Dzień Matki to jedno z tych świąt, o którym pamiętają wszyscy. Opowiemy dziś o tradycji Dnia Matki w Polsce i za granicą, przypomnimy zwroty i słówka, które mogą się przydać. Podejrzewamy, że wiesz, jak jest mama po angielsku, ale czy wiesz, że święto to obchodzi się bardzo różnie, za to na całym świecie? Na koniec, zaproponujemy Ci treści niebanalnych życzeń dla mamy. Pamiętaj, mamy są różne: to mamy biologiczne i adopcyjne, czasami ciocie, siostry, babcie. Warto o nich szczególnie pamiętać w dniu ich święta. 

Dzień Matki po angielsku: kiedy jest Dzień Mamy?

Dzień Matki w Polsce obchodzimy 26 maja. Święto to, obchodzone w wielu krajach całego świata, często jest ruchome, podobnie jak Dzień Babci i Dziadka,  czyli nie zawsze wypada tego samego dnia.

Jeżeli zapytamy kiedy jest Dzień Matki w krajach anglojęzycznych, trzeba powiedzieć, że w krajach anglojęzycznych, czyli Kanadzie, USA, Nowej Zelandii, Australii Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja.

Druga niedziela maja to też Dzień Matki w: Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Niemczech, Japonii, Holandii, RPA, Turcji, Ukrainie i we Włoszech.  

Norwegowie świętują Dzień Matki w drugą niedzielę lutego, Wielka Brytania i Irlandia czczą mamy w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu (Lent), we Francji czy Szwecji Dzień Mamy to ostatnia niedziela maja.

Są też kraje, które nie lubią sobie robić większych kłopotów i datę Dnia Matki ustaliły jako stałą. Są to:

Bułgaria, Wietnam – 8 marca

Irak, Arabia Saudyjska – 21 marca

Meksyk, Gwatemala – 10 maja

Tajlandia – 12 sierpnia

Malawi – 15 października

 
#31 Moje dzieci po prostu myślą po angielsku. Iza Lutek | Podcast Angielski z przyszłością

Dzień Matki: matka po angielsku czy po amerykańsku? 

Szalenie ciekawa historia wiąże się z Dniem Matki w Stanach Zjednoczonych. Przy okazji, w USA Dzień Matki 2023 obchodzi się  w niedzielę 14 maja. Amerykański Dzień Matki (Mother’s Day) został stworzony  przez Annę Jarvis w 1908 roku. 

Anna, chcąc upamiętnić swoją zmarłą mamę, wpadła na pomysł, by ustanowić dzień, w którym szczególną pamięcią uhonorowałoby się poświęcenie, z jakim matki zajmują się swoimi dziećmi. Zwróciła się o wsparcie finansowe do  właściciela domu towarowego z Filadelfii, Johna Wanamakera, który poparł jej pomysł i tak – w maju 1908 roku  – odbyły się pierwsze obchody Dnia Matki w kościele metodystów w Grafton w Wirginii Zachodniej.

Święto od razu miało charakter komercyjny, obchody Dnia Matki odbyły się bowiem również w jednym ze sklepów Wanamaker w Filadelfii. Oficjalnym świętem narodowym (w Polsce Dzień Matki nie jest świętem narodowym) stało się w 1914 roku.

Anna Jarvis nie zgadzała się z kierunkiem, w jakim poszło świętowanie Dnia Matki, chciała zwrócić uwagę na rolę kobiet, a nie napędzać sprzedaż okolicznościowych gadżetów. Pomysłodawczyni Dnia Matki spędziła resztę swojego życia i wydała cały swój majątek na walkę z komercjalizacją Dnia Mamy. 

Dzień Matki: jak jest mama po angielsku i kilka innych przydatnych słówek

Prawie każdy wie, jak jest mama po angielsku. Życzenia na dzień mamy zazwyczaj są dość powtarzalne. Dlatego proponujemy Ci (jak zawsze w Helen Doron English!) coś nowego. Przygotowaliśmy życzenia na dzień Mamy, które ją z pewnością zaskoczą! 

Życzenia na Dzień Mamy po angielsku:

  • You’re my favorite mom in the whole world. Oh, wait — you’re my only mom. With love, ….   Happy Mother’s Day!
  • Mom, you’ve always had the best style. Yes, even your mom jeans! Happy Mother’s Day!
  • Happy Mother’s Day to my greatest teacher, my best friend, and my cheapest therapist.
  • Mom, you were right (about everything). Happy Mother’s Day.

Wiesz już, kiedy jest Dzień Mamy, wiesz jak jest mama po angielsku 😉 i znasz życzenia na dzień mamy. Przy okazji, nie możesz tego przegapić! Może już nie w tym roku,ale w kolejnym koniecznie wyślij komuś  nasze życzenia walentynkowe

Dzień Matki: jeszcze więcej życzeń na Dzień Mamy po angielsku! 

Suprise! Mamy tego więcej! Inne życzenia dla mamy po angielsku, jakie możesz wykorzystać to:

You can hang out with your friends and feel like you are still in your 20s because, after Mother’s Day, your regular routine continues. Happy Mother’s Day.

Mom, in my heart you occupy a special place. Right next to the PlayStation and Netflix. Happy Mother’s Day.

Thanks for showing me how funny I will look in the nearest future after having children and doing some run-around. Happy Mother’s Day.