Zimowe wieczory, które zaczynają się już po 15:00, to idealny czas, aby spędzać go w gronie rodziny i przyjaciół. Siłą rzeczy nie ciągnie nas na zewnątrz, a atmosfera świąteczno-noworoczna pozwala wybaczyć sobie grzeszki słodkiego dolce far niente. Jak spędzać czas z dziećmi zimą i w co się bawić, jak pytał Wojciech Młynarski? Dziś podsuwamy pomysły na zimowe wieczory dla dzieci.

Zabawy z dziećmi w zimowe wieczory

Powiedzmy sobie szczerze ważną rzecz – nie zawsze musisz lubić bawić się ze swoim dzieckiem. Jesteś dorosłą osobą i zajęcia, które lubisz wykonywać, różnią się od zajęć, które lubi wykonywać Twoje dziecko. Absolutnie zrozumiałym też jest, że możesz nie mieć ochoty lub czuć się zbyt zmęczona, by po pracy i domowych obowiązkach usiąść z maluchem na dywanie, by układać Lego albo grać w domino. To normalne i przeżywa to zdecydowana większość z nas.

Kreatywne, wartościowe spędzanie czasu z dzieckiem nie musi polegać na wymyślaniu prac plastycznych, jeżeli tego nie czujesz. Niech pomysły na zimowe wieczory dla dzieci będą niewymuszone. Zaproponuj dziecku coś, co wszystkim Wam sprawia przyjemność. Spędzenie czasu na wspólnym domowym kinie, z poświęconą sobie nawzajem uwagą jest dużo bardziej wartościowe, niż lepienie z plasteliny i ciągłe zerkanie w telefon lub robienie spraw “w międzyczasie”.

Twoje dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Pełnego skupienia i Twojej bliskiej, zaangażowanej obecności. Spraw, by pomysły na zimowe wieczory dla dzieci zmieniły się w przygodę i były czasem, w którym zbudujecie wspomnienia. Przy okazji, zerknij na artykuł co robić z dziećmi w ferie! 

Zimowe zabawy dla dzieci: a może jednak na dwór?

Zabawy z dziećmi w zimowe wieczory równie dobrze mogą odbywać się na zewnątrz – bo przecież wiadomo, że nie istnieje nieodpowiednia pogoda, tylko nieodpowiednie ubrania. Jeżeli nie ma śniegu, wciąż możecie iść na spacer z latarkami lub świecącymi patyczkami, które kupisz w większych sklepach sportowych. Przy okazji, nauczysz dziecko, jak ważne jest noszenie odblasków przez cały czas od jesieni do wiosny i po zmroku. Pamiętasz zabawę w podchody? Może zorganizujecie je wraz ze znajomymi z osiedla lub przedszkola?

Dla miłośników natury mamy propozycję: idźcie do parku po zmroku. Możecie wcześniej w domu zrobić różdżki z Hogwartu. Park w ciemniejszym świetle pełen jest tajemnic, które nasze dzieci z radością odkryją. I poćwiczą jednocześnie samodzielność pracując z emocjami, np. strachem przed ciemnością.

Jeśli jednak mamy to szczęście i spadnie śnieg, zabawy na śniegu to wspaniała rozrywka dla całej rodziny! Zróbcie fortecę i urządźcie bitwę na śnieżki! A może uda się Wam zrobić zamek Elzy? Budowanie rzeźb, bałwanów i igloo ze śniegu wciągnie Was na dłużej i przyniesie wszystkim masę radości. Przy okazji mówienia o radości – kiedy ostatni raz jeździłaś na sankach? Daj się porwać zabawie i pozjeżdżaj ze swoim dzieckiem lub samodzielnie z górek!

Zabawy na śniegu to również narty, jabłuszka, kuligi i wycieczki! A co powiecie na zimowy piknik? Zapakuj do plecaka termos z kakao i herbatą, kanapki z tostowym pieczywem i ruszajcie po zimową przygodę! Prawda jest taka, że kiedy spadnie śnieg, nie ma problemu w co się bawić zimą:)

Pomysły na zimowe wieczory dla dzieci: w co można się bawić w domu w 2 osoby?

