Wszyscy wiedzą, kiedy jest Dzień Kobiet. 8 marca to święto kobiet już od ponad 100 lat. Po raz pierwszy świętowano Dzień Kobiet w USA w 1909 roku. Międzynarodowy Dzień Kobiet przypada w różnych dniach w zależności od kraju i jest zazwyczaj hucznie obchodzony. Dziś opowiemy o niezwykłej historii Dnia Kobiet i nauczymy się wielu przydatnych słówek z nim związanych. Poznacie też ciekawostki o Dniu Kobiet.

Szczęśliwego Dnia Kobiet: jak to było z historią

Dzień Kobiet to nie tylko kwiatki i życzenia. To bardzo ważne święto, upamiętniające wydarzenia sprzed lat, dzięki którym dzisiaj kobietom pracuje i żyje się lepiej. Już na samym początku XX wieku, kobiety organizowały się w zakładach pracy, aby protestować przeciwko nierównemu traktowaniu.

Nie wszyscy wiedzą, ale jeszcze w 1900 roku, kobiety w wielu państwach nie mogły chodzić do teatru, uczyć się i robić jakiejkolwiek kariery. Powszechne było również to, że kobiety nie mogły studiować takich kierunków jak medycyna, malarstwo, inżynieria, historia. Nie mogły uczyć się języków obcych. Dziś wydaje się nam to niewyobrażalne, ale jeśli spojrzymy na historię, tak właśnie było.

Przyjmuje się, że Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z protestów robotniczek w Ameryce Północnej i Europie. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku, kilkanaście tysięcy kobiet rozpoczęło strajk w fabryce odzieżowej. Kobiety pracowały tam przez całą dobę, za dnia i w nocy, otrzymując głodowe wynagrodzenia. Były zastraszane, poniżane i dręczone w miejscu pracy.

Kobiety domagały się poprawy warunków pracy oraz dostępu do prawa wyborczego. (Tak, w czasach, kiedy rodziła się Twoja prababcia kobiety nie miały dostępu do praw wyborczych, czyli nie mogły głosować w wyborach i wybierać rządu – wyobrażasz to sobie?). Właściciel fabryki nie zaakceptował strajku i w pogardzie do kobiet – zamknął je w fabryce. Wybuchł pożar, a życie w ogniu straciło wtedy prawie 130 kobiet.

Przy okazji, warto zapamiętać, że słowami „Kobiety, przyszłość Wasza w ręku Waszym! Zdobywajmy prawa!” w 1917 roku apelowały robotniczki Komitetu Wykonawczego Zjazdu Kobiet Polskich. Dopiero rok później, 28 listopada 1918 r., polskie kobiety wywalczyły prawa wyborcze.

Teraz przejdziemy do części praktycznej z językiem angielskim – nauczymy się, jak jest dzień kobiet po angielsku i poznamy przydatne zwroty po angielsku na Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet po angielsku: Woman’s Day 

Pewnie wiesz, jak jest mama po angielsku. Kobieta po angielsku to woman, a  Międzynarodowy Dzień Kobiet – International Women’s Day. Kiedy jest Dzień Kobiet też już wiesz, teraz zajmiemy się słownictwem. Jest wiele słów, jakimi możemy określić kobietę w zależności od jej wieku, stanu cywilnego i naszej z nią relacji:

dziewczynagirl
kobietafemale / woman
singielkasingle woman
mężatkamarried woman
rozwódkadivorcée 
feministkafeminist 
dziewuszkagirlie 
kobietkalittle woman
laskachick / babe
partnerkapartner
pannaMiss
paniMrs / Ms / madam

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, jak powiedzieć kobieta po angielsku. Teraz nauczymy się, jak brzmią życzenia na Dzień Kobiet po angielsku.

Życzenia na Dzień Kobiet po angielsku

Życzenia na Dzień Kobiet po angielsku mogą mieć różną formę. Od tych podstawowych, które możemy złożyć bez zobowiązań:

Happy Women’s Day! – Szczęśliwego Dnia Kobiet!

You are such a unique woman. All the best for Women’s Day! – Jesteś taką wyjątkową kobietą. Wszystkiego najlepszego w  Dniu Kobiet!

Wishing you a Happy Women’s Day! – Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

Po bardziej rozbudowane i mniej oczywiste życzenia na Dzień Kobiet po angielsku:

I’m so glad to have you in my life. – Jestem szczęściarzem, że jesteś w moim życiu.

I’ve never met anyone so charming – Nigdy nie spotkałem nikogo tak czarującego.

When I’m with you, I forget about everything else. – Kiedy jestem z tobą zapominam o wszystkim.

You are the person for whom I would do everything. – Jesteś kimś, dla kogo zrobiłbym wszystko.

There is something very captivating about you. – Jest w Tobie coś bardzo urzekającego.

You have the most beautiful look  in whole  world! – Masz najpiękniejsze spojrzenie na całym świecie!

You make my heart beat faster. – Sprawiasz, że moje serce bije szybciej.

You’re so special. – Jesteś wyjątkowa.

Warto nauczyć się tych kilku zwrotów i na ich bazie budować własne, rozwijać je o znane nam synonimy i po prostu  bawić się językiem.