Według naukowców skuteczna nauka angielskiego to…

skuteczna nauka angielskiego

Skuteczna nauka angielskiego – gdzie ją znaleźć?

Któż z nas nie szukał odpowiedzi na pytanie: jak wygląda skuteczna nauka angielskiego? Przeglądamy oferty szkół językowych, pytamy znajomych, sięgamy po badania naukowe. Znacie to? Z pewnością! Szczególnie kiedy zbliża się czas noworocznych postanowień… Założę nowy biznes? Zacznę uprawiać sport? A może nauczę się nowego języka?!

Do założenia firmy, rozpoczęcia ćwiczeń czy nauczenia się nowej umiejętności dobrze jest się odpowiednio przygotować, prawda? Żeby nie stracić pieniędzy, nie nabawić się kontuzji czy wreszcie nie marnować czasu na nudnych zajęciach językowych.

Pisaliśmy już nie raz, jak założyć nowy biznes oparty na modelu franczyzowym. Wspominaliśmy, że metoda Helen Doron English należy do najlepszych metod uczenia języka. Czas odpowiedzieć na pytanie, skąd to wiemy. Na jakiej podstawie wysnuwamy taki wniosek. Czy tylko się przechwalamy? Koloryzujemy? Przesadzamy?
Otóż, mamy na to dowody. I to naukowe. Przekonajcie się sami.

Według naukowczyni Judit Kovács…

najbardziej skuteczna nauka angielskiego to metoda Helen Doron English.

Kim jest Judit Kovács?

Kovács to profesorka i trenerka nauczycieli w ELTE TÓFK na Węgrzech. Zajmuje się metodyką, literaturą dziecięcą oraz brytyjską kulturą. Jej prace badawcze krążą wokół zagadnień związanych z nauczaniem angielskiego jako języka obcego. Rozprawa doktorska Kovács dotyczyła właśnie tego tematu.

Badania związane z tematem – skuteczna nauka angielskiego

Profesor Judit Kovács zbadała efektywność uczenia języka angielskiego w grupie dzieci od 3 do 7 lat. Badanie przeprowadziła w szkołach publicznych oraz prywatnych. Wzięła pod uwagę trzy różne metody uczenia angielskiego w kilku węgierskich miastach. Jej badania skoncentrowały się wokół następujących zagadnień:

1. Uczenie się języka obcego od najmłodszych lat a wielojęzyczność.

2. Efekty wczesnego nauczania angielskiego przez specjalnie przygotowanych nauczycieli.

3. Wpływ uczenia języka obcego na ogólny rozwój dziecka.

Skuteczna nauka angielskiego

Wczesne uczenie języka obcego to pierwszy krok do wielojęzyczności

Badania Kovács wykazały, że wczesna nauka języków obcych ma wpływ na to, czy dziecko będzie w przyszłości wielojęzyczne. Oczywiście warunkiem jest odpowiedni sposób uczenia. Na czym on polega? Nauka odbywa się poprzez ruch i w czasie dobrej zabawy. Dzieci, które jednocześnie uczą się dwóch języków, będą w stanie posługiwać się nimi jak osoby dwujęzyczne. Natomiast te, które uczą się drugiego języka tylko w szkole, ograniczonej do tradycyjnych metod, nie opanują języka aż na tak wysokim poziomie.

Odpowiednio przygotowani nauczyciele są niezbędni

Sama wczesna nauka języka nie zapewnia sukcesu. Potrzebny jest dobry program, efektywna metoda uczenia oraz wykwalifikowani nauczyciele. Badania Kovács pokazały, że do skutecznego uczenia dzieci potrzebni są odpowiednio przygotowani lektorzy, pracujący spójną metodą. Taką metodą jest właśnie metoda Helen Doron English.

Wszyscy nauczyciele metody Helen Doron English przechodzą obowiązkowe szkolenie. Uczą się, jak prowadzić zajmujące i pełne zabaw, tańców oraz gier zajęcia. Dzieci uczą się w małych grupach (od 4 do 8 osób), dzięki czemu każde z ich ma szansę zabrać głos w czasie lekcji i zostać zauważonym.  

Korzyści idą znacznie dalej

Jak myślicie, jakie są jeszcze plusy uczenia dzieci języków?

Badania Kovács wykazały, że zajęcia bogate w przyjemne dla dzieci aktywności, prowadzone przez dobrze wyszkolonych nauczycieli mają pozytywny wpływ nie tylko na rozwój językowy. Poznawanie drugiego języka rozwija myślenie i wpływa na wzrost inteligencji. Dzieci nie tylko uczą się języka, ale także zdobywają umiejętności, które zaowocują w całym procesie przyszłego kształcenia.

W swoich badaniach Kovács zauważyła, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy czasem spędzonym na nauce angielskiego na zajęciach, a wartością rezultatów. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni program językowy oraz dobrze sprecyzowany cel. Z metodą Helen Doron English dzieci uczą się angielskiego poprzez muzykę, zabawę i gry. Wszystkie te aktywności sprawiają im przyjemność, więc dzieci w ogóle nie są świadome procesu nauki. Dzięki temu poznają kolejny język tak samo, jak język ojczysty. Bez wysiłku, w przyjemnej atmosferze, dobrze się bawiąc. Czy zgodzicie się, że tak właśnie powinna wyglądać skuteczna nauka angielskiego?

Call Now Button