Nauka języka powinna iść w parze z poznawaniem kultury i zwyczajów posługujących się nim osób. Doskonale zdają sobie z tego sprawę dzieci, które mają naturalną ciekawość otaczającego je świata. Z tego powodu dla maluchów uczących się języka angielskiego z pewnością interesujące okażą się świąteczne zwyczaje Brytyjczyków. Niektóre są podobne do naszych, a inne znacznie się od nich różnią.

Duch świąt w Wielkiej Brytanii

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii mają podobny klimat, co w Polsce. To czas spędzany w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. W dni świąteczne szczególny nacisk stawia się na pojednanie, pomoc bliźnim i obdarowywanie bliskich. Większość Brytyjczyków rozpoczyna celebrowanie świąt wcześniej niż Polacy. Wielu z nich już 1 grudnia ubiera choinki i dekoruje domy.

Jak Brytyjczycy obchodzą Wigilię?

Znacznie mniej hucznie niż Polacy. Christmas Eve spędza się nadal na przedświątecznych przygotowaniach. 24 grudnia wiele miejsc pracy organizuje przyjęcia świąteczne, z kolei szkoły wystawiają jasełka, w których grają uczniowie. Niektórzy udają się także na pasterkę.

Przed położeniem się do łóżek dzieci zostawiają poczęstunek dla Świętego Mikołaja. Zwykle to szklanka mleka i mince pies, czyli tradycyjne, angielskie ciasteczka z suszonymi owocami. Mikołaj przychodzi w nocy, kiedy wszystkie dzieci śpią. Przylatuje na saniach z zaprzęgniętymi reniferami, dlatego niektóre maluchy zostawiają dla nich także marchewki. Mikołaj wchodzi do domu przez komin i zostawia prezenty pod choinką.

Boże Narodzenie – najważniejszy dzień świąt w Wielkiej Brytanii

25 grudnia, czyli Christmas Day, to dzień wolny od pracy dla wszystkich Brytyjczyków. Dzieci od razu po przebudzeniu biegną do choinki. Pod drzewkiem, a czasem także pomiędzy jego gałązkami ukryto świąteczne prezenty. O 15:00 w telewizji, radio i sieci emitowana jest Royal Christmas Message. Orędzie dla rodaków zapoczątkował w 1932 roku król Jerzy V.

Christmas Dinner – co jedzą Brytyjczycy na święta?

W Boże Narodzenie Brytyjczycy siadają do stołu w gronie najbliższych. Jedzą pieczonego indyka z tłuczonymi ziemniakami i warzywami. Na deser podawany jest Christmas pudding, czyli deser z suszonych owoców, który dorośli polewają brandy. Wielu Brytyjczyków wkłada do puddingu monetę – zwyczaj ten ma przynosić szczęście.

Drugi dzień świąt, czyli Boxing Day

26 grudnia to dla większości Brytyjczyków dzień wolny od pracy. Nie dotyczy to jednak pracowników sklepów. Zwykle wtedy ruszają poświąteczne wyprzedaże w centrach handlowych, przed którymi ustawiają się długie kolejki.

Nazwa „Boxing Day” ma korzenie już w średniowieczu. Wówczas bogaci obdarowywali swoją służbę oraz ubogich. Podarunki pakowano w charakterystyczne pudełka, w których wręcza się prezenty po dziś dzień. Co więcej, niektórzy kultywują Boxing Day, dając podarunki na przykład dostawcom mleka i gazet.

Pozostałe brytyjskie zwyczaje świąteczne

  • Podobnie jak w Polsce, Brytyjczycy wysyłają do siebie świąteczne kartki z życzeniami. Te otrzymane ustawiają na kominku lub zawieszają jako ozdoby w pokojach gościnnych (living rooms).
  • W Wielkiej Brytanii popularne są dekoracje z jemioły, która przynosi szczęście. Zakochani całują się pod jemiołą zawieszoną pod sufitem.
  • Dzieci zawieszają długie skarpety (Christmas stockings) nad kominkiem, w których Mikołaj zostawia mniejsze prezenty.
  • Choinka to w Wielkiej Brytanii najważniejszy symbol Bożego Narodzenia. Dekoruje się ją różnokolorowymi bombkami, lampkami i łańcuchami. Niektórzy Brytyjczycy wieszają na niej także świąteczne skarpety.
  • W Wielkiej Brytanii popularne jest kolędowanie na ulicach, placach czy nawet w supermarketach. Kolędnicy mogą także chodzić od domu do domu i śpiewają również inne, świąteczne piosenki. Często zbierają pieniądze na akcje charytatywne.
  • Podczas świątecznego obiadu (Christmas dinner) wiele rodzin uczestniczy w zabawie o nazwie Christmas crackers. Polega ona na walce o duże, kartonowe cukierki. Dwie osoby ciągną za dwa krańce cukierka do momentu, aż rozerwie się on i pęknie. Osoba, która trzyma większą część opakowania, dostaje zawartość cukierka: koronę na głowę, drobny upominek albo świąteczne życzenia.