Zapewne wiesz już, że codzienne otoczenie dziecka językiem angielskim najlepiej rozwija u niego mówienie w drugim języku. W tej kwestii świetnie sprawdzą się zajęcia integracyjne po angielsku. Jednak co jeśli dziecko jest rozproszone, zmienia zasady lub wcale nie chce się bawić? To normalne, że dzieci są ruchliwe i trudniej skupić im uwagę, zwłaszcza podczas wymagających umysłowo aktywności. Zadbaj o bardziej angażujące zabawy, które dają maluchowi więcej satysfakcji. Istnieje wiele zabaw, które rozwijają u dzieci większą uważność i zachęcają do wykonywania poleceń.

Pomysły na angażujące zabawy integracyjne po angielsku

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę naszym zdaniem najciekawszych zabaw, które sami wplatamy w nasze zajęcia integracyjne po angielsku. Łączą naukę drugiego języka ze szlifowaniem skupienia, refleksu oraz pamięci u dzieci. Przede wszystkim jednak pozwalają najmłodszym integrować się ze sobą, ośmielają maluchy i ułatwiają zawieranie nowych przyjaźni.

  1. Simon says – w tej zabawie jedna osoba jest Simonem. Simon mówi, co ma robić reszta, na przykład siadać, skakać, tańczyć, śpiewać czy klaskać. Istnieje jednak pewien element podchwytliwy: polecenia wykonuje się tylko, gdy wypowiadana jest fraza „Simon says”. Jeśli polecenia nie poprzedzają te słowa, nie należy go wykonywać. Simonem może być każdy, zarówno rodzic, jak i dziecko. Im więcej uczestników zabawy, tym lepiej. Dlatego warto proponować ją, gdy malucha odwiedzają koledzy i koleżanki. Tytułowy Simon może nosić dowolne imię, na przykład ulubionej postaci z bajek.
  2. Światło zielone, światło czerwone – polega na nadawaniu znaczenia kolorom, które oznaczają różne aktywności. Przykładowo kolor zielony może oznaczać skakanie, czerwony siadanie, fioletowy robienie obrotów, a niebieski bieganie. Można pokazywać lub mówić nazwy kolorów, wcześniej wyjaśniając zasady gry. Podobnie jak w przypadku pierwszej propozycji ta zabawa najbardziej angażuje grupę dzieci.
  3. I spy… – czyli widzę coś na daną literę lub opisuję coś, co widzę. Świetnie można bawić się w to zarówno w większej grupie, jak i w dwie osoby. Co więcej, to popularna zabawa w podróży, gdy krajobraz za oknem szybko ulega zmianie. Zależnie od poziomu językowego dziecka, można wybierać łatwiejsze lub trudniejsze do opisania obiekty. 
  4. Tor z przeszkodami – polega na przejściu ze startu do mety, jednak po drodze trzeba wykonać wszystkie niezbędne zadania. Dzieci uwielbiają przechodzić pod stołami, okrążać krzesło, szybko zamieniając w wyobraźni zwykły pokój w prawdziwy plac zabaw. 
  5. Follow the leader – to zabawa w naśladownictwo, która odbywa się bez słów. Leader, czyli przywódca, pokazuje reszcie, co trzeba robić. Uczestnicy zabawy naśladują go, jak najdokładniej potrafią.
#33 Przez naukę angielskiego zmieniam życie dzieci. Agnieszka Mikosz | Podcast Angielski z przyszłością

Co robić, by zabawy po angielsku integrowały?

Jeżeli aranżujesz zabawę integracyjną dla najmłodszych, pamiętaj o swojej roli opiekuna. Upewniaj się, czy wszystkie dzieci bawią się dobrze. Możesz zachęcać nieśmiałe maluchy do przejmowania inicjatywy, np. w zabawie Simon says. Staraj się wyrównywać szanse i dobierać aktywności w taki sposób, by każdy miał szansę się wykazać.

Dopasuj poziom trudności do wieku i umiejętności dziecka

Jeśli zabawy integracyjne po angielsku są zbyt trudne, maluchy się zniechęcają – nikt przecież nie lubi przegrywać. Z tego powodu dostosuj poziom trudności do indywidualnych możliwości uczestników gry.

Przykładowo dla kilkulatków lepiej sprawdzą się proste polecenia wyrażane jednym słowem: jump, sit, run, laugh czy hug.

Pamiętaj, że powinny być to dobrze znane dzieciom słowa, z którymi miały styczność już wcześniej. Ewentualnie możesz pokazać, co oznacza nowe słowo, ale nie wprowadzaj ich zbyt dużo. Starsze dzieci potrzebują większej stymulacji umysłowej.

W ich przypadku lepiej sprawdzą się bardziej skomplikowane polecenia, na przykład touch your nose, stand on one leg, raise your hand czy run very slowly.

Zmieniaj i urozmaicaj zabawy, by nikt się nie nudził!

Żeby utrzymać uwagę i zaangażowanie najmłodszych, dbaj o różnorodność. Część maluchów pewnie ma swoje ulubione aktywności, ale warto zachęcać je do próbowania nowych zabaw. Czasem wystarczy tylko zmienić niektóre detale, np. wyjść na świeże powietrze czy ustalić nowe zasady. Dzieci uwielbiają podpowiadać rozwiązania w takich kwestiach!

Zobacz też: Sporty po angielsku, czyli jak spędzać aktywnie czas z dzieckiem ucząc się angielskiego

Jakie korzyści dają integracyjne zabawy na koncentrację i współpracę?

Zajęcia integracyjne po angielsku to nie tylko sposób na spędzenie czasu wolnego i spożytkowanie dziecięcej energii. Takie zabawy gwarantują maluchom również szerokie możliwości rozwoju. 

  • Jeśli bawicie się po angielsku, to świetny sposób na codzienną naukę drugiego języka. Dziecko może w ten sposób efektywnie poszerzać zasób słownictwa.
  • Zabawy integracyjne po angielsku, które skupiają uwagę, pozwalają wyciszyć się nieco dzieciom z nadmiarem energii. Dostarczają maluchom ogrom satysfakcji z poprawnie wykonywanych działań. Nie zapominaj chwalić sukcesów malca, to dla niego bardzo ważne!
  • Wiele z wymienionych wyżej zabaw uczy pracy w grupie, na przykład przyjmowania określonych ról. Dzięki temu dziecko może uczyć się postępowania zarówno w roli przywódcy, jak i wykonawcy poleceń. Maluch uczy się, jak słuchać drugiej osoby, a także jak wydawać polecania, by być rozumianym.
  • W dobie bajek i gier na urządzeniach elektronicznych coraz trudniej zainteresować dziecko zabawą off-line. Aktywności prowadzone w przemyślany sposób pokazują dziecku, że ruch i integracja z ludźmi na żywo przynoszą najwięcej frajdy.

Już wiesz, jak inspirujące mogą być zajęcia integracyjne po angielsku

Zabawy prowadzone przez lektorów naszej szkoły językowej to nierzadko inspiracja dla rodziców maluchów do aranżowania podobnych aktywności w domu. Możesz wykorzystać nasze propozycje np. podczas imprezy urodzinowej malca lub rodzinnego wyjazdu na wakacje. W zabawach integracyjnych mogą uczestniczyć mali i duzi – grunt, by mówili po angielsku i miło spędzali czas!