Śmiech to zdrowie! Światowy Dzień Śmiechu

„Od dziś należy uśmiechać się, dla eksperymentu, do każdej napotkanej osoby. W kolejce, w autobusie, na ulicy. Wysyłać eksperymentalne sygnały dobra, tak, na taki sygnał powinno się uzyskać odpowiedź tego okrucha dobroci, który ma podobno każda ludzka istota.”

Najlepiej już od dziś zacznijmy wysyłać sygnały dobra, czyli uśmiechy. 4 października będzie łatwiej, bo dziś obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu. Powyższy cytat pochodzi z książki Małgorzaty Musierowicz pt. „Kwiat kalafiora”. Bohaterowie powieści przeprowadzili eksperyment, polegający na tym, że uśmiechali się do wszystkich napotkanych osób. Nazwali go ESD, czyli Eksperymentalny Sygnał Dobra.

Światowy Dzień Uśmiechu jest obchodzony w pierwszy piątek października. Święto zostało wymyślone w 1999 r. przez Harvey’a Balla, który w 1963 r. narysował znany wszystkim symbol żółtej uśmiechniętej buzi.

Uśmiechnięta buzia Balla symbolizuje bezinteresowny uśmiech i radość życia. Śmiechem zajęli się naukowcy i stworzyli dziedzinę badań nad śmiechem – gelotologię. Potwierdzając tym samym stare powiedzenie, że śmiech to zdrowie.

Zdrowie, ponieważ śmiejąc się wdychamy ponad litr powietrza więcej. Dzięki temu dotleniamy mózg, który zaczyna lepiej pracować. W konsekwencji poprawia nam się koncentracja, refleks i sprawność.

Serce bije prędzej, szybciej pompując krew, co sprawia, że podnosi się odporność naszego organizmu. Kiedy się śmiejemy, pracuje kilkanaście mięśni naszej twarzy. Masaż ten ujędrnia skórę.

Zwiększa się także wydzielanie endorfin, które nie tylko poprawiają nastrój, ale również łagodzą bóle głowy czy mięśni.

Śmiech rozluźnia i odstresowuje. W czasie śmiechu nasze ciało drga, krew szybciej krąży, dzięki temu masowane są różne narządy wewnętrzne. Na chwilę zapominamy o codziennych troskach.

W połowie lat 90. jogę śmiechu stworzył hinduski lekarz Madan Kataria. Zorganizował pierwsze Kluby Śmiechu. Ich członkowie codziennie rano spotykają się i wspólnie śmieją, wykonując przy tym ćwiczenia oddechowe i rozciągając się.

Jak pokazują badania z wiekiem śmiejemy się coraz mniej. Dzieci śmieją się nawet kilkaset razy dziennie, dorośli 10-krotnie mniej. Jak dobrze wiemy, śmiech jest zaraźliwy, wystarczy więc częściej przebywać z dziećmi :-)))

 

Śmiech w liczbach

• 96 procent amerykańskich szefów firm wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia.

• Podczas śmiechu pracuje kilkanaście mięśni twarzy.

• 1 minuta śmiechu to tyle co 45 minut relaksu.

• Śmiech do łez to aż 20 spalonych kalorii.

• Radość z dobrego dowcipu jest warta 3 minuty aerobiku.

• Kwadrans żartowania to jak 10 minut wiosłowania.

• Podczas śmiechu krew dotlenia komórki w ciele nawet 6 razy szybciej.

• Samotni ludzie śmieją się 30 razy rzadziej.

(www.drclown.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.