Wielkanoc po angielsku to Easter. Z pewnością znasz niektóre brytyjskie zwyczaje obchodzenia Wielkiej Nocy, ale niektóre mogą Cię zaskoczyć. Dziś opowiemy o tym, jak obchodzi się Wielkanoc po angielsku i jak można złożyć życzenia wielkanocne po angielsku. Happy Easter!

Zanim przejdziemy do życzeń wielkanocnych po angielsku, zapraszamy też do lektury artykułu: Miesiące po angielsku, ich wymowa oraz pochodzenie

Święta wielkanocne po angielsku: jak się to zaczęło

Święta wielkanocne, podobnie jak wiele innych świąt obchodzonych dziś w obrządku religijnym, ma swoje korzenie w tradycji pogańskiej. Historycznie, Wielkanoc była świętem pożegnania zimy i przywitania wiosny, a więc symbolicznym zwycięstwem życia nad śmiercią. Święta tego typu były obchodzone w czasie przesilenia wiosennego w wielu różnych, często niepowiązanych ze sobą, kulturach i społecznościach.  Słowo Wielkanoc zarówno po angielsku – Easter, jak i po niemiecku – Oster, pochodzą od imienia bogini płodności Ēostre lub Eastre.

Kiedy chrześcijaństwo zaczęło wypierać pogaństwo, a papież Grzegorz Wielki wydał swoje dekrety, kościół przejął innowiercze święta, wraz z ich tradycjami i symbolami, nadając im nowe znaczenie oraz zmienił znacznie sposób ich obchodzenia. Symbolikę przechodzenia zimy w wiosnę zamieniono na  obietnicę zbawienia i życia wiecznego.

Skoro już jesteśmy przy nadejściu wiosny – co czeka nas przecież już zaraz – sprawdź, jak dzieci obchodzą pierwszy dzień wiosny po angielsku.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Wielkiej Brytanii?

Święta wielkanocne w wydaniu angielskim  wyglądają inaczej niż te po polsku ;). Brytyjczycy świętują Wielkanoc zdecydowanie mniej poważnie niż my. Może to wynikać z dominującej u nich religii (anglikanizm), która na ogół jest bardziej liberalna od katolicyzmu,  a może z przyczyn kulturowych i tego, że Brytyjczycy są po prostu bardziej wyluzowani (czy widziałaś już artykuł o angielskim poczuciu humoru?)

Brytyjczycy obchodzą święta Wielkiej Nocy z radością i humorem. Tutaj Wielkanoc ma dużo bardziej świecki charakter, ponieważ spędzana jest w gronie nie tylko rodzinnym, ale także wśród przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Jak zawsze, bardzo ważne jest to, co się zjada w Anglii w czasie Wielkiej Nocy!

Brytyjczycy tradycyjnie spotykają się z najbliższymi podczas dużego, wielodaniowego obiadu. Serwuje się same pyszności: aromatyczną roast lamb (pieczoną jagnięcinę), waniliowy Easter pudding (budyń wielkanocny), simnel cake (ciasto z marcepanem!) oraz hot cross buns (bułeczki z przyprawami korzennymi). Dzieci mogą liczyć na gry, zgadywanki i zabawy.

Wielkanoc po angielsku: słowniczek

W Wielkanoc oczywiście najważniejsze są… jaja! (eggs). Co można zrobić z jajkami na Wielkanoc?

Egg hunt – polowanie na jajka. To brytyjska świecka tradycja, podczas której dorośli ukrywają słodkie jajka (czekoladowe, cukrowe) w ogrodzie lub domu (w razie niepogody). Dzieci, wyposażone w koszyczki lub wiaderka, ruszają na polowanie. 

Easter egg – pisanka. Pisanki brytyjskie są bardzo podobne do naszych.

Easter bunny – wielkanocny króliczek/zajączek. Jeśli mowa o tym słodkim, z czekolady, powiemy chocolate bunny.

A co chrupią zajączki? Carrot – marchewkę. Wiosenne kwiaty to żonkile –  daffodils,. W krajach anglojęzycznych podczas Wielkiej Nocy zjada się hot-cross buns – gorące bułki ze znakiem krzyża. Tradycyjnie, z jajek robimy wydmuszki oraz kolorowe pisanki (Traditionally, we make blown eggs or colourful easter eggs).

Blown egg – wydmuszka. Co ciekawe, częściej niż w Polsce, pojawiają się wydmuszki z jaj gęsich.
Easter lamb – baranek wielkanocny

Easter basket – koszyk wielkanocny

Blessed Easter food – święconka

Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna

Życzenia na wielkanoc po angielsku: Happy Easter, czy coś więcej?  

Życzenia wielkanocne po angielsku można wyrazić na wiele sposobów. Pokażemy Ci zarówno te najprostsze, jak i trochę bardziej skomplikowane życzenia na Wielkanoc po angielsku. Znajdą się również życzenia po angielsku dla dzieci.

Jak złożyć życzenia na Wielkanoc po angielsku? Można po prostu napisać:

Have a joyful Easter! – Radosnych Świąt Wielkanocnych!
Happy Easter! – Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Warm Easter wishes from our family to yours!– Ciepłe życzenia Wielkanocne od naszej rodziny dla twojej!

Have a wonderful Easter! – Życzę Ci wspaniałych Świąt Wielkanocnych.

Kartkę wielkanocną możesz podpisać również:

Easter greetings to you and your family! – Wielkanocne pozdrowienia dla Ciebie i Twojej rodziny!

Happy Easter to you and all your family! – Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Ciebie i całej Twojej rodziny!

May this season of renewal bring you an abundance of peace and overwhelming love. – Niech ten czas odnowy przyniesie ci dużo spokoju i mnóstwo miłości.