Zwyczaje noworoczne na świecie i sylwester dla dzieci mogą być wspaniałą okazją do poćwiczenia języka angielskiego. Żeby wszystko odbyło się zgodnie z metodą Helen Doron, czyli w atmosferze zabawy i poznawania świata, zapraszamy do pełnego ciekawostek artykułu związanego z obchodami czasu końca roku. Jak wygląda Sylwester w Indiach i jakie zwyczaje noworoczne mają Włosi? Przed Wami super zabawa. 

Zwyczaje sylwestrowe na świecie: Europa

Tradycje sylwestrowe czy zwyczaje noworoczne na świecie, mimo, że bardzo różne i świętowane w odmienny sposób, mają zasadniczo to samo zadanie: są rodzajem rytuału, który ma nam przynieść radość, zdrowie i pomyślność w kolejnym roku. To trochę tak jak z naszą szkołą językową.

Nauka angielskiego w szkole Helen Doron dopasowana jest nie tylko do umiejętności dzieci, ale i lokalnych tradycji, kultury kraju, w którym uczą się języka angielskiego. A mimo to – metoda Helen Doron działa na całym świecie! 

Jakie są zwyczaje sylwestrowe na świecie? Zaczniemy od Europy. 

Zwyczaje sylwestrowe na świecie: Hiszpania

W Hiszpanii Nowy Rok celebruje się niezłą siestą! Zabawa trwa do białego rana i kończy się pokazem fajerwerków. W miastach i miasteczkach organizuje się wesołe zabawy.

Co ciekawe, Hiszpanie mają tradycję jedzenia winogron o północy. Oczywiście do lampki musującego wina Cava! 

Hiszpanie wierzą, że kolor czerwony przynosi szczęście, więc w Sylwestra (Nochevieja) zakładają czerwone ubrania, bardzo chętnie jest to nowa bielizna w tym kolorze. 

Najpopularniejszym (i chyba też dość zwariowanym!) zwyczajem związanym z obchodzeniem Nowego Roku  jest połykanie 12 winogron.

Na każde bicie zegara o północy, połyka się jedno winogrono. Wydaje się być niebezpieczne? Cóż, Hiszpanie kultywują tę tradycję od lat.

Co zabawne w sklepach spożywczych w Hiszpanii można kupić kiście winogron składające się tylko z 12 owoców. 

Zwyczaje sylwestrowe na świecie: Szkocja

O północy Szkoci do tradycyjnego toastu dołączają recytację lub śpiew wiersza Roberta Burnsa (Auld Lang Syne), „Niech twój komin długo dymi!” 

Pierwsze godziny Nowego Roku to dla Szkotów powód do odwiedzin swoich bliskich. Tradycja ta nazywa się first-footing i polega na tym, że jeśli  pierwszy stopę postawi przystojny brunet – przyniesie on rodzinie szczęście. Blondynka zwiastuje zaś pecha.

Na szkockich wyżynach w noworoczny świt,  gospodarz wypija zimną wodę ze studni i opluwa nią gospodarstwo na szczęście.

Do pieca kładzie się małe gałązki jałowca, dym z pieca (pokoje się zamyka) ma być tak mocny i gęsty, by domownicy zaczęli nim kaszleć. 

Wtedy to wszystkie okna otwiera się na oścież, by wygnać nie tylko dym, ale i złe duchy ubiegłego roku. Tak przygotowani gospodarze zasiadają do uroczystego śniadania. 

Szkocki Sylwester, czyli Hogmanay, to wielkie święto, które co roku przyciąga masę turystów. 

Jego początki sięgają święta wikingów Yule. Przez uliczki miast przechodzi korowód śmiałków, którzy machają ognistymi kulami zrobionymi z gazet, ubrań i gałęzi.

Kula, która pali się najdłużej zwiastuje szczęście niosącemu ją człowiekowi. 

Zwyczaje sylwestrowe na świecie: Afryka i Indie 

Zwyczaje noworoczne na świecie: RPA 

Uważaj na głowę, jeśli wybierasz się na Sylwestra do Johannesburga. To właśnie tam kultywuje się (choć już coraz rzadziej) wyrzucanie przez okno starych mebli.

Zdarza się też, że lecą inne sprzęty, jak telewizory czy lodówki. W ten sposób mieszkańcy Afryki Południowej pozbywają się “starego”, robiąc miejsce na “nowe”.

Jak wspomnieliśmy, jest to już zanikająca tradycja, która ustępuje całonocnym imprezom, pokazom fajerwerków i kolorowym paradom, ale przyznasz – osobliwy i ciekawy to zwyczaj.  

Zwyczaje noworoczne na świecie: Indie 

W Indiach Hinduski Nowy Rok przychodzi jesienią wraz ze świętem świateł – Diwali. Trwa ono aż 5 dni, a jego początek wyznacza hinduski system lunarny.

Diwali znaczy dosłownie: „rząd świateł”. Jest to święto ku czci boga Ramy, którego jasność pokonała mroki demona Rawany.

W Nowy Rok Hindusi zapalają przed swoimi domami lampki oliwne, puszczają do rzek lub w powietrze lampiony. Wygląda to niesamowicie – miliony świateł w powietrzu, na wodzie i wokół domów. 

To największe święto w Indiach symbolizuje nastanie nowego porządku. Wiąże się to z dosłownymi porządkami – Hindusi w tym czasie czyszczą swoje domy, wyrzucają niepotrzebne rzeczy, dekorują wszystko kwiatami.

To też dobry czas, by odświeżyć swoją garderobę 🙂 Zwyczaje sylwestrowe w Polsce i Indiach łączy puszczanie sztucznych ogni. 

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Nasze dzieci urodziły się w innych czasach niż my. Świat stoi przed nimi otworem, nie tylko przez powszechny dostęp do internetu.

Wszystko dzieje się szybciej, bliżej. Nie zawsze oznacza to, że czasy są gorsze. Dostępność świata to dostępność do lepszej edukacji, informacji i po prostu – lepszego życia. 

Z pewnością zgodzisz się z nami, że językiem świata jest język angielski. Używają go ludzie na całym świecie, wychowani w zupełnie odmiennych kulturach.

Rozmowa o tradycji czy zwyczajach sylwestrowych jest świetną okazją do nauki języka angielskiego. Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? 

Poćwiczcie razem słownictwo, które opisuje zwyczaje noworoczne w Polsce i na świecie:

odliczać do Nowego Roku – count down to the New Year

zrobić imprezę – have a party

puszczać fajerwerki – light fireworks 

nie spać do północy – stay up until midnight 

oglądać telewizję – watch TV

goście – guests, visitors

odliczanie – countdown 

huk – bang

zimne ognie – sparkles

serpentyna – streamer

wystrzał -shot

Nowy Rok – New Year

Sylwester – New Year’s Eve

północ – midnight


A jak już omówicie po angielsku afrykańskie zwyczaje wyrzucania mebli przez okno, zajrzyjcie do naszego artykułu: Zabawy halloweenowe dla dzieci!