Angielskie śniadanie, zwane także Full English Breakfast, to jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni brytyjskiej. Także w Polsce znajdziemy je prawdopodobnie w większości miejsc serwujących śniadania. 
Spożywane jest wcześnie rano,  by dostarczyć energii na cały dzień. Oprócz tego,  że taki posiłek jest niezwykle smaczny, to jest także bardzo kaloryczny i ciężkostrawny dlatego nie polecam Ci go jeść codziennie!
Chcesz wiedzieć czym dokładnie jest śniadanie angielskie i co zawiera? Zapraszam Cię dalej! 

Śniadanie po angielsku – historia 

Tradycyjne angielskie śniadanie powstało kilka wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o podobnych posiłkach datuje się na XVIII wiek – więc można je uznać za jedno z najstarszych istniejących po dziś dzień tradycyjnych dań. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii języka angielskiego przeczytaj nasz artykuł!

Początki tego śniadania były znacznie skromniejsze niż dzisiejsza wersja. Wówczas było to bardziej danie dla osób zamożnych i raczej nieosiągalne dla przeciętnych mieszkańców Anglii.

W miarę upływu czasu, brytyjskie śniadanie ewoluowało i stało się bardziej dostępne dla wszystkich warstw społeczeństwa. 

Zaczęło obejmować różne składniki, a jego popularność rosła. Dzisiaj jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych angielskich dań, które jest doceniane zarówno przez mieszkańców Wielkiej Brytanii, jak i turystów z całego świata.

Typowe angielskie śniadanie – składniki

Zanim szczegółowo przyjrzymy się składnikom śniadania brytyjskiego, przeczytaj ten dialog, pomiędzy gościem restauracji, a kelnerem i przyjrzyj się wytłuszczonym wyrazom.

Good morning! I’d like to order a traditional English breakfast, please.

Good morning! Of course, I’d be happy to assist. Our English breakfast consists of bacon, sausages, eggs cooked to your preference (fried or scrambled), toast, and baked beans in tomato sauce. Would you like coffee or tea with your breakfast?

Alright, I’ll have the English breakfast with fried eggs and tea, please.

Certainly, an English breakfast with fried eggs and tea. I’ll bring your order right away. 

—————————————————————————————————————————

– Dzień dobry! Chciałbym zamówić tradycyjne angielskie śniadanie, proszę.

– Dzień dobry! Oczywiście, chętnie Panu podpowiem. Nasze śniadanie brytyjskie składa się z boczku, kiełbasek, jajek w wybranej formie (sadzone lub jajecznica), tostów oraz fasolki w sosie pomidorowym. Czy chciałby Pan kawę lub herbatę do tego śniadania?

– Dobrze, zamawiam śniadanie brytyjskie z jajkami sadzonymi i herbatą.

– Oczywiście, śniadanie brytyjskie z jajkami sadzonymi i herbatą. Zaraz przyniosę Panu zamówienie.

Teraz gdy już pierwsze zapoznanie się ze składem śniadania brytyjskiego masz za sobą, możemy przejść do bardziej szczegółowego opisu. 

Bacon – boczek po angielsku. Jest to najważniejszy składnik tak zwanego full english breakfast. Większość Brytyjczyków nie wyobraża sobie swojego angielskiego śniadania bez boczku. Grube plastry są smażone na złoto, co nadaje daniu wyjątkowy smak.  

Sauages – kiełbaski po angielsku. Nazywane często „kiełbaskami brytyjskimi” –  nieodłączny element śniadania Brytyjczyków. Podobnie jak bacon są smażone na patelni o uzyskania złotego koloru i chrupiącej skórki. 

Eggs – jajka po angielsku. To pod jaką postacią chcesz zjeść jajka w twoim angielskim śniadaniu, zależy tylko od ciebie. Najczęściej na talerzach możemy zobaczyć fried egg czyli jajko sadzone, trochę rzadziej scrabled eggs – jajecznicę.

Coffee – kawa po angielsku. Na początek, często podawana jest kawa. Brytyjczycy słyną z zamiłowania do herbaty (tea), ale kawa również jest popularnym napojem na śniadanie. Możesz wybrać kawę z mlekiem, cukrem lub bez, zgodnie z własnymi upodobaniami.

Beaked Beans – fasolka po angielsku. Tradycyjnie brytyjskie śniadanie je się z białą fasolką w sosie pomidorowym. Obok tłustych kiełbasek i boczku, fasolka stanowi soczyste uzupełnienie. Może mieć lekko pikantny smak, dlatego dobrze komponuje się z resztą śniadania.

Mushrooms – pieczarki po angielsku. Nie są one obowiązkowym składnikiem reprezentatywnego angielskiego śniadania, ale niektóre wariant je zawierają. Podobnie jak bekon i kiełbaski, pieczarki także są podsmażane na patelni. 

Gdy przyjdzie Ci zamówić Full English Breakfast w restauracji, oprócz powyższych składników na talerzu z angielskim śniadaniem znajdą się zapewne jeszcze tosty z chleba, czyli toast.

Irlandzkie śniadanie – odmiany Full English Breakfast  

Tak jak w Polsce wersje jednego dania mogą różnić się w zależności od regionu, w którym są przygotowywane, tak na Wyspach Brytyjskich powstała niejedna odmiana śniadania brytyjskiego. 

Irish Breakfast – irlandzkie śniadanie różni się nieco od angielskiego. Może zawierać dodatkowe elementy takie jak ziemniaki np. w postaci hash browns (placki ziemniaczane). Irish Breakfast to także Black Pudding – nasza kaszanka.

Również w Szkocji można znaleźć odmianę tego dania, które nazywa się „Scottish Breakfast„. Zamiast fasolki, często jest podawana owsianka. 

https://www.youtube.com/watch?v=NSiHEw2J3pI

Jeść śniadanie po angielsku – słowniczek 

  • Have breakfast – jeść śniadanie 
  • Second breakfast  –  drugie śniadanie 
  • Toast – tost 
  • Fry – smażyć
  • Grill –  opiekać, grillować
  • Serve breakfast – podawać śniadanie
  • Plate – talerz 
  • Pan – patelnia 
  • Mashrooms – pieczarki 
  • Coffee – kawa 
  • Tea – herbata 
  • Bacon –  boczek 
  • Scrambled eggs – jajecznica 
  • Fried eggs – sadzone jajka 
  • Sausages – kiełbaski
  • Beaked beans – fasolka 

Angielskie śniadanie – więcej niż tylko posiłek

Angielskie śniadanie to nie tylko danie – to część kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Jest symbolem rodzinnego czasu spędzanego przy stole, a także sposobem na rozpoczęcie weekendu w luźny i relaksujący sposób.

To, co sprawia, że angielskie śniadanie jest wyjątkowe, to nie tylko jego smak, ale także jego znaczenie kulturowe. To danie wrosło do kultury, nie tylko brytyjskiej, na tyle mocno, że trudno wyobrazić sobie kartę z restauracji hotelowej bez opcji Full English Breakfast. 

Sprawdź również nasz artykuł o dniach tygodnia po angielsku!