Dzieci uczą się języka matki już w okresie prenatalnym

Naukowcy przebadali noworodki pod względem rozpoznawalności głosek. Policzyli, ile razy dziecko będzie ssało smoczek, kiedy usłyszy różne dźwięki. Dzieci ssały mocniej, kiedy słyszały głoski obcego ich matkom języka.

Z najnowszych badań wynika, że dzieci poznają swój język ojczysty jeszcze przed swoimi narodzinami. Słuch u dzieci rozwija się około 30 tygodnia życia płodowego. Słyszą one głos mamy przez kolejne dwa miesiące, które zostały do końca ciąży. Naukowcy zbadali 40 Amerykańskich i Szwedzkich noworodków, żeby zobaczyć, czy są one w stanie odróżnić głoski występujące w językach ich rodziców, czyli w angielskim i szwedzkim.

Każdemu noworodkowi ( wiek od 7 do 75 godzin życia) dano smoczek, a następnie liczono, ile razy będzie go ssało. W czasie ssania dzieci słuchały nagranych szwedzkich i angielskich głosek. Im mocniej ssały, tym dłużej dźwięki były odtwarzane. Obserwując reakcję noworodków badacze stwierdzili, że o stopniu zainteresowania danymi dźwiękami, świadczy intensywność ssania smoczka.

Amerykańskie dzieci zajmowały się tylko ssaniem, kiedy odtwarzano im szwedzkie głoski, ponieważ nie słyszały ich przed swoimi narodzinami. Nie były nimi zainteresowane. Szwedzkie noworodki ssały częściej, gdy słyszały angielskie głoski.

Badaczy wykluczyli możliwość nauczenia się przez dzieci ojczystych języków w czasie od urodzenia do momentu badania. Upłynęło go zbyt mało. Dzieci odróżniają zatem dźwięki ojczystego języka rodziców, prawdopodobnie dzięki temu, że słyszą go i uczą się jeszcze w życiu prenatalnym.

Profesor psychologii Christine Moon, który prowadził badania, zauważył: “Tuż przed swoimi narodzinami dzieci robią to, co będą kontynuowały w czasie swojego niemowlęctwa i dzieciństwa – uczą się języka.”

Napisane na podstawie artykułu “Babies Seem to Pick Up Language in Utero” Nicholas Bakalar
http://well.blogs.nytimes.com/2013/01/07/babies-seem-to-pick-up-language-in-utero/
jezyki w zyciu płod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.