Cztery proste sposoby na naukę czytania

Zapraszamy dziś na pierwszy tekst z nowego cyklu poświęconego czytaniu. Ten, jak i kolejne posty, będą związane z międzynarodową kampanią Helen Doron English, która nazywa się „Readers are leaders”. Ma ona zainspirować najmłodszych oraz młodzież do uwolnienia wewnętrznego superbohatera i zaczęcić do poznania magii książek dzieci z całego świata. Aby więcej dowiedzieć się o akcji i wziąć w niej udział kliknijcie tutaj http://www.helendoron.com/youngheroes2018/.

Nauka czytania nie zaczyna się w szkole, ale w domu, kiedy naszemu maluszkowi pokazujemy pierwsze książeczki. Wspólnie je oglądamy i czytamy. Poniżej kilka sposobów na zapoznanie dziecka z czytaniem.

  1. Zanim coś przeczytasz, zacznij opowiadać

Zanim dzieci zaczną mówić, muszą poznać i zrozumieć znaczenie słów. Rymowanki, śpiewanie piosenek, opowiadanie historyjek i nazywanie tego, co dziecko widzi pomaga rozwinąć jego słownictwo i przygotowuje je do nauki czytania.

  1. Pokaż swojemu dziecku, że kochasz książki

Dzieci uczą się obserwując i naśladując dorosłych. Czy sam/sama czytasz książki i czy czytanie sprawia Ci przyjemność? Czy lubisz czytać swoim dzieciom? Najlepszy sposób, by dziecko pokochało książki, to rytuał wspólnego czytania. Pokaż swojemu dziecku, że lubisz czytać. Twój entuzjazm z pewnością będzie zaraźliwy.

  1. Zacznij od nauki czytania globalnego

Metoda czytania globalnego to jeden ze sposób na naukę. Dziecko poznaje i nazywa cały wyraz, nie wnikając w jego strukturę i nie znając liter. Czytana historia może na przykład koncentrować się na słowie „dom”, obok którego będą zamieszczone obrazki przedstawiające różne domy. Wyrazowi „dom” będą towarzyszyły inne słowa: mama, tata. Kolejna historia będzie bazowała na tym, czego dziecko już się nauczyło, czyli na konstrukcji „mama i tata są w domu”.

W ten sposób dziecko uczy się rozpoznawać słowa oraz kontekst, w którym zostały użyte. Przewaga tej metody polega na tym, że jest ona naturalna. Dzieci najpierw poznają słowa, które są im bliskie.

  1. Wprowadzać naukę głosek

Nauka o literach i głoskach powinna pojawić się po czytaniu globalnym. Dzieci w szkole od niej zwykle zaczynają. Niektóre prędzej są w stanie rozumieć, na czym polega różnica między literami a głoskami. Innym zajmuje to trochę więcej czasu i pracy.

Wielu językoznawców uważa, że uczenie dzieci czytania powinno łączyć w sobie te dwie techniki – globalną naukę czytania oraz poznawanie fonetyki. Wszystko zależy od wieku i możliwości dziecka.

Zacznij czytać swojemu dziecku codziennie. Miłość do książek to niesamowity dar, dzięki któremu Twoje dziecko świetnie poradzi sobie nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w dorosłym życiu. I nie zapominajcie o tym, że czytanie to też świetna zabawa! To umiejętność, która jest z nami przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.