W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest również w innych krajach. W Wielkiej Brytanii dziadkowie świętują w pierwszą niedzielę października. Dzisiaj opowiemy Wam więcej o tradycji obchodzenia Dnia Babci i Dnia Dziadka. 

Dzień Babci i Dziadka – jak to jest w krajach anglojęzycznych? 

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie Dzień Babci i Dziadka świętowany jest w innych niż w Polsce terminach. W USA i Kanadzie jest to pierwsza niedziela po Święcie Pracy (we wrześniu), a w Wielkiej Brytanii to pierwsza niedziela października.

W każdym z tych krajów dziadkowie obchodzą swoje święto wspólnie. Babci oraz Dziadka. Angielska nazwa na dzień babci i dziadka brzmi National Grandparents Day i ma swój oficjalny hymn! Jest to utwór A Song for Grandma and Grandpa. Podobnie jak w Polsce, W Wielkiej Brytanii organizowane są przedstawienia w przedszkolach i szkołach.

Do tradycji należą też spotkania rodzinne w ogrodzie i rozpalanie grilla. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nauka słówek po angielsku była zabawą dla całej rodziny. Przy okazji Dnia Babci i Dziadka możecie poćwiczyć słownictwo związane z tym świętem. Teraz opowiemy, jak narodziła się polska tradycja świętowania dnia babci i dziadka – a to naprawdę niezwykle ciekawa i zaskakująca historia. 

Dzień Babci w Polsce

Tradycja świętowania Dnia Babci sięga lat 60. W 1964 roku w jednym z artykułów pisma „Kobieta i Życie” zapytano czytelników, co sądzą o pomyśle, by uhonorować babcie odrębnym świętem. Niestety, nie spotkało się to ze zbyt szerokim zainteresowaniem. Rok później wydarzyło się jednak coś, co zmieniło ten stan rzeczy.

W 1965 roku, 21 stycznia w poznańskim Domu Kultury wystawiono sztukę Alejandro Casony „Drzewa umierają stojąc”. Występowała w niej Mieczysława Ćwiklińska, wybitna aktorka, która grała rolę babci.

Aktorka obchodziła tego dnia urodziny, na scenę po spektaklu wszedł więc Ryszard Danecki dziennikarz „Expressu Poznańskiego” z tortem urodzinowym. Redaktor, kiedy wręczał Ćwiklińskiej tort i kwiaty powiedział, że to z okazji Dnia Babci. Już następnego dnia w poznańskich cukierniach można było kupić torty z dedykacją “ Dla Babci”.

Pomysł przyjął się błyskawicznie i rozpowszechnił w całym kraju. W takich zaskakujących okolicznościach 21 stycznia 1966 roku został ogłoszony pierwszym oficjalnym, ogólnokrajowym Dniem Babci i obchodzimy go do dzisiaj.

Dzień Dziadka w Polsce

Przyjmuje się, że obchody Dnia Dziadka to tradycja amerykańska. Przez wiele lat po ustanowieniu Dnia Babci nie świętowano w naszym kraju Dnia Dziadka.

Zmiany społeczne następowały w naszym kraju coraz szybciej i już na początku lat 70 w prasie zaczęły pojawiać się pierwsze pomysły na ustalenie daty Dnia Dziadka. W wieczornym programie telewizyjnej Jedynki ogłoszono nawet konkurs na najlepszą datę dla Dnia Dziadka.

Padały różne propozycje, jedną z nich była data urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja. Finalnie ustalono, że Dzień Dziadka będziemy obchodzić dzień po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. 

Babcia po angielsku i dziadek po angielsku, czyli trochę słówek

Jak jest babcia po angielsku, a jak jest dziadek po angielsku? Jak ułożyć wierszyk na Dzień Babci i Dzień Dziadka? Już spieszymy z pomocą! 

Zaczniemy od podstaw. Babcia to grandmother, a dziadek grandfather. Razem są dziadkami, więc użyj określenia grandparents. Pradziadkowie to great-grandparents. 

Świętowanie to celebrating, prezent – oczywiście gift. A jak będzie rozpieszczać? Rozpieszczanie to po angielsku be indulgent! Użyjemy tego określenia również wtedy, kiedy chcemy powiedzieć, że babcia jest pobłażliwa (indulgent) a dziadek wyrozumiały (indulgent). Jakie znacie słówka po angielsku, które pasują do Dnia Babci i Dnia Dziadka? 

Życzenia na dzień babci i dziadka po angielsku

Życzenia na dzień babci i dziadka po angielsku warto sobie zapisać i zapamiętać. Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów. 

Kochani Dziadkowie, 

dziękuję, że jesteście dla mnie tacy dobrzy. Bardzo lubię spędzać z Wami czas. Każda chwila z Wami jest dla mnie szczęśliwa. Bardzo Was kocham.

Kochana Babciu, 

jesteś najlepsza babcią na świecie. Wiem, że bardzo mnie kochasz i ja kocham Ciebie. Bardzo lubię wszystko, co gotujesz i jak się o mnie troszczysz. Życzę Ci dużo zdrowia i radości j jak najwięcej czasu spędzonego ze mną.

Dearest Granny,

You’re the best Grandma in the world. I know how much you love me and I love you very much too. I love your cooking and that you care for me so much. I wish you lots of health and happiness and I hope we get to spend a lot of time together.

Love, …

Dear Grandma,

May your days be filled with joy and good spirit, love of your children and … patience for your grandkids 😉

Your grandson Johnny

Dear Grandpa,

I wish you much health, smile and strength so you can keep me company till you are 100!

Your granddaughter Eva

Kochany Dziadku, 

w dniu Twojego święta życzę Ci zdrowia i radości. Jesteś moim ukochanym dziadkiem i dziękuję Ci za każdy wspólny czas. Bardzo lubię się z Tobą bawić i przeżywać przygody. Jesteś najlepszym dziadkiem na świecie

Dearest Grandpa,

Today we celebrate you and so I wish you lots of health and happiness. I love you to bits and I’m so grateful for every moment we get to spend .together. My best times are playing with you and the adventures we have. You are the best grandpa in the whole wide world.

Dzień babci i dziadka wierszyk po angielsku:

Grandmas and Grandpas are everything nice.

Like presents and candy and strawberry ice.

And chocolate fudge sundaes, with cherries on top.

And popcorn and peanuts and grape soda pop.

In winter or summer, in rain or in sun,

Grandmas and Grandpas are wonderful fun!

Grandparents are meant for kisses and hugs,

For watching rainbows and catching bugs,

For baking all of your favourite things,

For books to read and songs to sing.

Warto uczyć nasze dzieci, zapamiętywania treści rymowanek, wierszyków i piosenek w języku angielskim. Dzięki temu dzieci dużo rzadziej odczuwają, co to bariera językowa i chętniej mówią po angielsku w dowolnym środowisku.