Większość z nas lubi owoce i spożywa je regularnie jako przekąskę w ciągu dnia. Na całym świecie istnieje tyle owoców, że możesz mieć trudności z rozpoznaniem ich na zdjęciach, a co dopiero z nazwaniem ich w języku angielskim. To zrozumiałe, bo różnych gatunków owoców na całym świecie może być nawet kilkanaście tysięcy!

Ze względu na popularność niektórych rodzajów, pewnie potrafisz nazwać podstawowe owoce po angielsku, np. jabłko czy pomarańcza, ale co z mniej znanymi, takimi jak morela, żurawina, granat?

Nie są to już owoce tak powszechne w diecie, jak pozostałe i nazwanie ich po angielsku może nie być oczywiste.

Znając nazwy owoców po angielsku, będziesz w stanie dokładniej opisać swoją dietę lub jadłospis, a także zakupy na wakacjach nie będę stanowiły żadnego problemu.

Owoce po angielsku – Fruit czy fruits?

Pojedynczy owoc to po angielsku fruit. A co kiedy chcemy użyć liczby mnogiej i powiedzieć o wielu owocach?

Słowo fruit jest jednym z rzeczowników, który – w zależności od znaczenia – może być zarówno policzalne, jak i niepoliczalne.

Użyj słowa fruit, kiedy masz na myśli owoce jako grupę, ogół owoców, np. exotic fruit.

  • The store is filled with exotic fruit from all around the world.

Sklep jest wypełniony egzotycznymi owocami z całego świta.

  • Fruits are not only delicious but also packed with essential nutrients for our health. 

Owoce są nie tylko pyszne, ale także pełne niezbędnych składników odżywczych dla naszego zdrowia.

Użyj słowa fruits  do określenia większej liczby owoców konkretnego rodzaju.

  • I love to eat a variety of fruits, such as apples, oranges and grapes. 

Uwielbiam jeść różne owoce, takie jak jabłka, pomarańcze i winogrona.

  • I enjoy making smoothies with a blend of different fruits, like bananas and raspberries.

Lubię robić koktajle z mieszanki różnych owoców, takich jak banany i maliny.

Owoce egzotyczne

Owoce egzotyczne (exotic fruit) pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie. Nie wszystkie z nich będą bez problemu dostępne w Polsce.

Jednak dzięki globalizacji i handlowi przez cały rok możemy cieszyć się m.in. pysznymi, słodkimi bananami i mandarynkami.

Banan po angielsku

Banana (banan) – ten żółty owoc jest bogatym źródłem potasu, zawiera błonnik i dostarcza do organizmu istotną witaminę B6, która jest ważna dla układu nerwowego.

Mandarynka po angielsku

Tangerine (mandarynka) – przypomina małą pomarańczę i podobnie jak ona zawiera witaminę C, wzmacniającą układ odpornościowy. Ich dodatkową zaletą jest niska kaloryczność!

Arbuz po angielsku

Watermelon (arbuz) – składa się głównie z wody, co pomaga nam nawodnić się w upalne lato, kiedy skwar leje się z nieba. Zawiera także istotne przeciwutleniacze, które ważne są dla prawidłowego funkcjonowania serca.

Cytryna po angielsku

Lemon (cytryna) – główną właściwością tego żółtego owocu jest zawartość drogocennej witaminy C. Herbata z cytryną skutecznie pomaga w walce z przeziębieniem!

Granat po angielsku

Pomegranate (granat) – nie zawsze dostępny i zazwyczaj trudny do przygotowania przed jedzeniem. Mimo trudności warto się zaprzyjaźnić z granatem ze względu na zawartość przeciwutleniaczy.

Sprawdź również artykuł: Gdzie na wakacje, by mówić po angielsku?

Owoce sezonowe – wiosna

Na wiosnę zaczynają dojrzewać owoce, które kojarzą się z przebudzeniem natury po zimie. Owoce wiosenne często są delikatne w smaku i pełne witamin. Nadają się one bardzo dobrze do sałatek, koktajli i wypieków.

Truskawki po angielsku

Strawberries (truskawki) – jedne z najpopularniejszych owoców wiosennych. Zawierają istotną witaminę C i świetnie nadają się do przygotowania dżemów czy koktajli owocowych.

