Jest bardzo prosta droga do tego, jak zachęcić dziecko do czytania. Nie potrzebujesz kupować poradników i specjalistycznych pomocy. Nie musisz sprawdzać informacji o czytaniu globalnym (chociaż są ciekawe i się przydają). Czytanie książek po angielsku to jedna z form poznawania świata, które ukształtowane zostało przez kulturę. Innymi słowy, sztuka czytania jest właściwa tylko ludziom. Warto zadbać, by Twoje dziecko uczyło się tej sztuki od pierwszych dni życia. Jak to zrobić?

 

Aplikacja Helen Doron Read:

Nasza akcja Readers are Leaders zachęcająca do czytania:

Akcja ma zainspirować najmłodszych do uwolnienia wewnętrznego SUPERBOHATERA i zachęcić do poznawania magii książek.

Wierzymy, że czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, a także poprawia pamięć i koncentrację. Czytanie jest również niezwykłą okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi, wspólnego spędzania czasu oraz kształtowania osobowości młodego pokolenia.

Jak zachęcić dzieci do czytania – co daje dzieciom czytanie. 

Czytanie to niezwykła umiejętność, pewien sposób poznawania świata. To wielka podróż umysłu: od rozpoznawania liter, złożenia je w zdania i znaczenia, po wyobrażenie sobie sytuacji, które zostały opisane w systemie znaków alfabetu. Jeśli nauczysz swoje dziecko czytać, nauczysz je podróży przez świat. Pamiętaj, to Ty jesteś pierwszym i najważniejszym nauczycielem dla swojego dziecka. Jeśli dziecko nie znajdzie w domu bodźców do czynności, które będą je rozwijać, zaczyna pragnąć rzeczy, nie umiejętności.Dzieci, którym rodzice nie wskazują drogi do rozwoju, dużo łatwiej ulegają wpływom środowiska, reklamy. Pragną posiadać, nie wiedzieć. Wiedza jest dużo cenniejsza i praktyczniejsza niż posiadanie rzeczy. Twoje dziecko może mieć stosy najpiękniejszych książek, komiksów, albumów.

Ale co z nimi zrobi, kiedy nie będzie umiało czytać? Co zrobi z piłką, nie potrafiąc w nią kopać? Czy rower za kilka tysięcy złotych spowoduje, że Twoje dziecko lepiej bądź szybciej nauczy się trzymać równowagę? 

Jak zachęcić dzieci do czytania – czytanie książek po angielsku. 

Czytanie książek po angielsku może (i powinno!) odbywać się równolegle do nauki czytania w języku polskim. Czytanki w języku angielskim świetnie sprawdzają się już u niemowląt. Oczywiście, to nie one mają czytać a…Ty, rodzicu. Aby pomóc Ci w oswajaniu dziecka z czytanym językiem angielskim, przygotowaliśmy aplikacje: Helen Doron Bedtime Stories oraz Helen Doron Read. Czytanie książek po angielsku dla najmłodszych dzieci to powtarzanie kilkuwyrazowych zdań, z którymi na pewno sobie poradzicie. 

Kiedy Twoje dziecko zobaczy, że czytanie w języku angielskim sprawia Ci radość i jest Waszym wieczornym rytuałem, będzie traktowało tę czynność jak naturalną.Pozwól mu poznać i przekonać się do czytania w języku angielskim już od najmłodszych lat. 

Oczywiście, najmniejsze dzieci chętniej oglądają obrazki i barwne ilustracje. Nasze dzieci, jak zapewne wiesz, rosną jednak bardzo szybko. Już trzylatki żywo interesują się budową liter. Identyfikują kształt litery z wydawanym dźwiękiem. Bawcie się literami, przyklejajcie na lodówkę magnetyczny alfabet. To bardzo pomoże przy późniejszych lekcjach czytania, również w języku angielskim. 

Jak zachęcić dzieci do czytania. Czytanie książek po angielsku

Jak zachęcić dzieci do czytania – czym skorupka za młodu…

Dzieci to obserwatorzy i odkrywcy świata. Ich zmysły nastawione są na pełną moc rejestrowania doświadczeń.

Spójrz, jakie są sposoby, by zachęcić dzieci do czytania i rozpocznij z własnym maluchem tę piękną przygodę.

Podziękujesz sobie za kilka lat, gdy Twoje wspaniałe dziecko przyniesie z biblioteki “Burzę” Szekspira i przeczyta ją. W oryginale. 

  1. CZYTAJ. To najważniejszy punkt, jaki po prostu musisz realizować. Jak wiesz, Twoje dziecko bacznie Cię obserwuje (swoją drogą, ciekawe, dlaczego robi to wtedy, kiedy zdarza Ci się przekląć lub coś upuścić?). Jeżeli będziesz mówić do dziecka, że czytanie jest dobre i że warto czytać, a sama/sam nie będziesz tego robić  – dziecko uzna, że nie jesteś godna/godny zaufania. I nie będzie chciało czytać. 
  2. ZORGANIZUJCIE BIBLIOTECZKĘ. Dom bez książek jest jak ogród bez kwiatów. Książki to historia, wspólnie spędzony czas, wspomnienia. Zadbaj, by w Waszym domu były książki, by były naturalnym przedmiotem w otoczeniu Twojego dziecka. 
  3. ZACHĘĆ DZIECKO DO WYBRANIA KSIĄŻEK. Idźcie razem do kameralnej księgarni (warto edukować dzieci od najmłodszych lat, że wielkie sieciówki nie są dobrym miejscem do kupowania książek). W takich miejscach księgarki i księgarze zazwyczaj doskonale orientują się w tytułach dla dzieci w konkretnej kategorii wiekowej. Zapytajcie o książeczki w języku angielskim. 
  4. CZYTAJCIE WSPÓLNIE. Czas wspólnego czytania to wyciszenie, ukojenie, nawiązywanie bliskich relacji. Pamiętaj, jesteś najważniejszym przewodnikiem w życiu swojego dziecka – bądź też jego przyjacielem. Jak Kubuś dla Krzysia i Bolek dla Lolka 🙂

Czytanie książek w oryginale – dlaczego jest takie piękne? 

Czytanie książek w oryginale jest doświadczeniem danym niewielu ludziom. Książki, które czytamy na co dzień są zazwyczaj tłumaczone. Rola tłumacza jest podobna do roli autora – tak naprawdę pisze on książkę na nowo, przekłada jej znaczenia na kulturę kraju, w którym będzie ona czytana. Ale co tak naprawdę miał na myśli William Shakespeare? Czy “Romeo i Julia” to naprawdę słodka historia o miłości ze śmiercią w tle? Polski tłumacz, Stanisław Barańczak, przetłumaczył elżbietański angielski co prawda po mistrzowsku, ale zdradzimy – mistrz komedii był dużo bardziej zadziorny, niż pokazują to polskie przekłady jego dramatów.  Dziecko, które czyta książki w oryginale, wyrasta na otwartego, ciekawego świata dorosłego. Uczy się myśleć krytycznie, porównywać znaczenia, szukać własnych odpowiedzi. 

Czytanie w oryginale po angielsku to doświadczanie świata, zachęć do niego swojego malucha.