Zabawy z językiem angielskim mogą być dla Twojego dziecka fantastycznym sposobem na naukę języka angielskiego podczas wakacji. Przemycane do codziennych czynności gry językowe dla dzieci, stają się Waszym rytuałem i pomagają wspólnie spędzić czas. Język angielski na wakacjach może być fajny – zobacz, jakie mamy dla Was pomysły.

Język angielski na wakacjach – dlaczego warto o nim pamiętać?

Angielski na wakacjach? A może “dać dziecku trochę odpocząć?” Z metodą nauczania Helen Doron Twoje dziecko nie musi i nie będzie miało potrzeby przerywania nauki języka angielskiego.

Dzięki temu, że drugi język jest w naszych szkołach traktowany jak naturalny język komunikacji, nasi uczniowie nie czują potrzeby przerywania nauki. To trochę tak, jakby Twoje dziecko nagle na dwa miesiące miało przestać mówić po polsku. 

Kontakt z angielskim podczas wakacji jest też dodatkowym sposobem na to, by we wrześniu Twoje dziecko z radością wróciło do rówieśników i szkolnych obowiązków.

To, że wakacyjne “lekcje” będą odbywały się w wybranym przez Was czasie i miejscu spowoduje, że dwujęzyczność będzie po prostu naturalną przyjemnością.

Jak więc zrobić, by letni czas zabawy i szaleństw na świeżym powietrzu upłynął pod znakiem języka angielskiego? Przede wszystkim – nie wprowadzaj rewolucji w Waszym rytmie letniego wypoczynku, to bardzo ważne. Wprowadź angielski do codziennych zajęć i zabaw. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów i wskazówek. 

Zabawy po angielsku w czasie wakacji

Zanim ruszycie na wakacje

Planowanie podróży czy spędzania letniego czasu z rodziną jest równie ekscytujące i przyjemne, co sam wyjazd. Jeśli od dawna wiesz dokąd pojedziecie i zostało Wam tylko spakowanie walizek oraz sprawdzenie wartych odwiedzenia miejsc – zróbcie to po angielsku! 

Wciągnij swoje dziecko w poznawanie kraju lub wakacyjnej destynacji. Otwórzcie mapę Google lub rozłóżcie na stole tradycyjną mapę.

Nazywajcie góry, jeziora, atrakcje po angielsku. Sprawdź z dzieckiem, jak nazywają się miejscowości, restauracje, dania w karcie w języku angielskim. Czy nie fantastycznie brzmi “lobser”, “squid”, “deep water rose shrimp”?

Zaproponuj swojemu dziecku narysowanie karty menu w języku angielskim! Pewnie znajdą się tam głównie przekąski (snacks) oraz słodkości (something sweet), ale zachęć dziecko do napisania kilku zestawów, jakich chętnie by spróbowało z regionalnych greckich czy chorwackich dań.

Może się okazać, że masz w domu małego smakosza owoców morza (seafood), który chętnie narysuje ośmiornicę (octupus) lub sardynki (sardines). Przyjmij od swojego malucha zamówienie, wytnij z kolorowych gazet wybrane przez niego dania i nie zapomnij o przyniesieniu rachunku!

Nauczycie się nie tylko nowych zwrotów i zachowania w restauracji, ale i smacznie spędzicie czas w czasie oczekiwania na prawdziwe wakacje!

Mamo, co będziemy zwiedzać? 

Zabawy z językiem angielskim dla dzieci są wielką przygodą i doświadczeniem, które Twoje dziecko zapamięta na długo. Kiedy będzie wspominało zabawy na plaży czy w ogrodzie, będzie umiało nazwać  zjawiska i uczucia w języku angielskim.

Czy planujecie odwiedzić ciekawe muzea lub zabytki? Sprawdź, jak nazywają się one w języki angielskim.

Chcecie zobaczyć Muzeum Toruńskiego Piernika? Fantastycznie! Strona internetowa tego miejsca napisana jest również w języku angielskim (Museum of Toruń Gingerbread). Sprawdź czy atrakcje, które odwiedzicie, mają swoje anglojęzyczne strony. Jeśli nie mają – z pomocą zawsze przyjdzie Wikipedia. 

Jeśli planujecie wyjazd zagraniczny, zabawy z językiem angielskim warto zacząć właśnie na stronach Wiki. Wpisz w wyszukiwarkę np. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach” i z paska po lewej stronie wybierz tłumaczenie treści na język angielski. Zaznacz pojęcia, które mogą Was zainteresować (rzeźba, pomnik, płaskorzeźba, ruiny, sztuka starożytna, prehistoria) i daj swojemu dziecku kredki.

Zobaczysz, jak Twoja pociecha wyobraża sobie miejsce, do którego pojedziecie. Może między greckimi kolumnami ukryły się dinozaury, a na schodach antycznego teatru czają się jednorożce? Dobrej zabawy po angielsku! 

Angielski w czasie wakacji

Język angielski na wakacjach w domu

Jeśli nie planujecie dalekich wojaży i zostajecie w domu, by Wasze dziecko mogło spędzić czas z rodziną, mamy dobre wiadomości. Zabawy po angielsku sprawdzą się równie dobrze w babcinym ogrodzie czy nad jeziorem co przy basenie w tropikach.

Pamiętaj, twoje dziecko ciągle odkrywa świat. Jakie masz wspomnienia z wakacji? Czy to na pewno widok z okna samolotu, piramidy i hotelowy leżak? Idziemy o zakład, że pamiętasz smak rozgrzanych słońcem truskawek, zdarte kolana i spanie pod namiotem.

Gry i zabawy po angielsku dla dzieci są też świetnym sposobem na chłodny, deszczowy lipiec czy zmęczenie po całodniowym słońcu. Przy pakowaniu torby na plażę pokazuj swojemu maluchowi przedmioty i pytaj, jak się nazywają w drugim języku. A na deptaku zamówcie gofra w języku angielskim!. Sprawdź, jakie gry karciane w języku angielskim są w Waszej księgarni.