób będziesz je motywować do codziennych wyzwań, jest kluczowe dla jego poczucia własnej wartości i samodzielności. Jak motywować dziecko do nauki języka angielskiego?

Przede wszystkim – interesuj się tym, co jest interesujące dla niego. Pokazuj, że jego sukcesy i porażki są dla Ciebie istotne.

Zauważaj sukcesy, ale również niepowodzenia.

To bardzo ważne – niepowodzenia traktuj jak etap dojścia do celu.

Kiedy Twoje dziecko prawidłowo wymówi np. nazwę owocu w języku angielskim, powiedz do niego: “good job!”, a kiedy się pomyli: “widzę, jak bardzo dużo starań wkładasz w naukę angielskiego, idzie Ci coraz lepiej. Ten owoc nazywa się…”. Pozytywne komentarze to fundament silnej motywacji. 

Helen Doron — skuteczna nauka przez zabawę

Helen Doron — skuteczna nauka przez zabawę

Jest cytat, który bardzo lubimy. Brzmi on tak: “Mądrzy ciągle się uczą, głupcy najczęściej wszystko umieją”, jego autorem jest Apolinary Despinoix, historiograf.

Zdanie to doskonale odzwierciedla nasze podejście do nauczania języka angielskiego dla dzieci.

Nasze kursy zostały rozpisane dla uczniów od 3 miesiąca do 19 roku życia.

Podzieliliśmy je również na mniejsze bloki:

Nasi uczniowie rosną, dojrzewają i dorastają w otoczeniu języka angielskiego  – pokazujemy im, że warto uczyć się przez całe życie. 

Dzięki dopasowaniu poziomu nauczania do wieku dzieci, odpowiedniej formy materiałów dydaktycznych i dedykowanych aplikacji, uczniowie szkoły Helen Doron doskonale się bawią, a przy tym uczą.

Dzięki temu motywowanie do nauki odbywa się zupełnie inaczej niż w przypadku standardowych kursów czy zajęć edukacyjnych.

Dziecko, które ma przed sobą perspektywę nauki przez zabawę z kolegami i koleżankami w podobnym wieku, wśród atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, w wesołej, bezpiecznej atmosferze, chłonie język angielski jak gąbka.

Do tego praca w grupie rówieśniczej, w zorganizowanych grupach, daje dziecku poczucie przynależności i pomaga mu wzmacniać relacje międzyludzkie.

To bardzo ważne, szczególnie w czasach nauczania zdalnego i coraz większej izolacji dzieci. 

Język angielski dla dzieci nie musi być wszędzie taki sam – Twoje dziecko też nie jest takie samo, jak każde inne, prawda? 

Czy ten artykuł pomógł Ci w odpowiedzi na pytanie: jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?