Jest cała masa fantastycznych gier dla dwóch osób. Mogą to być klasyczne gry karciane lub stare dobre bierki. Gra “coś w pobliżu na literę” wciąga każdego przedszkolaka! Z kolei puzzle dają radość wszystkim, bez względu na wiek. A może zanim obejrzycie wieczorem Harry’ego Pottera, zbudujecie z klocków Lego Hogwart lub Zakazany Las? Nie musicie mieć konkretnego zestawu. Najpiękniejsze w Lego jest to, że można tworzyć własne światy, wzorowane na wyobraźni.

Gry są fantastycznym sposobem na spędzanie czasu i odpowiedzią na to, w co można się bawić w domu w dwie osoby. Spróbujcie z “Parkiem Dinozaurów”, gdzie będziecie uciekać przed spadającym meteorytem i ćwiczyć pamięć grając w memory. Może nie znacie jeszcze gry “Małpy”, gdzie szalone stada spadają, kiedy nieostrożnie wyjmiesz patyczek z palmy? Albo przepiękna seria z wydawnictwa Świat Wokół Nas, w której znajdziecie memory z ptakami, ssakami, roślinami i drzewami. Piękne rysunki przedstawiające gatunki fauny i flory, które występują w Polsce, zachęcają dzieci do poznawania przyrody i oczywiście, ćwiczenia pamięci.

A co można robić zimą w czasie świąt? – posłuchajcie 4-letniej Emilki.

Zabawy dla dzieci w domu: zróbmy laboratorium lub czytajmy!

Serdecznie chcemy polecić Ci pewnego twórcę cyfrowego. Nazywa się Adam Mirek i jest podwójnym doktorem nauk ścisłych. Zajmuje się pokazywaniem dzieciom i młodzieży, jak ciekawymi, wspaniałymi i wesołymi naukami są fizyka, chemia, biologia czy matematyka. Jego kanały w social media śledzi ponad 1 milion osób! Pan Adam napisał książkę “Bebechy”, która choć przeznaczona dla dzieci od 8. roku życia, angażuje nawet studentów.  Urok naukowca polega na tym, że w bardzo humorystyczny sposób przekazuje wiedzę, która nie jest podana ani zbyt infantylnie ani zbyt skomplikowanie. Serdecznie polecamy zarówno książkę, jak i kanały mediów społecznościowych doktora Adama Mirka.

Wspominamy o tym, ponieważ co jakiś czas pan Adam zachęca do wykonywania prostych eksperymentów  w domu. Pomysł na któryś z nich z pewnością umili Wam długi zimowy wieczór. Zresztą, również książka jest pełna ciekawostek o ludzkim ciele i tym, jakie procesy w nim zachodzą. Uwierzcie nam na słowo, będziecie zachwyceni “Bebechami”!

Wspólne czytanie ma tak wiele zalet, że nie sposób ich wymienić: pokazuje dzieciom, jak ważne jest czytanie książek, pomaga zdobyć wiedzę, pewność siebie, zaspokaja ciekawość i rozbudza wyobraźnię. Książki popularnonaukowe jednocześnie zachęcają do eksploracji świata i ułatwiają polubienie się ze szkołą i przedmiotami uważanymi często za trudne. Budowanie relacji podczas czytania jest przyjemne i procentuje latami. Czytajcie ze swoimi dziećmi! Sprawdź lektury na długie jesienne wieczory!

Przy okazji czytania możecie też swoje dziecko uczyć drugiego języka. Jeśli chcecie, aby od początku oswajało się z pięknym brytyjskim akcentem, słuchajcie razem z nim bajek czytanych po angielsku. Całą serię “do poduszki” czyta sama Helen Doron – to aplikacja  “Bedtime Stories Helen Doron”.

Zimowe zabawy dla dzieci: ferie i półkolonie

Zimowe poranki i popołudnia Twoje dziecko może spędzić na feriach i półkoloniach. Wiele szkół Helen Doron zaprasza na takie zajęcia. Informacje o nich uzyskasz w konkretnych placówkach. Wśród aktywności znajdziesz między innymi warsztaty językowe, gry planszowe i strategiczne, doświadczenia z zakresu fizyki i chemii, zajęcia kulinarne, zajęcia artystyczne i muzyczne, spacery oraz wycieczki. Najmłodsi zrobią ozdoby świąteczne, a nastolatkowie wyjadą na obozy krajowe i zagraniczne. Sprawdzaj koniecznie profile facebookowe Twojej szkoły lub znajdź najbliższą i zapytaj o ferie i półkolonie Helen Doron English! Mamy też dla Ciebie osobny artykuł o tym, co robić z dziećmi w ferie!