Poziomka po angielsku

Wild strawberry (poziomka) – poziomki przypominają małe truskawki, ale zdecydowanie różnią się od nich smakiem. Zawierają witaminę C i przeciwutleniacze. Warto je dorzucić do porannej owsianki.

Malina po angielsku

Raspberry (malina) – podobnie jak reszta wiosennych owoców bogate są w witaminę C, ale także zawierają błonnik i kwas foliowy. To, co je odróżnia to kwaskowy smak.

Owoce sezonowe – lato

W okresie letnim mamy dostęp do wielu soczystych i orzeźwiających owoców. Owoce letnie często charakteryzują się intensywnym smakiem i soczystym miąższem. Doskonale nadają się na gorące dni, ponieważ nawadniają organizm i dostarczają witamin i przeciwutleniaczy.

Wiśnia po angielsku

Cherry (wiśnia) – te małe, niepozorne owoce są ważnym źródłem kwasu elagowego, który istotny jest w ochronie przed niektórymi chorobami przewlekłymi. Rosną od połowy lipca do połowy sierpnia.

Czereśnia po angielsku

Cherry (czereśnia) – w niektórych źródłach można przeczytać, że czereśnia to również sweet cherry. Mamy wtedy na myśli konkretny rodzaj czereśni. Zwykle jednak na obie mówi się po prostu cherry.  W smaku różnią się – czereśnia jest dużo słodsza i smaczniejsza. Zawiera witaminy A i C.

Jeżyny po angielsku

Blackberries (jeżyny)  owoc ten rośnie późnym latem. Jak większość letnich owoców jest dobrym źródłem witaminy C, ale zawiera także witaminy K i E. Może być świetnym dodatkiem do letnich, śniadaniowych owsianek.

Jagoda po angielsku

Blueberries (jagoda) – jagody, nazywane w różnych regionach Polski także borówkami, to malutkie granatowe owoce, rosnące nisko przy leśnej ściółce. Zawierają błonnik i witaminy C i K.

Morela po angielsku

Apricot (morela) – uprawa moreli jest popularna w niejednym regionie świata. Morele są bogate w witaminę A, C i E, a także beta-karoten.

Żurawina po angielsku

Cranberry (żurawina) – to owoc pochodzący z krzewów żurawinowych, charakteryzujący się kwaśnym smakiem i intensywnym czerwonym kolorem. Ze względu na jej smak idealnie nadaje się jako dodatek do mięs i serów. Zawiera związki, które pomagają w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych.

 

Owoce sezonowe – jesień

Jesień to czas dojrzewania cięższych i bardziej pożywnych owoców, które są idealne na chłodniejsze dni. Owoce jesienne często są słodsze i zawierają więcej błonnika. Możesz je wykorzystać do wypieku ciast, produkcji dżemów i kompotów.

Jabłko po angielsku

Apple (jabłko) – najpopularniejszy owoc, który możemy dostać w sklepach przez cały rok. Niektóre gatunku jabłek rosną nawet na wiosnę, ale najwięcej możemy ich zobaczyć właśnie jesienią.

Gruszka po angielsku

Pear (gruszka) – znana ze swojego słodkiego, delikatnego smaku, który jest jednocześnie soczysty i lekko kremowy. W przeciwieństwie do wielu owoców, można ją zjeść w całości – nie trzeba jej obierać, ani wycinać z niej pestek.

Śliwka po angielsku

Plum (śliwka) – te fioletowe owoce najbardziej znane są ze swoich właściwości korzystnych dla układu pokarmowego ze względu na zawartość błonnika. Oprócz tego są źródłem potasu i żelaza, a także wyśmienicie smakują!

Winogrona po angielsku

Grapes (winogrono) – pamiętasz ten piękny zapach rosnących winogron? Najlepsze winogrona to nie te ze sklepu, a właśnie rosnące na jesień, ciemne i bezpestkowe. Podobnie do śliwek mają w sobie dużo błonnika i przeciwutleniacze.

Pigwa po angielsku

Quince (pigwa) – syrop pigwowy jest świetnym dodatkiem do herbaty, np. zamiast miodu. Jest bogaty w witaminę C, a także potas pomagający regulować ciśnienie krwi.