Jest taki piękny cytat Marii Montessori o tym, czym jest cisza w naszym życiu: „Cisza przynosi nam często wiedzę, którą jeszcze nie do końca pojęliśmy, że mianowicie posiadamy życie wewnętrzne. Poprzez ciszę dziecko, być może po raz pierwszy, spostrzega własne życie wewnętrzne (…) Cisza przygotowuje duszę na określone wewnętrzne doświadczenia (…) Po doświadczeniu ciszy nie jest się tym, kim było się wcześniej.” Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy cykl związany z dziecięcymi emocjami. 

Cisza u dzieci a nadmiar bodźców

Zdarza Ci się mówić o swoim dziecku, gdy hałasuje, nie chce iść spać, lub nie może się skupić, że jest “przebodźcowane”? Co to właściwie znaczy? Jaka jest odpowiednia liczba bodźców? Ile one trwają i jaki mają  wpływ na nasze dzieci? 

Dzieci, szczególnie te najmniejsze, są stale narażone na hałas, ostre światło, nieprzyjazne dźwięki. Innymi bodźcami mogą być zapachy czy dotyk.

Dlatego właśnie od kilku lat tak popularny jest trend kupowania dzieciom pomocy i zabawek wykonanych z drewna, o łagodnych kształtach, delikatnych kolorach. Nie mają one nic wspólnego z hałaśliwymi, buczącymi i świecącymi przedmiotami, jakie jeszcze 10 lat temu producenci zabawek wychwalali jako “kreatywne pomoce”.

Dziecko potrzebuje niewielu bodźców – niewielu jednocześnie. Dzięki temu potrafi się skupić na wykonywanej czynności, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Dlatego właśnie wprowadza się w sklepach wielkopowierzchniowych tzw. “godziny cieszy”, skierowane są zazwyczaj do osób ze spektrum autyzmu, starszych, ale i… dzieci. 

lekcja ciszy kopia - Helen Doron English

Dlaczego warto uczyć dzieci ciszy?

Wiesz, kiedy pierwszy w naszym życiu raz jest cicho? Kiedy zaczynają rozwijać się nasze zmysły. Już w życiu płodowym doświadczamy ciszy – nie tej zupełnej, którą kojarzymy z przestrzeni kosmicznej, ale ciszy naturalnej, szemrzącej, kołyszącej.

Dzięki zanurzeniu w ciszy, rozwijaliśmy się bez przeszkód. Podobnie jest i później. Cisza, dzienne światło i bezpieczne otoczenie to najlepsze warunki dla rozwoju, nauki, koncentracji. 

Nasze dzieci żyją w świecie, w którym dominuje hałas. Prawie wszystko wydaje z siebie dźwięk: samochody, różnego rodzaju alarmy, czujniki, telefony, dzwonki…wszystko sygnalizuje: spójrz, jestem tutaj! Między innymi dlatego miewamy tak duże trudności w skupieniu się na zadaniu, tak wiele rzeczy nas rozprasza.

Dlatego proponujemy Wam kilka lekcji ciszy w ciągu tygodnia. Dzieci je uwielbiają. Nic dziwnego – to dla nich zupełnie naturalny, dobry i kojący stan, pobyć trochę cicho. Nie wierzysz? Nasze ćwiczenia wprawiają w prawdziwe… osłupienie 🙂 Chcesz zobaczyć jak wygląda lekcja w szkole językowej Helen Doron? Umów się na darmową lekcję pokazową

Lekcje ciszy – na czym to polega?

Rodzice poszukują odpowiedzi na pytania: jak wyciszyć dziecko, jak wyciszyć dziecko przed snem, jak wyciszyć przestymulowane dziecko. Zastanówmy się nad konstrukcją tych pytań.

Otóż, sukcesem wcale nie będzie, kiedy uda Ci się wyciszyć dziecko przed snem. Sukcesem nie będzie, kiedy znajdziesz sposób, jak wyciszyć przestymulowane dziecko. Prawdziwym sukcesem pedagogicznym, rodzicielskim i bliskościowym będzie, kiedy po kilku tygodniach praktyk, nie będziesz już musiała zadawać tych pytań – bo nie będą Waszą codziennością.

To jest efekt, jaki przynoszą lekcje ciszy dla dzieci. Dziś pokażemy Ci przykłady lekcji ciszy dla dzieci w różnym wieku: od żłobkowych brzdący do kilkulatków. 

Usiądź naprzeciwko swojego dziecka, najlepiej w przestrzeni dla niego znanej i bezpiecznej, by nikt Wam nie przeszkadzał. Może to być Wasz salon lub pokój dziecka. Podawaj swojemu maluchowi kolejno przedmioty:

  • dzwoneczek – starajcie się, aby nie zadzwonił;
  • szklankę z wodą – woda nie może się wylać;
  • zapaloną świeczkę – tak, aby nie zgasła; 
  • miseczkę z kulką – w taki sposób, by kulka pozostała nieruchoma. 

Zobaczysz, ile wysiłku, skupienia i precyzji potrzeba, by wygenerować ciszę. Powtórzcie ćwiczenie dwa, trzy razy. Zobaczysz, jak Twoje dziecko zrobi się spokojniejsze. 

Pomysły na lekcje ciszy

  • lekcja ciszy
  • lekcja o ciszy

Pomysły na lekcje ciszy są coraz bardziej popularne w szkołach powszechnych. Jest wielu nauczycieli, którzy rozumieją i potrzebują takich lekcji z dziećmi.

Lekcja ciszy to lekcja uczenia się samego siebie, cierpliwości i doświadczania własnej obecności. Nie bez powodu mówimy, że najtrudniej jest żyć tu i teraz. Jesteśmy wiecznie otoczeni przez bodźce: dźwiękowe, wizualne.

Taka lekcja ciszy jest szalenie ważna dla ukojenia nerwów i wyciszenia. Jeżeli sama/sam masz problem z ukojeniem myśli przed snem lub wyprowadzają Cię z równowagi drobnostki, lekcja ciszy może być zbawieniem i dla Ciebie.

Znajdź swoją bezpieczną, cichą przestrzeń. Jeżeli nie jest to możliwe w domu, daj sobie czas podczas powrotu do domu z pracy lub przed nią. Lekcja ciszy będzie też zbawieniem dla Twojej kondycji psychicznej w czasie przerwy w pracy.

Połóż dowolną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na przeponie (powyżej żołądka). Zamknij oczy. Weź powolny wdech przez nos. Napełnij płuca do 80% i zacznij powoli wypuszczać powietrze.

Wykonaj 10 oddechów. Skup się na tu i teraz, radości ze spokoju i ciszy.

Lekcje ciszy – nowy cykl w Helen Doron

Co jakiś czas będziemy publikować artykuły związane z technikami, jakie warto stosować w czasie lekcji ciszy.

Pokażemy Ci ćwiczenia oddechowe, na koncentrację, na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Mamy nadzieję, że staną się one Waszym domowym rytuałem i że wprowadzą do Waszego domu radość.

Będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się z nami swoimi wrażeniami na naszym Facebooku. Tyle na dzisiaj, jeśli chodzi o lekcje ciszy, tymczasem zapraszamy do zobaczenia,  jak wygląda kreatywna metoda nauki angielskiego Helen Doron