Powrót dzieci do szkoły to  czas wielkich zmian i często – wielkich rozczarowań. Prawda jest taka, że wakacje skończyły się za szybko, każde z Was jest rozbite i tęskni za latem.
W pracy piętrzą się obowiązki, dzieci wracają do nowych grup przedszkolnych i nowych rówieśników w szkole.
Oczywiście, psychologowie i mądre poradniki powiedzą, że warto jest przygotować się do codziennej rutyny już w sierpniu, ale umówmy się – nikt nie lubi tego robić, kiedy można dłużej pospać.
Dziś więc artykuł o tym, co to jest codzienna rutyna dla dzieci. 
poranna rutyna - Helen Doron

Rutyna dla dzieci

Zacznijmy od najważniejszego – nie musicie tworzyć idealnej rodziny. Z idealnie złożonym praniem, zawsze czystą podłogą w kuchni i zawsze przed czasem w przedszkolu. Zapamiętaj – nie musicie.

Wasza poranna krzątanina, mokre ręczniki na podłodze, rozlane mleko i jeżdżące wszędzie Hot Wheelsy są częścią Waszego życia. Oczywiście, możecie to zmienić, ale nie musicie.

Rutyna dla dzieci powinna obejmować krótkie, potrzebne do codziennego funkcjonowania zadania. Rutyna jest po to, by Wasze życie usprawnić, nie zmienić.

Zacznijmy od tego, czym jest poranna rutyna do szkoły. W każdej rodzinie wygląda ona inaczej – i bardzo dobrze.

Pamiętaj, czerpanie pomysłów jest fajne i inspirujące, ale nie musi odbywać się dokładnie tak, jak wskaże Wam poradnik. Również nasz. 

Codzienna rutyna dla dzieci

Lubisz wypić kawkę po obiedzie? Obejrzeć odcinek serialu przed zaśnięciem? Wypić kubek zielonej herbaty w sobotnie przedpołudnie? To wszystko rutyna.

Twoje przyzwyczajenia i czynności, które robisz zazwyczaj o tej samej porze. Podobnie myśl o codziennej rutynie dla dzieci. Macie problem z porannym wstawaniem?

Mamy dla Ciebie dwie wiadomości i obie są dobre. Absolutna większośc rodziców małych dzieci zmaga się z tym samym.

Druga dobra wiadomośc to taka, że naprawdę łatwo sobie z tym poradzić. To, jak wstanie Twoje dziecko rano, zależy od tego, jak się położy. I nie chodzi do końca o godzinę, ale rutynę zasypiania. 

Znajdźcie wspólnie punkt wieczoru, w którym wyciszycie swój dom. Zgasicie ekrany, wyłączycie  telewizor, komputer. Odłożycie telefony i tablety. To bardzo ważne.

Z pewnością wiesz, że używamy naszych urządzeń mobilnych zbyt często. Jesteśmy zagapieni w ekrany. O szkodliwości tego nawyku z pewnością wiesz. Dajcie sobie czas na naturalny odpoczynek w przestrzeni Waszego domu.

Niech jedynym źródłem światła będzie ciepło lamp lub świeczek. Dzięki temu wszyscy domownicy się wyciszą, odpoczną, przygotują do dobrego snu.

Niech pierwszym krokiem codziennej rutyny dla dzieci będzie wyłączenie ekranów odpowiednio wcześniej przed snem. 

poranna rutyna2 - Helen Doron

Poranna rutyna do szkoły

Prawdopodobnie Twoje dziecko doskonale zna poranną rutynę do szkoły, ale Ty możesz o tym nie wiedzieć :).

Jeśli chodziło do żłobka czy przedszkola, poznało zasady funkcjonowania wśród grupy rówieśniczej i wykonywało codzienne, powtarzalne czynności jak: mycie ząbków i rączek, wkładanie kapci, ustawianie się w pary przed śniadaniem, odnoszenie kubeczka na miejsce.

To wszystko to poranna rutyna. Spróbujcie zrobić podobnie w Waszym domu: myjcie zęby zaraz po przebudzeniu, razem z Waszymi dziećmi.

Ustalcie, które z Waszych dzieci i kiedy pomaga nakryć do śniadania, jeśli jecie je przed wyjściem z domu. Miło będzie, gdy poza obowiązkami, w Waszą codzienną rutynę wpleciecie jakiś miły akcent, na przykład przybicie sobie “piątki” na dobre rozpoczęcie dnia lub opowiedzenie sobie rano dowcipu.

To uprzyjemni Wasz dzień i spowoduje, że pojęcie rutyny będzie kojarzyło się Waszym dzieciom z czymś miłym.

Co może być poranną rutyną do szkoły? Sprawdzenie, czy plecak jest spakowany. Twoje dziecko może to zrobić samodzielnie, koniecznie dzień wcześniej.

Ty rano tylko zerknij, czy wszystko jest i włóż do plecaka śniadanie lub karteczkę z miłym napisem. Albo swoje zdjęcie 🙂

Pozwól dziecku wybierać, co chce założyć do szkoły. Jego swoboda w kwestii ubioru pomoże mu w przyszłości podejmować samodzielne decyzje.

Jeśli twoje dziecko chce być dziś muchomorem lub koniecznie potrzebuje mieć na sobie spódnicę od kostiumu Elzy, pozwól mu na to.

Jeśli twoje dziecko chce ubierać się samo – ok, ale niech wybiera swoje ubrania wcześniej, najlepiej wieczorem i kładzie je w widocznym miejscu. Zaoszczędzicie dzięki temu nie tylko czas, ale i wiele stresu rano, bo nie trzeba będzie szukać zagubionej skarpetki czy opaski. 

Odpowiednio dobrana rutyna pomaga nie tylko w porannym wstawaniu czy chodzeniu do szkoły. Dobre nawyki niezwykle ułatwiają naukę, w tym oczywiście również języka angielskiego. Napisaliśmy o tym osobny artykuł

Poranna rutyna – dlaczego warto? 

Rutyna kształtuje nasze dobre nawyki. Sprawia, że czujemy się bezpieczniej i łatwiej planujemy nie tylko dzień, ale całe życie.

Dzieci bardzo potrzebują poczucia bezpieczeństwa, spokoju i wiedzy, że jedne rzeczy następują po innych.

Nie musicie wieszać harmonogramu na lodówce w kuchni. Nie musicie pisać sobie zadań na tablicy kredowej. Nie jesteśmy też zwolennikami punktowania dzieci za dobre i złe zachowania.

Jeśli wypracujecie sobie Wasze zdrowe, pasujące do Waszej rodziny nawyki, żadne cyrografy i harmonogramy rodem z korporacji nie będą Wam potrzebne.

Pamiętaj, wszystko zaczyna się od emocji. O tym, jak dbać o bezpieczeństwo i poczucie spokoju Twojego dziecka przeczytasz tutaj