Zabawa z językiem angielskim dla dzieci to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu! Szczególnie w czasie letnich miesięcy, kiedy maluchy odpoczywają od szkoły, przyjemnie jest rozsiąść się gdzieś na trawie i cieszyć słońcem. Zaplanuj zabawę z językiem angielskim w Waszym ogrodzie, na balkonie lub w parku! Podpowiemy, jak to zrobić. 

​​Jak spędzić wolny czas z dzieckiem? WOLNO! 

Do czego najbardziej tęsknisz, gdy siedzisz już szóstą godzinę w biurze lub wynudzasz się podczas kolejnej prezentacji? Las, łąka, nieskrępowana wolność? Właśnie. Chodzi o wolność. O robienie rzeczy niespiesznie, bez przymusu, z radością. Zastanawiałaś się czasem, jak blisko siebie są słowa: wolność i wolno? Dziś pokażemy Ci, jak zamienić zwykłe popołudnie w fantastyczny relaks z dziećmi. 

Nasze najlepsze wspomnienia z wakacji zazwyczaj kojarzą się z naturą. Las, w którym można się zgubić, łąka pełna cykania owadów, ogród dziadków z pomidorami, które pachniały słońcem i radością. Wibrujące tony lipy, słodycz poziomek, palce klejące od soku z owoców. 

Nawet, jeśli nie masz dziś wielkiego ogrodu lub czasu, by wyjechać na parę dni na wieś, możesz przywołać wspomnienia lata na własnym balkonie lub parapecie. Załóż ze swoim dzieckiem zielnik i bawcie się w nim po angielsku! 

zabawa językowa - Helen Doron

Zabawa z językiem angielskim dla dzieci – w cebuli siła!

Nauka języka angielskiego przez zabawę to jeden z najsilniejszych filarów metody Helen Doron. Bo na przykład, czego potrzebujesz, by założyć ogródek? Trzeba chcieć, nic innego. Ogródek ziołowy to sprawa najprostsza pod słońcem.

Zaproś swoje dziecko do zabawy w ogrodników: możecie wyciągnąć z lodówki kiełkującą cebulę i czosnek i wsadzić je do zwykłej ziemi w kubeczku po jogurcie lub do małej skrzyneczki czy doniczki.

Wykorzystajcie to, co macie w domu. Idea zero waste, ekologii i ochrony przyrody jest niezwykle istotna w metodzie Helen Doron Nasze kursy: Paul Ward Explores czy Paul Ward’s Adventure poświęcone są niemal całe ochronie środowiska naturalnego i uczą dzieci szacunku do przyrody. 

Twoje dziecko będzie szczęśliwe, kiedy poczuje, że jest odpowiedzialne za roślinę, której trzeba doglądać i podlewać. Przy okazji proponujemy zabawę w języku angielskim: wpisz w wyszukiwarkę frazę “onion life cycle” i przygotuj karteczki z nazwami pór roku oraz nazwami cyklu życia tej rośliny. Zachęć dziecko, by narysowało i połączyło z odpowiednim podpisem swoją roślinkę. 

Ogródek dla dzieci – pole do popisu w języku angielskim

Zastanawiasz się,  jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? Zrób coś razem z nim. Najlepiej na dworze, najlepiej przy roślinach – dzieci je kochają, ponieważ są wdzięcznym przedmiotem do obserwacji: kwitną, zmieniają kolory, pachną, dają owoce. Obecność rodzica podczas prac domowych jest dla dziecka wielką radością: pozwala mu pokazać, jak jest samodzielne i jak świetnie sobie radzi z zajęciami dorosłych. 

Ogródek dla dzieci będzie zabawą też dla Ciebie. Jeśli nie macie prawdziwego ogródka, załóżcie go na balkonie.

Taki balkon dla dziecka z ziołami to miejsce, w którym będziecie chętnie wypoczywać w letnie wieczory. Przygotujcie puste kobiałki po truskawkach wyłożone czarną folią lub wyciągnijcie stare skrzynki balkonowe. Mogą to też być doniczki, kubki po jogurtach, obcięte butelki plastikowe.

Starajcie się nie kupować nowych przedmiotów, by założyć własny ogródek zielny czy warzywny. Nie musisz kupować podłoża do ziół, by mięta czy szczypiorek rozrosły się Wam w naprawdę potężne rośliny – wystarczy najzwyklejsze podłoże uniwersalne z marketu lub ziemia z łąki.

Jedyne, czego potrzebujesz, to roślinki. Polecamy pojechać do sklepu ogrodniczego po gotowe krzaczki lub rozsady (czyli wykiełkowane z ziarenek czy nasion gotowe do posadzenia w ziemię młode rośliny). Oczywiście, jeśli masz ochotę, możecie też wysiać nasiona bazylii, tymianku, rozmarynu, mięty, kolendry – czego tylko chcesz.

Gotowe rozsady mają tę przewagę, że z dużo większym prawdopodobieństwem wydadzą plony. Przetrwały ewentualne przymrozki i są gotowymi do obserwacji roślinami.  Nauka angielskiego w ogródku? Brzmi fantastycznie, prawda? 

Zioła po angielsku – mała ściąga

Zobacz, jak nazywają się najbardziej znane zioła po angielsku:

bazylia – basil

lubczyk – lovage

mięta – mint

rozmaryn – rosemary

oregano – oregano

pietruszka – parsley

szczypiorek – chives

tymianek – thyme

szałwia – sage

melisa  – melisa

kolendra – coriander

lawenda – lavender

W Helen Doron dbamy, by nasi uczniowie praktykowali język angielski nie tylko w szkole, ale całym swoim otoczeniu. Dlatego też, przygotowaliśmy dla nich wyzwania kulinarne na każdy miesiąc 2022 roku: nasz autorski kalendarz Healthy & Delicious ze zdrowymi przepisami w języku angielskim to doskonała okazja nie tylko praktykowania języka angielskiego, ale też przy okazji spędzania czasu z rodziną, bo oczywiście zachęcamy do wspólnego rodzinnego przygotowywania posiłków. 

Szkoła Helen Doron w Lublinie zorganizowała przy tej okazji fantastyczny rodzinny konkurs kulinarny – ileż przy tym było radości!