Dzień Agugaga obchodzimy 9 czerwca. Dzień Agugaga jest to święto pierwszych słów. Zazwyczaj są to słowa niemowląt, ale my lubimy o nim mówić, że jest to święto każdego pierwszego słowa. Co to oznacza? Zaraz Ci opowiemy. 

Dzień Agugaga: święto pierwszego słowa. 

Czy wiesz, kiedy dziecko zaczyna mówić mama? Albo w ogóle kiedy zaczyna mówić? Otóż wcale nie wtedy, kiedy powie pierwsze słowo. Dzieci komunikują się werbalnie na różny sposób.

Opowiemy Ci dziś, na co warto zwrócić uwagę i kiedy nauka angielskiego dla małych dzieci jest najbardziej efektywna. Nie powiemy Ci, kiedy pierwsze słowo u dziecka powinno paść i jak ma brzmieć.

Jak wiesz, w Helen Doron English jesteśmy przyjaciółmi dzieci, ich obserwatorami i stawiamy na naturalny rozwój każdego z nich. Nie dostaniesz u nas porady: jak nauczyć dziecko mówić, bo to nie ma sensu. Dlaczego? O tym zaraz. 

Najpierw wróćmy do Agagugu. Jak się pewnie domyślasz, nazwa tego święta wzięła się od najczęściej wydawanych przez małe dzieci dźwięków na początku ich przygody z mówieniem. “Gaga” i “gugu” automatycznie kojarzą się z niemowlaczkami. W Helen Doron English poszliśmy, jak zwykle, dalej.

Dzień Agagugu to u nas święto każdego pierwszego słowa. Oznacza to, że tego dnia pamiętamy o wszystkich, którzy zaczynają robić coś nowego w życiu, uczą się języków czy rozpoczynają nową pracę.

Zawsze przecież jest tak, że zanim zrobimy pierwszy krok, wydajemy z siebie pierwsze nowe słowo, by później było nam łatwiej. 

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Zaczniemy od najważniejszego. Nie musisz uczyć swojego dziecka mówić, ono nauczy się mówić samodzielnie. Internet pełen jest pytań: “kiedy najpóźniej dziecko zaczyna mówić”, “kiedy dziecko zaczyna mówić mama”,  “kiedy pierwsze słowo u dziecka”.

Wiemy, że rodzice bardzo niecierpliwie podchodzą do tematu mowy swoich dzieci. Ale naprawdę, nie ma się czym aż tak bardzo przejmować.

Ty jako rodzic możesz swoje dziecko wspierać i motywować w tym procesie, ale pamiętaj – to Ty podążasz za dzieckiem, nie ono za Tobą, ani tym bardziej poradami z internetu czy poradników dla rodziców.

Nie ma jednego konkretnego czasu, kiedy Twój niemowlak przejdzie od dźwięków wydawanych mimowolnie do pierwszych świadomych dźwięków i słów.

Nauka zakłada pewne średnie, kiedy te zjawiska mogą się pojawić, ale jest tyle zmiennych, które wpływają na rozwój mowy u dziecka, że z pewnością nie musisz się martwić, że Twój pięciolatek nie wymawia na przykład “r” lub głosek “sz”, “cz”. 

Polska myśl logopedyczna przyjmuje teorię, jaką zaproponował Leon Kaczmarek, autorytet w dziedzinie logopedii i rozwoju dzieci. Ustalił on pięć etapów rozwoju językowego u dzieci: 

  • etap przygotowawczy ( od 3 do 9  miesiąca życia płodowego),
  • okres melodii (1 rok życia dziecka),
  • okres wyrazu (do ukończenia około 2 roku życia),
  • okres zdania (to mniej więcej 2–3 rok życia),
  • okres swoistej mowy dziecięcej (3–7 rok życia).

Jak widzisz, proces uczenia się mowy zaczyna się u dzieci już w życiu płodowym. Zastanawiasz się, od kiedy uczyć dziecko angielskiego? Mamy dobrą wiadomość. Otóż, kiedy chcesz. Im szybciej tym będzie Wam łatwiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by naukę języka angielskiego zacząć w żłobku, przedszkolu czy   

My wiemy, że nie możesz doczekać się chwili, kiedy dziecko zaczyna mówić mama, ale jeśli możesz – podejdź do tego naprawdę z dużą swobodą. Jeśli chcesz wspierać swoje dziecko w rozwoju mowy, mów do niego często, spokojnie i wyraźnie.

Używaj synonimów słów, tłumacz zjawiska, maleńkiemu dziecku opowiadaj o tym, co może zobaczyć wokół siebie i wskazuj te przedmioty. To z pewnością będą dla niego cenne lekcje mowy! Angielski dla maluchów w Helen Doron to wielka przygoda. Również dla Ciebie. 

Wczesna nauka języka – mówienie niezwykle rozwija nasz umysł

Kiedy dziecko zaczyna mówić mama: angielski dla najmłodszych

Czas, kiedy dziecko zaczyna mówić mama jest dla rodziców bardzo radosny i często – niecierpliwie wyczekiwany. Powiedzieliśmy już co nieco o tej cierpliwości (warto się w nią uzbroić!) i nerwowym oczekiwaniu (absolutnie nie warto!).

Nasze dzieci to supersprawne organizmy, które niezwykle szybko się uczą, a uczą się najlepiej, gdy mogą być samodzielne. 

 Angielski dla najmłodszych w Helen Doron English to zabawa, w której początkowo udział biorą również rodzice. W kursach dla niemowląt i małych dzieci przygotowaliśmy zajęcia nie tylko muzyczne i plastyczne, ale też sensoryczne, ruchowe, ogólnorozwojowe. Pierwsze kroki w naszych szkołach zazwyczaj opierają się na wspólnym spędzaniu czasu z dzieckiem, w otoczeniu języka angielskiego. 

Angielski dla rocznego dziecka? Nie ma sprawy! Baby’s Best Start to dla Twojego malca poznawanie nie tylko języka angielskiego, ale zawieranie znajomości, ćwiczenie umiejętności społecznych, rozwój motoryki małej i wszystkich zmysłów. Angielski dla rocznych dzieci Baby’s Best Start to również kurs ogólnorozwojowy.

Maluchy chłoną nowy język, w bezpiecznym środowisku uczą się, że poza nimi są też dookoła inne osoby, z którymi trzeba się jakoś porozumieć. To oznacza, że Dzień Agugaga na kursie BBS wydarza się codziennie!