Z certyfikatem z angielskiego jest jak z prawem jazdy: naprawdę się przydaje. Certyfikat z angielskiego to już od dawna nie przywilej, ale przepustka do dobrej pracy, w której Twoje dziecko nie tylko będzie zarabiać, lecz przede wszystkim – spełniać się. Dziś opowiadamy, jakie są i jak zdobyć certyfikaty z angielskiego.

Certyfikat z angielskiego: dlaczego to ważne? 

Certyfikat z angielskiego to oficjalny, honorowany w kraju i za granicą dokument, który potwierdza znajomość języka angielskiego na wskazanym poziomie. O poziomach opowiemy zaraz, ale warto na chwilę jeszcze zatrzymać się nad samą istotą certyfikatu.

Certyfikat z angielskiego to nie test językowy – jest jak wspomnieliśmy, dokumentem. To rodzaj zaświadczenia, które nie daje wątpliwości co do poziomu znajomości języka. Dziś już rzadko kiedy pracodawcy nie wymagają znajomości języka angielskiego-nic dziwnego, to najpopularniejszy język świata, a przede wszystkim-język biznesowy i naukowy.

Angielski to też najważniejszy, najbardziej popularny język międzynarodowej komunikacji. Potwierdzona certyfikatem znajomość angielskiego jest bardzo ważną kompetencją, nie tylko w pracy. 

Pisanie w CV, że zna się język angielski w stopniu komunikatywnym lub bardziej zaawansowanym bez certyfikatu jest trochę jak wsiadanie za kółko samochodu bez prawa jazdy.

Być może dobrze się czujesz jako kierowca/kierowczyni, ale może nadejść sytuacja, w której uprawnienia czy dokument będą po prostu niezbędne. 

Certyfikat z angielskiego: jakie są certyfikaty z angielskiego?

Certyfikatów z angielskiego jest bardzo wiele. Jeszcze więcej jest testów z angielskiego, ale to dwie zupełnie różne sprawy. Certyfikaty z angielskiego różnią się od siebie zaawansowaniem, rozpoznawalnością i honorowaniem na świecie. Najbardziej znanymi i ważnymi certyfikatami z angielskiego są:

  • Certyfikat Cambridge (University of Cambridge) – wykładowcy tej znanej uczelni przygotowują zestaw pytań, które później znajdują się w testach FCE, CAE i CPE. Certyfikat Cambridge jest najbardziej rozpoznawalnym i honorowanym międzynarodowo certyfikatem z angielskiego. Egzaminy Cambridge odbywają się również w szkołach Helen Doron English!
  • English Testing System – IELTS to również bardzo znany certyfikat międzynarodowy. Test sprawdza ogólną wiedzę z języka angielskiego.  Wynik testu IELTS jest ważny bezterminowo, lecz w przypadku, gdy wykorzystywany jest do celów rekrutacyjnych na zagraniczne uczelnie lub do wniosków wizowych, zwykle nie powinien być starszy niż dwa lata.
  • London Chamber of Commerce and Industry – wspominamy o tym certyfikacje, ponieważ skupia się wokół języka biznesowego. Certyfikat London Chamber of Commerce and Industry doskonale sprawdzi się jako dokument potrzebny do przedłożenia w pracy.  
O egzaminach Cambridge opowiada Ewa Więckowska – Manager Centrum Egzaminacyjnego Cambridge English w Lublinie

Jaki certyfikat z angielskiego wybrać?

Jaki certyfikat z angielskiego będzie odpowiedni? A który poziom? Certyfikat z angielskiego B2 a może certyfikat z angielskiego C1? Zaraz wszystko Ci rozjaśnimy.

Certyfikaty z angielskiego określają Twój poziom znajomości języka. O tym, jak bardzo zaawansowana jest Twoja wiedza mówi przede wszystkim sam rodzaj certyfikatu (i tak, dla przykładu FCE określa poziom średniozaawansowany wyższy, a CAE —  zaawansowany). Egzamin FCE (inaczej B2 First) odpowiada poziomowi B2, CAE — poziomowi C1, a CPE to C2. O czym mowa? O określonych poziomach języka angielskiego w danym certyfikacie. 

Istnieje bowiem Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). To jednolity system określający poziom znajomości języka angielskiego, honorowany na całym świecie. Poziomy te działają od 1989 roku, obowiązują w całej Europie. W CEFR  znajomość języka obcego opisuje się sześcioma poziomami:

  • A1 (Beginner)— poziom początkujący
  • A2 (Elementary/Pre-intermediate) — poziom podstawowy
  • B1 (Intermediate) — poziom średniozaawansowany
  • B2 (Upper-intermediate) — poziom średniozaawansowany wyższy
  • C1 (Advanced) — poziom zaawansowany
  • C2 (Nearly native-speaker level) — poziom zaawansowany wyższy, prawie native speaker.

Podsumowując: 

poziom angielskiego A: określa poziom początkujący

poziom angielskiego B: średniozaawansowany

poziom angielskiego C: zaawansowany

Każde z tych oznaczeń ma oczywiście odrębne wymagania, obejmujące  rozumienie, mówienie i pisanie. Bardzo ważna jest jeszcze jedna informacja:  egzaminy z angielskiego zdaje się na maksymalnie określonym poziomie.

To oznacza, że, nawet jeśli bez problemu zda się poziom B2, nie oznacza to, że równie łatwo zdobędzie się poziom C1. Jednocześnie, uzyskanie poziomu B2 w tym przypadku daje informację, że w umiejętnościach mówienia i słuchania posiadł on maksymalne umiejętności, a więc – z powodzeniem może próbować zdawać kolejne egzaminy i zdobywać kolejne certyfikaty z angielskiego, jeśli tylko podciągnie pozostałe części egzaminu. 

W szkołach Helen Doron English prowadzimy egzaminy z B2 First for Schools, wcześniej Cambridge English: First (FCE) for Schools. Jest to jeden z naszych egzaminów Cambridge English Qualifications, który doskonale przygotowuje młodych, ludzi do dalszej nauki języka angielskiego. 

Do egzaminów przygotowują oczywiście profesjonalne kursy oraz zajęcia w szkołach językowych.

W Helen Doron English nauczamy dzieci w taki sposób, by nie potrzebowały one dodatkowych, zewnętrznych zajęć, aby być doskonale przygotowanym do uzyskania certyfikatu z angielskiego. Co więcej, nasze zajęcia prowadzimy w atmosferze luzu, często zabawy. Zachęcamy naszych uczniów, by oglądali seriale do nauki języka angielskiego, ponieważ to przyjemny i niezwykle owocny sposób na uczenie się do nawet najtrudniejszych egzaminów. 

Certyfikat z języka angielskiego: zacznijmy teraz!

Zbliża się lato, zaraz szkoły opustoszeją. Czy warto robić sobie przerwę z angielskim w czasie wakacji? W Helen Doron English tak to nie działa. Nasze nauczanie języka angielskiego nie jest systemem, od którego dzieci chcą odpoczywać.

Nasze zajęcia nie męczą, nie są przykrym obowiązkiem, do którego trzeba wrócić we wrześniu. Nasi uczniowie i uczennice są tak mocno zanurzeni w języku angielskim, że robienie im przerwy wakacyjnej z pewnością nie będzie dla nich dobrym rozwiązaniem.

Co więc robić? O tym opowiada nasz artykuł angielski w czasie wakacji, koniecznie go przeczytajcie zanim spakujecie walizki!